Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandarynki prosto z doniczki? To możliwe! Sprawdź, jak zadbać o to drzewko i co zrobić, żeby doczekać się owoców

Katarzyna Józefowicz
Mandarynki to ładne drzewka, a ich kwiaty pięknie pachną. Uprawiane w doniczkach mogą też owocować.
Mandarynki to ładne drzewka, a ich kwiaty pięknie pachną. Uprawiane w doniczkach mogą też owocować. WolfBlur/pixabay.com
Mandarynki należą do grona najbardziej lubianych owoców cytrusowych. Chętnie kupujemy je w marketach i na bazarach, ale czy możemy wyhodować je także w mieszkaniu? Okazuje się, że tak i choć owoce z własnego drzewka raczej nie będą smakowały tak samo, jak te, dojrzewające na drzewach w cieplejszych rejonach świata, to i tak mogą sprawić nam wiele radości. Sprawdź, jak uprawiać mandarynki.

Spis treści

Mandarynka jest niewielkim, dorastającym do ok. 6-8 m drzewkiem owocowym, pochodzącym z tropikalnych obszarów Azji, choć uprawiana jest też w wielu innych rejonach świata. Nie cechuje się dostateczną mrozoodpornością, aby móc spędzić w naszym klimacie zimę w gruncie, jednak z powodzeniem może być uprawiana w doniczce. Oczywiście wtedy nie osiągnie takich rozmiarów, jak drzewka rosnące w środowisku naturalnym, jednak również może być całkiem okazała (ok. 1,5 m wys.).

Mandarynka – jak wygląda ta roślina?

Mandarynka tworzy sztywne, rozgałęzione, kolczaste pędy i dość duże, zielone, owalne, błyszczące, skórzaste liście. Może zakwitać nawet 2-3 razy w roku, choć uprawiana w doniczce kwitnie zwykle tylko wiosną lub wczesnym latem. Jej białe, nieduże kwiaty o pięciu mięsistych, odgiętych do tyłu płatkach, zebrane są na pędach w pęczki. Mimo niewielkich rozmiarów pachną niezwykle intensywnie i bardzo pięknie. Ponieważ są samopylne, do zawiązania owoców nie potrzebują zapylania, jeśli jednak drzewka będą spędzać lato na zewnątrz i owady będą miały okazję zapylić ich kwiaty, z pewnością korzystnie wpłynie to na owocowanie. Po przekwitaniu kwiatów, na pędach rozwijają się małe, kuliste, mięsiste owoce, okryte cienką, aromatyczną skórką.

Jak dbać o mandarynki w doniczce latem?

Zanim jednak doczekamy się własnych mandarynek, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe, inne latem, a inne zimą. W sezonie wegetacyjnym rośliny oczekują ciepłego, słonecznego stanowiska i wysokiej temperatury (ok. 22-28°C), a także regularnego, lecz umiarkowanego podlewania (ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra), najlepiej przefiltrowaną lub odstaną wodą. Powinny być też systematycznie zasilane, optymalne są specjalne nawozy dla cytrusów, których zbilansowany skład uwzględnia ich potrzeby.

Drzewka najlepiej będą rosły w dużej donicy, wypełnionej żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożem (warto kupić specjalne podłożem dla cytrusów), które zapewni im optymalne warunki do rozwoju.
Mandarynki z powodzeniem mogą spędzać lato na zewnątrz (np. na balkonie, tarasie, w ogrodzie), gdzie będą miały stały dostęp do świeżego powietrza i pełnego słońca.

Pielęgnacja mandarynek zimą

Wczesną jesienią drzewka powinny trafić z ogrodu lub mieszkania do bardzo widnego, ale chłodnego pomieszczenia (z temperaturą ok. 10-12°C), w którym będą mogły przejść okres spoczynku. Jest to ważne, bo rośliny nie lubią mieć zimą zbyt ciepło i pozostawione w mieszkaniu mogłyby zacząć chorować lub osłabnąć, co negatywnie wpłynęłoby na ich kondycję i owocowanie w kolejnych latach.
W okresie zimowego spoczynku, mandarynek się nie nawozi, a ich podlewanie ogranicza do minimum, pozwalając bryle korzeniowej nieco przeschnąć. Nie trzeba się przy tym martwić, że rośliny „łysieją” i tracą cześć swoich liści, gdyż w kolejnym sezonie wegetacyjnym znów rozwiną nowe i ładnie się zagęszczą.

Wiosenna pielęgnacja i cięcie mandarynki

Wiosną drzewka należy ponownie przenieść w cieplejsze miejsce i wznowić ich systematyczne podlewanie oraz nawożenie. W tym czasie (przed rozwojem kwiatów), większe, nadmiernie rozrośnięte egzemplarze można też przyciąć, nadając im pożądany kształt i odpowiedni pokrój.

Czy mandarynka z pestki zaowocuje? Co zrobić, żeby doczekać się własnych mandarynek?

Aby jednak w ogóle doczekać się owoców, najlepiej kupić mandarynkę już owocującą lub wyhodować ją z sadzonki pędowej, pozyskanej z dojrzałej, owocującej rośliny (np. od sąsiada). Oczywiście dorodne drzewko możemy wyhodować też samodzielnie z pestki, pozyskanej ze zakupionych w sklepie owoców (pestki szybko tracą zdolność kiełkowania, dlatego najlepsze są te świeże), gdyż wbrew pozorom nie jest to trudne. Jednak wtedy na owoce będziemy musieli poczekać co najmniej kilka, a czasem nawet kilkanaście lat (5-6, a nawet 20 lat), dlatego jeśli zależy nam na owocach, lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mandarynki prosto z doniczki? To możliwe! Sprawdź, jak zadbać o to drzewko i co zrobić, żeby doczekać się owoców - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska