MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Maląg zapowiedziała, że w tym roku wszystkie programy społeczne zostaną utrzymane. "Do emerytów w tym roku trafi 36 mld zł"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Minister Maląg zapowiedziała, że z pakietu 80 mld zł, które są przeznaczone na realizację programów społecznych, 36 mld zł trafi do emerytów.
Minister Maląg zapowiedziała, że z pakietu 80 mld zł, które są przeznaczone na realizację programów społecznych, 36 mld zł trafi do emerytów. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
- Pomimo trudnej sytuacji, w 2021 roku, wszystkie programy społeczne w pełni będą realizowane- zapowiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jednocześnie dodała, że z pakietu 80 mld zł, które są przeznaczone na realizację programów społecznych, 36 mld zł przeznaczonych jest na program Emerytura Plus. Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przeciętna emerytura w grudniu ubiegłego roku wyniosła 2 505 zł

- Rok temu tak naprawdę wszystkie giełdy zaczęły odnotowywać poważne spadki, zaczęła się potężna walka z koronawirusem. Rząd polski pod przewodnictwem premiera Morawieckiego podejmował szybkie i skuteczne działania. po tym roku mrzemy podsumować te działania i podejmować kolejne działania- powiedział podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak tłumaczyła, rozwiązania wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, to 190 mld zł, które trafiły do "polskich przedsiębiorców i pracowników, aby przede wszystkim ratować miejsca pracy. Zdaniem minister Maląg uratowanych zostało 6,5 mln miejsc pracy. - Wsparcie przewidziane dla branż dotkniętych pandemią stanowi ponad 9,4 proc. naszego PKB. Jesteśmy liderem wśród krajów Unii Europejskiej- mówiła.

Kolejne lockdowny, restrykcje, nowe zasady bezpieczeństwa oraz czasowe zamknięcia niektórych obiektów sprawiły, że sieci handlowe musiały w błyskawicznym tempie podejmować decyzje i dostosowywać się do nowych zasad.

W których sklepach najchętniej robimy zakupy? "Ostatni rok b...

- Dzięki tym potężnym środkom, które przywołujemy, polska gospodarka jest w taki miejscu, które pozwala dynamicznie powrócić do normalności po pandemii- stwierdziła. - Świadczą o tym konkretne dane i konkretne wsparcia, które poszły do branż- dodała.

- Dane które obserwujemy i analizy polskiej gospodarki przez Bank Światowy, pokazują, że rok 2021 będzie już tym rokiem, gdzie będziemy mogli wracać do normalności- powiedziała.

Minister Maląg tłumaczyła, że wsparcie finansowe przygotowane przez polski rzad było "skuteczne" i "pozwoli polskiej gospodarce po tym trudnym czasie wracać do normalności". - Skoro Polacy mieli środki, które mogli wydawać, aby konsumpcja nie spadała, to przede wszystkim jest wsparcie, które przekazujemy poprzez programy społeczne- stwierdziła.

- Pomimo trudnej sytuacji, w 2021 roku, wszystkie programy społeczne w pełni będą realizowane- zapowiedziała. - Na Program Rodzina 500 plus od początku funkcjonowania przeznaczono ponad 135 mld zł - dodała. - Z kolei program Maluch plus, który już jest rozstrzygnięty, podpisywane są umowy- będzie w pełni realizowany- mówiła.

Do tego minister Maląg zapowiedziała, że z pakietu 80 mld zł, które są przeznaczone na realizację programów społecznych, 36 mld zł przeznaczonych jest na program Emerytura Plus. - 36 mld zł na waloryzację, która od kilku lat jest godną waloryzacją ale także po raz trzeci w tym roku zostanie wypłacona 13 emerytura. Zostaje ona po raz drugi wypłacona na podstawie ustawy, a więc jest to świadczenie, które trafia do naszych seniorów systematycznie- wyliczyła.

Jak wynika z ogólnopolskiego monitoringu blisko 30 tys. cen ze stycznia tego i ubiegłego roku, największy wzrost odnotowały Produkty sypkie – 10,4%. Potem były tzw. Inne produkty – 7,5%, a za nimi znalazła się Chemia gospodarcza – 6,1%.

Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...

- W tym roku, dodatkowe świadczenie dla seniorów, które planujemy wypłacać w 4 kwartale 2021 roku, ustawa czeka na podpis prezydenta, świadczenie, które ma zapewnić naszym seniorom możliwość konsumpcji, możliwość wydatkowania tych środków ale podniesienie przede wszystkim standardu życia- podsumowała.

- Troska o Polaków, troska o polską gospodarkę, to te zainwestowane miliardy pozwolą abyśmy przede wszystkim mogli realizować wszystkie nasze programy gospodarcze, społeczne i sięgamy po nowe środki. po to aby Polacy, aby polska mogła się rozwijać. To są te działania, które wyznaczają nasze cele. Dla dobra Polaków, dla dobra polski będziemy realizować i rozwijać naszą gospodarkę i programy społeczne- podsumowała.

Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przeciętna emerytura w grudniu ubiegłego roku wyniosła 2 505 zł, czyli o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Oczywiście musimy pamiętać, że dłuższa praca daje wyższą emeryturę.

- Waloryzacja ma bardzo konkretny wymiar. Jeśli ktoś miał 1200 zł emerytury, to w ciągu roku zyska ponad 610 zł, a jeśli miał 1800 zł emerytury, to w rok zyska prawie 916 zł. Im wyższa emerytura, tym wyższa waloryzacja - wyliczała przez ZUS.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska