Międzynarodowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych 10-12.09.2020. Zamek Kliczków

Natalia Niedzielska-Burdzy
Natalia Niedzielska-Burdzy
W dniach 10-12 września 2020 na terenie Zamku Kliczków oraz Borów Dolnośląskich już po raz kolejny odbędą się zawody jeździeckie.

W dniach 10-12 września 2020 na terenie Zamku Kliczków oraz Borów Dolnośląskich już po raz kolejny odbędą się:
•Międzynarodowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych,
•Mistrzostwa Polski Seniorów,
•Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców,
•Mistrzostwa Polski Młodych Koni.
Są to międzynarodowe i ogólnopolskie zawody w sportach jeździeckich realizowane przy współorganizacji Polskiego Związku Jeździeckiego. Z uwagi na obecną sytuację na świecie, będzie to najważniejsza impreza rajdowa w roku 2020 i jedna z ważniejszych w wymiarze europejskim. Zawody odbywają się na terenach Lasów Państwowych w zarządzie Nadleśnictwa Bolesławiec na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Sportowe Rajdy Konne – opis dyscypliny:
Głównym założeniem tej dyscypliny jest sprawdzenie wytrzymałości koni na długich trasach liczących od 40 do 160 km. Dystans zostaje podzielony na mniejsze odcinki (pętle), pomiędzy którymi koń przechodzi szczegółowe badania weterynaryjne (wysokość tętna, odwodnienie, wypełnienie naczyń, perystaltyka jelit, ruch). Tylko pozytywne przejście przez tzw. bramkę weterynaryjną umożliwia dalsze uczestnictwo w zawodach (ostrożność ta eliminuje ryzyko zbytniego nadwyrężenia zdrowia konia). Pomiędzy poszczególnymi odcinkami zawodnicy mają prawo do krótkiej przerwy (ok. 30 min). Badanie i przerwa nie są wliczane do ogólnego czasu pokonywania trasy. Istotny jest tylko okres, który koń i jeździec spędzają w ruchu, oczywiście regulowane jest to szczegółowymi przepisami (koń, który ma zbyt wysokie tętno nie zostanie dopuszczony do badania weterynaryjnego, a tym samym nie ukończy wyścigu).

Endurance oparte jest przede wszystkim na strategii właściwego wytrenowania i przygotowania konia do niekiedy bardzo ciężkiej trasy, liczy się tu zarówno perfekcyjna umiejętność jazdy konnej, jak i zdolność właściwego rozplanowania tempa na całym dystansie. Istotnym elementem tej dyscypliny jest również współpraca, nie tylko pomiędzy koniem i jeźdźcem, ale również między zawodnikiem, a pomagającą mu grupą ludzi (z reguły trzy osoby – tzw. luzacy), którzy poją, karmią, czyszczą i siodłają konia. Serwisowanie stanowi istotny element wyścigu, umożliwiający i ułatwiający sprawne zakończenie go. Długie dystanse (2×80 i 2×100) rozkładane są na dwa dni, koń i zawodnik mogą wtedy wypocząć oraz zregenerować siły w czasie nocy.

Odcinki krótsze odbywają się w ciągu jednego dnia, start z reguły planowany jest na wczesny ranek ok. 6:00, zakończenie dystansu (w zależności od długości trasy) ma miejsce późnym popołudniem. W krótszych wyścigach startują konie młodsze, mniej doświadczone, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji umożliwia się koniom start na dłuższych dystansach. Wygrywa koń, który ukończy trasę w najkrótszym okresie czasu i pozytywnie przejdzie ostatnie badanie weterynaryjne. Zawodnicy są również zobowiązani do przedstawienia konia na przeglądzie przed startem, aby upewnić się, że zwierzę dobrze zniosło transport, jest całkiem zdrowe i zdolne do ogromnego wysiłku rajdu.

Zawitajcie do Kliczkowa i śledźcie zmagania jeźdźców na żywo! Zapraszamy!
Więcej informacji o samej imprezie znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://kliczkow.com.pl/kliczkow/wydarzenia/miedzynarodowe-zawody-w-sportowych-rajdach-konnych-zamek-kliczkow/ oraz wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/316055386081877/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony KD-55X81K

3 299,00 zł

kup najtaniej

Toshiba

Toshiba 32LA3B63DG

965,45 zł

kup najtaniej

Philips

Philips 50PUS8057/12

2 449,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q67B

4 950,03 zł

kup najtaniej

Sony

Sony XR-55X90J

3 799,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakie historie opowiedział nam Jan Błachowicz? Zobacz InstaHistorie!

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska