18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Dlaczego zabito dziki na Maślicach?

Magdalena Kozioł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Dlaczego zabito dziki na Maślicach ? - pyta nasz Czytelnik Andrzej Sawczuk. - W obecnych czasach, ochrzczonych statusem "cywilizacja", stać chyba tak europejskie miasto jak Wrocław na humanitarne przewiezienie zwierząt do miejsca ich naturalnej egzystencji? Czy zabicie tych dzików (maciora + małe dziki) było zgodne z prawem?

Michał Jęcz z wydziału środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu wyjaśnia, że decyzja o odstrzale redukcyjnym dzików na Maślicach, w rejonie ulicy Ostródzkiej została podjęta w związku z licznymi sygnałami o zagrożeniu ze strony zwierząt wpływającymi zarówno od mieszkańców jak i dyrekcji przedszkola nr 12 przy ul. Suwalskiej.

Czytaj więcej: Na maślicach odstrzelili dziki

Obawy mieszkańców zostały potwierdzone podczas wizji lokalnej, przeprowadzonej przez wydział środowiska i rolnictwa, policję i straż miejską. Okazało się, że zwierzęta podchodząc pod zabudowania mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej, stanowiły realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. Dzieci, które uczęszczają do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Suwalskiej, codziennie przechodziły tuż obok miejsca, w którym przebywały dziki, w tym szczególnie agresywna locha.

W przypadkach szczególnego zagrożenia dla obiektu użyteczności publicznej, prawo daje możliowść (zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie) wydania decyzji o odstrzale lub odłowie redukcyjnym dzikich zwierząt.

W porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, podjęto decyzję o odłowie lub odstrzale dzików. Jej wykonanie powierzono specjalistom z Fundacji ZYS - lekarzowi weterynarii, specjalizującemu się w weterynarii dzikich zwierząt ora członkom Polskiego Związku Łowieckiego - uprawnionych do wykonywania polowania z użyciem myśliwskiej broni palnej.

W pierwszej kolejności podejmuje się próbę uśpienia zwierząt za pomocą środków aplikowanych z broni pneumatycznej oraz ich przewiezienia poza miasto, do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, a dopiero w przypadku, gdy próba uśpienia się nie powiedzie miała zostać podjęta próba odstrzału za pomocą myśliwskiej broni palnej. I tak też było w tym przypadku - próba uśpienia zwierząt zakończyła się niepowodzeniem, dlatego też ze względu na bezpieczeństwo osób prowadzących akcję jak i osób postronnych podjęto decyzję o użyciu broni palnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska