Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy też mogą zmienić Wrocław. Ruszyło głosowanie na projekty WBO 2022

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Średniowieczny Wrocław w trakcie budowy. To jeden z projektów z WBO ubiegłych lat
Średniowieczny Wrocław w trakcie budowy. To jeden z projektów z WBO ubiegłych lat Magdalena Pasiewicz / Polska Press
23 września ruszyło głosowanie w 10. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy do 10 października będą mogli wybierać projekty, które mają powstać w mieście. Tym razem łączny budżet jaki miasto przeznaczyło na WBO to 30 milionów złotych.

We Wrocławskim Budżecie Obywatelskim mieszkańcy sami proponują, co chcieliby zmienić w mieście do ustalonego budżetu. Następnie aktywizując okoliczną społeczność głosują na projekty, a na końcu procesu miasto ocenia zdolność realizacji nowych inwestycji. Najczęściej są to projekty związane z zielenią, jak rozbudowa parku, posadzenie nowych drzew, czy nowy plac zabaw. Sporo jest też próśb o remont i budowę chodników lub ścieżek rowerowych oraz nowych obiektów sportowych.

W tym roku do WBO zgłoszono 362 projekty. W głosowaniu bierze udział 167 projektów w tym 94 projekty osiedlowe i 73 ponadosiedlowe. Najwięcej projektów zostało zgłoszonych w kategorii zieleń/rekreacja – 66. Popularne są również pieszo-rowerowe (20), sportowe (16) i place zabaw (11).

- Głosować może każdy mieszkaniec, co istotne nie ma tu znaczenia meldunek ani wiek. Zapraszamy do głosowania również dzieci oraz naszych mieszkańców z Ukrainy. Każdy będzie mógł oddać 2 głosy: na projekt osiedlowy oraz ponadosiedlowy - mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Jak i gdzie głosować?

Najłatwiej online. Na tej stronie można przejrzeć zgłoszone projekty i na nie głosować: KLIK! Należy zaznaczyć wybrane projekty i wypełnić dane w karcie głosowania. Weryfikacja oddanego głosu odbywa się za pomocą SMSa.

Głosować można też w formie tradycyjnej. W 5 Centrach Obsługi Mieszkańca do dyspozycji będą karty do głosowania i urny:

  • przy ul. Bogusławskiego,
  • ul. Zapolskiej,
  • pl. Nowy Targ,
  • al. Kromera,
  • w Magnolii Park.

Karty będą wydawane pojedynczo, a przy wrzucaniu głosu do urny nastąpi weryfikacja tożsamości osoby głosującej.

Przez ostatnie 9 edycji wrocławianie i wrocławianki wybrali już 432 projekty do realizacji, których koszt realizacji to blisko 200 mln zł. Ponad 3 tysiące osób stało się liderami WBO. Pierwszy wrocławski budżet obywatelski wynosił 3 mln zł. Dziś to koszt jednego projektu ponadosiedlowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska