Matura z biologii. Jak właściwie przygotować się do niej?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Jaki jest najlepszy sposób na opanowanie całego materiału z biologii? Tak naprawdę nie ma złotego środka, bo każdy inaczej przyswaja wiedzę. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonych porad, by wiedzieć, kiedy zacząć przygotowania, bądź gdzie szukać dobrej jakości źródeł materiałów, by na maturze uniknąć niepotrzebnego stresu. Jak zatem przygotować się do matury z biologii?

Lepsze jest słuchanie czy czytanie? Czyli słów kilka o metodach nauki

Przyszli maturzyści muszą w takim samym stopniu opanować teorię, co praktykę. Nie ma więc innego sposobu, jak tylko przebrnąć przez wszystkie zagadnienia, na podstawie których są opracowane pytania egzaminacyjne. Koniecznie trzeba sięgnąć do książek albo do opracowań multimedialnych.

Uczniowie, którzy są słuchowcami i lepiej przyswajają wiedzę w ten sposób, też mają taką możliwość. Wiele kursów maturalnych udostępnionych jest w internecie w formie audio. Wystarczy więc znaleźć odpowiednie zagadnienia i włączyć film, opracowany przez korepetytora czy nauczyciela. Najczęściej jednak uczniowie mogą sami decydować, czy wolą czytać albo słuchać, ponieważ zaletą takich kursów jest ich podwójna forma prezentacji treści (zwykle przygotowana w pliku pdf). Takie prezentacje multimedialne można z łatwością odsłuchać podczas jazdy autobusem bądź spożywania posiłków, dzięki czemu uczeń może efektywniej zarządzać swoim czasem, a powtórki organizować w dowolnym miejscu.

Tego typu profesjonalne opracowania znaleźć można w internecie, na przykład pod frazą: „kursy maturalne biologia”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by takie prezentacje stworzyć samodzielnie, na podstawie notatek czy książek. Taka forma również pozwoli utrwalić wiedzę, ale oznacza to dla ucznia dodatkowy nakład pracy.

Z jakich materiałów warto korzystać przygotowując się do matury z biologii?

Opanowanie teorii to zdecydowanie za mało, by z egzaminu maturalnego z biologii uzyskać pozytywny wynik. Wystarczy przejrzeć arkusze maturalne z biologii z poprzednich matur, by szybko zorientować się, że konieczna jest też wiedza praktyczna. Sporo zadań uczniowie będą rozwiązywać podczas zajęć szkolnych, trzeba jednak pamiętać, że egzamin z biologii odbywa się na poziomie rozszerzonym, a więc wybiegającym poza standardy programu szkolnego. Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ zarówno w kursach maturalnych, jak i opracowaniach naukowych, dostępnych w księgarniach można znaleźć wiele ciekawych zadań, które pozwolą odpowiednio przygotować się do matury.

Dobrym sposobem jest też rozwiazywanie arkuszy maturalnych, które są dostępne zarówno na stronie CKE, jak i na portalach, poświęconych biologii (np. dawiduczy.pl). Po te również warto sięgać, zarówno w celu ćwiczenia warsztatu, jak i sprawdzania systemu oceniania odpowiedzi przez komisję egzaminacyjną. Do zadań warto usiąść nawet na rok przed maturą, dzięki czemu uczeń będzie mógł spokojnie uzupełnić zaległości albo zweryfikować swoje słabe strony. W internecie, pod frazą: „zadania maturalne biologia” można znaleźć perfekcyjnie przygotowane pakiety, które wystarczą nawet na cały rok ciężkiej, ale wydajnej pracy.

Jak uczyć się, żeby nauczyć się?

W efektywnym nauczaniu niezmiernie istotny jest odpowiedni plan, który pozwoli opanować cały materiał i spokojnie podejść do egzaminu. Uczeń musi wiedzieć, ile czasu może każdego dnia poświęcić na przygotowania do egzaminu, w jaki sposób najlepiej przyswaja wiedzę oraz jak radzić sobie z trudniejszymi zagadnieniami czy z nadmiernym przemęczeniem. Organizując cały plan, należy uwzględnić również przerwy na odpoczynek i relaks. Już 20-minutowy spacer pomiędzy powtórkami, pozwoli dotlenić mózg i zapewni lepsze rezultaty w nauce.

Ważne jest także, by uczeń przesypiał minimum 8 godzin dziennie. Być może na początku braki w śnie nie są zauważalne, ale przy „dłuższym maratonie” nauki, odbiją się już negatywnie na koncentracji i myśleniu.

Co równie istotne, nie warto wszystkiego spychać na dni wolne od szkoły. Po pierwsze wtedy też czas jest dzielony na różne zajęcia, a po drugie, zbyt intensywne treningi mogą mieć zupełnie inny skutek niż ten zamierzony. Lepiej więc każdego dnia wykonać 1-2 zadania, niż na weekend zaplanować ich 10. Nie zaszkodzi także na bieżąco kontrolować wyników nauki i na przykład raz w miesiącu organizować sobie kompleksowe powtórki z przepracowanego materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska