Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy lokali zakładowych protestują pod wrocławskim Ratuszem. Rozbili namioty i nie wykluczają założenia miasteczka

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Rząd zaproponował bowiem podwyższenie finansowego wsparcia z 50 do 95 procent wartości odtworzeniowej lokalu na zakup oraz na zakup połączony z remontem budynków/lokali stanowiących byłe mieszkania zakładowe.
Rząd zaproponował bowiem podwyższenie finansowego wsparcia z 50 do 95 procent wartości odtworzeniowej lokalu na zakup oraz na zakup połączony z remontem budynków/lokali stanowiących byłe mieszkania zakładowe. Wolontariusz Akcji Lokatorskiej
We wtorek (16 maja) pod wrocławskim Ratuszem odbył się protest mieszkańców mieszkań zakładowych, którzy, dzięki ustawie, mogą wykupić lokale z 95-procentową bonifikatą. - Urzędnicy mają możliwości i odpowiedzialność za to spoczywa obecnie na nich - mówi przedstawiciel protestujących.

Cotygodniowy protest pod wrocławskim Ratuszem

Najemcy chcieliby po 30 latach zostać właścicielami mieszkań. Mają na to szanse dzięki nowym przepisom wprowadzonym w życie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Rząd zaproponował bowiem podwyższenie finansowego wsparcia z 50 do 95 procent wartości odtworzeniowej lokalu na zakup oraz na zakup połączony z remontem budynków/lokali stanowiących byłe mieszkania zakładowe.

Mieszkańcy zakładowych mieszkań nie odpuszczają i chcą wywrzeć na władzach miasta presję. Walczą o to, aby magistrat wykupił ich mieszkania z 95-procemtową bonifikatą, a następnie sprzedać lokale tym mieszkańcom. Jednak do tego potrzebna jest dobra wola urzędników.

- Po prawie roku protestowania ustawę dającą możliwość wykupu mieszkań pozakładowych z 95-procentową bonifikatą. Chcemy skłonić miasto do tego, by dokonało zakupu. Urzędnicy mają możliwości i odpowiedzialność za to spoczywa obecnie na nich - mówią obecni na Rynku lokatorzy.

W chwili obecnej protestujący zbierają podpisy, aby móc 25 maja wystąpić na sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Myślą o zaostrzaniu protestu i nieuniknione, że rozbiją całe miasteczko namiotowe przed wrocławskim Ratuszem.

Zobacz zdjęcia!

Do radykalnych środków zmusza ich również sytuacja ekonomiczna. Ostatnio jeden z właścicieli podniósł czynsz z 800 do ponad 2000 złotych za 36-metrowe mieszkanie.

- W zakładowych lokalach często mieszkają emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Aż nagle przychodzi podwyżka o ponad 100 procent - dodają protestujący.

Do 8 czerwca miasto zapowiedziało ogłoszenie stanowiska.

- Jest kilka punktów w ustawie, które należy wyjaśnić. Dlatego właśnie miasto skorzystało ze stosownych przepisów i poprosiło o przedłużenie czasu, w którym należy odpowiedzieć na petycję. Dla przykładu - mieszkańcy muszą spełniać szereg warunków, by miasto mogło się ubiegać później, po wykupie mieszkań, o rządową refundację. Katowice, które zdecydowały się wykupić mieszkania za 32 mln zł, otrzymały tylko 4,2 mln zwrotu - mówi Wojciech Koerber z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Zobacz protest pod siedzibą GDDKiA we Wrocławiu!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska