Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matura język polski: Wyspiański, Sienkiewicz i de Saint-Exupéry [MATURA Z POLSKIEGO PYTANIA]

sz
Przykładowe pytania maturalne z języka polskiego - aktualne arkusze opublikujemy, jak poda je CKE
Przykładowe pytania maturalne z języka polskiego - aktualne arkusze opublikujemy, jak poda je CKE
Wyspiański, Sienkiewicz i de Saint-Exupéry na maturze z polskiego – między innymi ci autorzy pojawili się na pisemnej maturze z języka polskiego. Matura 2017 język polski - SPRAWDŹ - MATURA 2017 – TEMATY, PYTANIA – ARKUSZE CKE.

MATURA 2017 JĘZYK POLSKI – TEMATY I PYTANIA

Znamy już pierwsze pytania i tematy, z którymi zmagali się uczniowie podczas pisemnej matury z języka polskiego. Egzamin rozpoczął się o godz. 9. Maturzyści mają na jego napisanie maksymalnie 170 minut, jednak wielu uczniów wyszło przed czasem.

Pytania i tematy na maturze z języka polskiego

Wśród dwóch tematów do wyboru, uczniowie mieli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu "Ziemia, planeta ludzi" Anthony'ego de Saint-Exupéry lub przeanalizować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

W drugiej części egzaminu były trzy teksty źródłowe: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu i tekst "Milczenie" o zanikaniu języków. Uczniowie musieli odpowiadać na konkretne pytania do tych tekstów, np. wymienić dwie przyczyny zanikania języków podanych w tekście, wymienić przyczyny zdziwienia Sienkiewiczem, dlaczego porównuje się zanik języków do zanikania różnorodności biologicznej, jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa.

Maturzyści musieli również przypasować słowa do definicji, np. elegant, fenomen. Maturzyści mieli podane zdanie i mieli wybrać czy jest oni przydawkowe czy okolicznikowe i uzasadnić swój wybór. Jednym z zadań było również streszczenie tekstu o Sienkiewiczu.

MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017 – ARKUSZE CKE

Pytania maturalne z języka polskiego pojawią się na naszej stronie, gdy będą już oficjalnie znane i opublikowane przez CKE. W czasie matury podamy przybliżone pytania i tematy maturalne.

MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017 – ODPOWIEDZI

Odpowiedzi na pytania maturalne pojawią się na naszej stronie później.

MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska