Jacek Czaplewski
Walia - Iran 0:2
Walia - Iran 0:2 PAP, EPA/Rungroj Yongrit
MŚ 2022. Iran okrzepł po łomocie od Anglii (2:6). W drugim grupowym meczu sprawił prawdziwą niespodziankę, wygrywając z Walią 2:0. Tuż przed ostatnim gwizdkiem padły obie bramki, gdy Walijczycy biegali już w dziesiątkę. To bez wątpienia zasłużone zwycięstwo.

- Iran fizycznie wygląda zdecydowanie lepiej - przyznał kwadrans przed zakończeniem meczu Robert Podoliński komentujący widowisko dla TVP.

Tylko po akcjach Irańczyków piłka zatrzepotała dziś w siatce. Najpierw sędzia z Gwatemali po wideoweryfikacji nie uznał jednak gola. Analiza wykazała bowiem, że w momencie zagrania uderzający Ali Gholizadeh był minimalnie wysunięty. O pechu zadecydowały dosłownie centymetry.

To był niezwykle intensywny mecz. Iran grał odważnie, momentami agresywnie. Jeszcze w pierwszej połowie uderzony ręką w twarz został Gareth Bale. Po starciach cierpieli też sami Irańczycy.

Irańscy piłkarze - w przeciwieństwie do wcześniejszego spotkania z Anglią - odśpiewali hymn narodowy. Podczas hymnu z trybun dało się słyszeć gwizdy i krzyki kibiców, które miały na celu prawdopodobnie zagłuszenie go, ale tym razem piłkarze śpiewali. Ich zamknięte usta przed spotkaniem z Anglią zostały odebrane jako wyraz solidarności z rodakami protestującymi w ojczyźnie przeciwko politycznemu reżimowi.

Jako faworyta do wygrania meczu wskazywano Walię czego boisko jednak nie potwierdziło. To Iran oddał dwa razy więcej strzałów - około dwudziestu. Przebiegł też o pięć kilometrów więcej (117). Po jednym ze strzałów piłka obiła słupek - dwukrotnie w tej samej akcji.

Od 86 minuty Walii doszedł jeszcze jeden problem. Po interwencji VAR-u czerwoną kartkę obejrzał 35-letni bramkarz Wayne Hennessey za ostry faul poza polem karnym, gdy wysuniętą w górę nogą trafił w twarz rozpędzonego przeciwnika.

PAP, EPA/Rungroj Yongrit

Iran nie zaprzestał atakować. Tuż przed ostatnim gwizdkiem padły dla niego aż dwie bramki. Tę najważniejszą, dającą prowadzenie zdobył zmiennik Roozbeh Cheshmi po strzale zza pola karnego. Potem po kontrze Walijczyków dobił inny nominalny obrońca, Ramin Rezaeian.

- Jestem pod dużym wrażeniem gry Iranu - mówił w studiu TVP Jarosław Bieniuk. O 20:00 naszego czasu w grupie B liderująca Anglia zagra z USA.

Walia - Iran 0:2 (0:0)

Bramki: Cheshmi 99', Rezaeian 101'
Czerwona kartka: Hennesey 86' (za faul za polem karnym)
Żółte kartki: Rodon - Rezaeian, Jahanbakhsh

Walia: Hennesey - Mepham, Rodon, Davies - Roberts (57' Johnson), Ampadu (77' Allen), Ramsey (87' Ward), Wilson (58' James), Williams - Moore, Bale

Iran: H. Hosseini - Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi - Gholizadeh (77' Jahanbakhsh), Nourollahi (78' Cheshmi), Ezatollahi, Hajsafi (77' Torabi) - Azmoun (68' Ansarifard), Taremi.