Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagły wzrost zainteresowania bronią we Wrocławiu. Liczba wydanych pozwoleń niemal podwoiła się. Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Porównując lata 2021 i 2022, liczba wydanych pozwoleń na broń we Wrocławiu wzrosła o 1368.
Porównując lata 2021 i 2022, liczba wydanych pozwoleń na broń we Wrocławiu wzrosła o 1368. Szymon Starnawski / Polska Press
W ostatnich latach liczba wydanych pozwoleń na broń we Wrocławiu stale rośnie. W 2022 r. było to już 3224 wydanych pozwoleń, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, wrocławianie starając się o wydanie pozwolenia prawie w ogóle nie argumentują tego chęcią obrony osobistej.

Spis treści

Znaczny wzrost zainteresowania bronią we Wrocławiu. Co mówią liczby?

Przesłane Gazecie Wrocławskiej statystyki Komendy Wojewódzkiej Policji dobitnie pokazują znaczny wzrost zainteresowania bronią wśród wrocławian i mieszkańców Dolnego Śląska. We Wrocławiu w 2018 roku na broń palną wydano 1768 pozwoleń (w tym 4 pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej). W następnych dwóch latach liczby mniej więcej były takie same, później nastąpiła eskalacja:

  • w 2019 r. we Wrocławiu wydano 1625 pozwoleń (w tym 3 pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej),
  • w 2020 r. - 1641 pozwoleń (w tym 3 pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej),
  • w 2021 r. - 1856 pozwoleń (w tym 3 pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej),
  • w 2022 r. - 3224 pozwolenia (nie wydano żadnego pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej)
  • natomiast w I kwartale 2023 r. wydano 729 pozwoleń (w tym 2 pozwolenia na broń "ostrą" do obrony osobistej).

- Łatwo zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania tematem pozwoleń na broń w stosunku do lat poprzednich. Co ważne, zdecydowana większość wydawanych pozwoleń dotyczy broni kolekcjonerskiej i sportowej. W kategorii broni tzw. ostrej, służącej do obrony osobistej, każdego roku wydawanych jest kilka pozwoleń – komentuje dla Gazety Wrocławskiej aspirant Aleksandra Pieprzycka z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przy okazji zapytaliśmy się, czy na niemal podwójny wzrost liczby wydawanych pozwoleń (porównując 2021 r. z 2022 r.) wpływ miała wojna na Ukrainie.

ZOBACZ TAKŻE: WŁAMYWACZE NA POPOWICACH? LUDZIE BOJĄ SIĘ O SWÓJ DOBYTEK

od 16 lat

- Wnioskodawcy występując o pozwolenie na broń wskazują cel jej posiadania głównie jako sportowy bądź kolekcjonerski, co z kolei przesądza o rodzaju broni, który może taka osoba posiadać. Wobec tego uzasadnienie posiadania broni determinuje cel w jakim dana osoba chciałaby posiadać broń. Tym samym, nie sposób identyfikować chęci posiadania broni na podstawie przepisów Ustawy o broni i amunicji z wojną toczącą się na Ukrainie – odpowiada asp. Pieprzycka.

Dodaje, że znaczna większość złożonych wniosków kończy się zgodą policji na posiadanie broni, wydaną za podstawie obowiązujących przepisów. Czy starający się o pozwolenie na broń we Wrocławiu to wyłącznie Polacy? Okazuje się, że wśród wnioskodawców są również obcokrajowcy. Policja nie gromadzi jednak danych obywatelstwa osób starających się o broń. Trudno powiedzieć więc, jakiej narodowości są to osoby.

Jak zdobyć pozwolenie na broń palną? Rodzaje pozwolenia na broń

Legalne posiadanie broni reguluje Ustawa o broni i amunicji. Pozwolenie wydawane jest przez policję, w przypadku Wrocławia i Dolnego Śląska jest to Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Pozwolenie na broń wydaje się po podaniu ważnej przyczyny i możemy je otrzymać w celach:

  • ochrony osobistej lub ochrony osób i mienia – musi zostać udokumentowane stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia (dosyć trudne do zdobycia, w tym pozwoleniu dostaje się 1 promesę, czyli kwit pozwalający na zakup broni);
  • łowieckich - konieczne jest posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów (chodzi o przynależność do Polskiego Związku Łowieckiego oraz uzyskanie podstawowych uprawnień po zdaniu egzaminów, dzięki pozwoleniu łowieckiemu możemy mieć broń długą używaną do polowań);
  • sportowych - musimy mieć udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego, a także regularnie brać udział w zawodach;
  • rekonstrukcji historycznych – konieczne jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej,
  • kolekcjonerskich – musimy posiadać udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim,
  • pamiątkowych – tutaj konieczne jest udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia,
  • szkoleniowych – warunkiem jest posiadanie uprawnień, określonych w odrębnych przepisach do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.

Wszystkie cele łączy kilka mianowników. Aby otrzymać pozwolenie przede wszystkim musimy mieć ukończone 21 lat, choć jest wyjątek. W przypadku broni sportowej lub myśliwskiej na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego pozwolenie może zostać wydane osobie mającej ukończone 18 lat.

Dodatkowo konieczne posiadanie jest miejsca stałego pobytu na terytorium Polski oraz zdolności psychicznej i fizycznej do posługiwania się bronią (stwierdza ją orzeczenie lekarskie i psychologiczne). Ponadto nie możemy być uzależnieni od alkoholu lub narkotyków, skazani prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa, a także nie możemy stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.

Jak najłatwiej zdobyć pozwolenie na broń palną? Ile to kosztuje?

Prawdopodobnie najłatwiejszym i najszybszym sposobem na uzyskanie pozwolenia na broń jest pozwolenie sportowe lub kolekcjonerskie. Zwłaszcza to drugie, dzięki któremu pozwolenie na broń otrzymamy nawet w kilka miesięcy. Jego wyrobienie wiąże się m.in. z zapisaniem do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim, przejściem badań lekarskich, zdaniem trudnego egzaminu teoretycznego i praktycznego, zakupem sejfu lub szafy pancernej klasy S1, składaniem wniosków i wielu dokumentów. Całkowity koszt wyrobienia takiego pozwolenia wynosi około 3000 zł, nie wliczając w to zakupu szafy pancernej (jej koszt wynosi dodatkowo od 1000 zł do około 3000 zł). Pozwolenie na broń kolekcjonerską umożliwia zakup broni do kalibru 12 mm (oprócz broni automatycznej posiadającej ogień ciągły) oraz posiadanie amunicji do niej.

Z kolekcjonerskiej broni palnej możemy korzystać i strzelać wyłącznie na strzelnicy. Za korzystanie z niej poza strzelnicą grożą wielotysięczne kary grzywny i więzienie. Prawnie zakazane jest również przemieszczanie się z załadowaną bronią. Podczas transportu broń musi być rozładowana, bez wpiętego magazynka.

Broń bez pozwolenia? Istnieje taka możliwość

Specjalnego pozwolenia nie wymaga za to broń palna czarnoprochowa rozdzielnego ładowania. Możemy ją kupić pod warunkiem, że została wytworzona przed 1885 r. lub jest repliką modelu wyprodukowanego przed 1885 r. Do jej zakupu wymagany jest dowód osobisty i ukończone 18 lat. Ładowanie czarnoprochowca jest wolne i niewygodne. Oddzielnie załadować należy pocisk, oddzielnie proch i oddzielnie kapiszon. Rodzajów czarnoprochowców jest sporo: od pistoletów, przez rewolwery, karabiny i strzelby. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z tej broni również możemy korzystać wyłącznie na strzelnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska