Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Przemysław Czarnek we Wrocławiu. Przekazał pieniądze na podwyżki dla pracowników Politechniki Wrocławskiej

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Politechnika Wrocławska otrzyma 40 mln 341 tys. złotych na podniesienie wynagrodzeń pracowników.
Politechnika Wrocławska otrzyma 40 mln 341 tys. złotych na podniesienie wynagrodzeń pracowników. Paweł Relikowski/Polska Press
W piątek (17 lutego) minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek odwiedził Politechnikę Wrocławską, gdzie w imieniu premiera przekazał na ręce rektora uczelni czek na ponad 40 mln złotych. Te pieniądze uczelnia ma przeznaczyć na podwyżki pensji pracowników i na rozwój nauki.

Na Politechnice Wrocławskiej będą kształcić się lekarze

Do ministerstwa nauki i edukacji wpłynął w styczniu 2023 r. roku wniosek o zgodę na utworzenie na Politechnice Wrocławskiej kierunku lekarskiego. To pierwsza w Polsce politechnika, która prowadziłby taki kierunek. Choć w Europie są już takie przypadki. Wniosek został rozpatrzony przez ministerstwo pozytywnie. Pozostały drobne uzupełnienia formalne.

– W perspektywie kilku tygodni będziemy mogli oznajmić oficjalnie zgodę na utworzenie tego kierunku – zapowiedział we Wrocławiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak dodał, to szczególnie ważne, bo szacuje się, że w Polsce brakuje od 30 do 60 tysięcy lekarzy. Jedynym sposobem na uzupełnienie tych braków jest zwiększenie liczby miejsc dla studentów chcących kształcić się na kierunku medycyny.

- Jako rząd Zjednoczonej Prawicy przez 7 lat zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach lekarskich w Polsce o 65 procent. 10 lat temu na pierwszym roku było 6 tysięcy studentów. W tym roku mamy ich prawie 11 tysięcy – poinformował Czarnek.

Projekt nowego kierunku jest wspierany przez parlamentarzystów: wiceminister edukacji Marzenę Machałek i posłankę Mirosławę Stachowiak-Różecką, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

- Chcemy razem z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN uruchomić własną polską linię produkcyjną szczepionek na przyszłość. Bo covid jest i będzie, w różnych mutacjach. Nasza szczepionka gwarantuje bezpieczeństwo, dużo mniejsze koszty oraz większą efektywność wobec przyszłych mutacji – oświadczył minister Czarnek.

Zapewnił również, że środki finansowe na tę inwestycje będą przygotowane. To wstępnie około 50 milionów złotych. Projekt Cyklotron będzie kosztował 30 milionów, a linia produkcyjna szczepionek przeciw koronawirusowi - kolejnych kilkanaście milionów.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości nieustannie inwestuje w szkolnictwo wyższe i edukację, czego niektóre media starają się nie zauważać. Przyzwyczailiśmy się do tego, że nie wszyscy są w Polsce rzetelni – komentował we Wrocławiu minister.

Ile pieniędzy i na co dostała Politechnika Wrocławska?

Wynagrodzenia dla polskich uczelni zwiększono niedawno o 1 miliard 650 milionów złotych. Wynagrodzenia wzrastają od poziomu minimalnego o 12,5 procenta. Politechnika Wrocławska otrzyma z tej puli 40 mln 341 tys. złotych z przeznaczeniem na podniesienie wynagrodzeń dla pracowników.

Na rozwój nauki i projekty wdrożeniowe ministerstwo przeznaczyło 3 miliony złotych dla Politechniki Wrocławskiej. 2,2 mln na program "Doktorat wdrożeniowy" na rok akademicki 2022/2023 i ponad 800 tys. zł na realizację zadania "Wzrost mocy obliczeniowej OPI PIB wraz z poprawą dostępu użytkowników do systemów teleinformatycznych".

- Rzeczywiście od jakiegoś czasu obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na medyków i lekarzy. Na Dolnym Śląsku widać to wyraźnie. Bo to duży region z ogromnym zapotrzebowaniem. Jest tutaj dużo szpitali, sporo zdolnej i chętnej do studiowania młodzieży. Widzimy zjawisko wędrowania dolnośląskiej młodzieży na kierunki lekarskie w całej Polsce. Liczę, że ten projekt sprawi, iż młodzi zostaną w regionie, wykształcą się i będą służyć naszym mieszkańcom. We Wrocławiu bije serce nauki – stwierdziła Mirosława Stachowiak-Różecka.

Dolny Śląsk stanie się wizytówką nowoczesnej medycyny

W Europie od kilkudziesięciu lat medycyna jest obecna nie tylko na klasycznych uniwersytetach, ale na wiodących politechnikach np. w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii. Prowadzą tam badania medyczne w zakresie medycyny klinicznej i technologiach medycznych. W Polsce nie było dotąd żadnej uczelni, na której naukowcy funkcjonowaliby razem z lekarzami.

- Politechnika Wrocławska ma bardzo poważne zobowiązania społeczne. Chcemy kształcić młodych ludzi tam, gdzie jest taka potrzeba. To dobrze, że uczelnia, która jest instytucją publiczną, ma możliwość się tego podjąć. Zbudowaliśmy już partnerstwo z wieloma dużymi szpitalami, z instytutem immunologii PAN. Mamy w ten sposób skompletowane kompetencje i zasoby we wszystkich kluczowych dyscyplinach, które powinny otaczać medycynę. Stworzymy wielki ośrodek technologii medycznej. To w Polsce nowość – zapowiedział rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

Rektor podziękował też ministrowi za przyznane pieniądze na podwyżki dla pracowników uczelni wobec panującej inflacji.

- Jeśli kogoś dziwi, że na Politechnice Wrocławsikiej będziemy kształcić lekarzy, to musi wiedzieć, że na Politechnice Warszawskiej - czego gratulujemy - funkcjonuje kierunek prawo. I to jeden z najlepszych kierunków w tej dyscyplinie w Polsce. I dalej, na Politechnice Warszawskiej jest uprawiana także na wysokim poziomie filozofia. Dlaczego zatem na politechnice nie kształcić w kierunku medycznym, zwłaszcza, że medycyna ma dzisiaj wiele wspólnego z naukami technicznymi, inżynieryjnymi - podsumował minister Czarnek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska