Mama Karola twierdzi, że jej syn jest dręczony w przedszkolu w Żórawinie. Zawiadomiła kuratorium, które przeprowadziło kontrolę

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Karol do przedszkola nie chodzi od dwóch miesięcy. Jak mówi jego mama, takie są zalecenia psychologa.
Karol do przedszkola nie chodzi od dwóch miesięcy. Jak mówi jego mama, takie są zalecenia psychologa. Paweł Relikowski / Polska Press
Udostępnij:
Mama 6-letniego Karola dwa miesiące temu przestała puszczać syna do przedszkola w podwrocławskiej Żórawinie. Jest pewna, że jest tam dręczony fizycznie i psychicznie przez przedszkolanki. Sprawą zajmuje się kuratorium.

Kuratorium oświaty we Wrocławiu przeprowadziło w drugiej połowie kwietnia dwudniową kontrolę w publicznym przedszkolu w Żórawinie przy ul. Urzędniczej 18A. Kuratorzy sprawdzali m.in.

 • czy kadra przedszkola zapewnienia uczniom bezpieczne warunki nauki, wychowania i opieki;
 • czy przestrzegane są przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego;
 • zgodność organizacji kształcenia specjalnego z przepisami prawa.

Kontrola wykazała nieprawidłowości, czego konsekwencją jest szereg zaleceń. Jednym z nich jest sugestia przeprowadzenia, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, "niezwłocznego wyjaśnienia okoliczności zachowania wszystkich pracowników przedszkola sprawujących opiekę nad K.D. dotyczących okresu od 1 do 7 kwietnia 2022 r. i podjęcia określonych prawem działań".

Dziecko z autyzmem dręczone fizycznie i psychicznie?

K.D. to sześcioletni chłopiec z autyzmem. Kontrola w przedszkolu, do którego uczęszcza, została wszczęta na wniosek jego rodziców. Jolanta Dytko, matka Karola, zawiadamia, że jej syn jest w przedszkolu dręczony.

— Doszło do takich scen, że złożyłam skargę do wójta gminy. Wówczas wójt wezwał dyrekcję i przedszkolankę na dywanik. Niestety od tamtej pory nic się nie zmieniło. Od tego roku szkolnego sytuacja syna uległa pogorszeniu. Znęcano się nad Karolem psychicznie oraz fizycznie. Był podduszany, wysłuchiwał wulgaryzmów — opowiada Jolanta Dytko.

Matka Karola narzeka, że kadra często informuje ją o złym zachowaniu syna, ale nie reaguje właściwie, gdy Karol się skarży. Przytacza sytuację z 1 kwietnia.

— Karol ponoć porozrzucał wszystko w łazience i strasznie krzyczał bez powodu. Dzwoniono wtedy do mnie. Pani dyrektor mówiła, że syn ją pobił bluzką i że jak jeszcze raz ją uderzy, to wezwie do przedszkola policję. Jak dojechałam do przedszkola, syn był grzeczny, grał z panią przy swoim stoliku. W domu powiedział, że dzieci się z niego śmiały, więc się zdenerwował, a pani Ula nazwała go gówniarzem. Powiedział też, że boi się pani dyrektor, bo na niego krzyczy.

Nagrania z przedszkola

Rodzice kupili rejestrator dźwięku. Syn przyniósł z przedszkola nagrania. Słychać krzyk, pisk i płacz chłopca. W pewnym momencie tupie i powtarza, że chce do domu. Słychać także głosy kobiet, momentami podniesione. Upominają i pouczają chłopca, namawiają go, żeby był grzeczny. W jednym nagraniu kobiecy głos mówi, że zadzwonią po policję, zaraz, że na pogotowie, żeby “pan doktor wyrzucił te bakterie z mózgu”. W innej chwili pada zdanie: “tylko mnie uderz, tylko spróbuj, to zęby wybiję wszystkie”.

— Jeżeli dalej będzie tak traktowany, to całkiem się w sobie zamknie albo stanie się bardziej agresywny. To dziecko jest tak niszczone psychicznie, że boi się i nie chce chodzić do przedszkola — mówi Jolanta Dytko. — Z nerwów i strachu gorączkuje, skarży się na ból brzucha i głowy, ma duże problemy z zasypianiem i budzi się w nocy. Cała moja wieloletnia praca z terapeutami idzie na marne. Inni terapeuci są bardzo tym zaniepokojeni, bo Karol na zajęciach z nimi taki nie jest. W domu żadnych problemów z synem nie mamy.

Mama Karola informuje, że oprócz kuratorium zawiadomiła także prokuraturę i rzecznika praw dziecka. Jest zawiedziona brakiem reakcji dyrekcji przedszkola.

— Pani dyrektor w żaden sposób pracowników nie ukarała, ponieważ po takich incydentach w stronę dziecka ustne upomnienie pracowników to nie żadna kara. Stwierdziła też, że przedstawione sytuacje nie zagrażały jego życiu i zdrowiu, co nie jest prawdą — ocenia Pani Jolanta.

Dyrektorka prowadzi czynności wyjaśniające

Rozmawialiśmy z dyrektorką przedszkola, Dorotą Nizioł. Potwierdziła, że wpłynęła skarga rodziców i zapewniła, że trwają czynności wyjaśniające, które prowadzi kuratorium, a także ona osobiście. “Rolą dyrektora, któremu przedstawiono zastrzeżenia do funkcjonowania jednostki, jest przeprowadzenie wszelkich dopuszczalnych prawem czynności, zmierzających do ustalenia stanu faktycznego, nie wykluczając rozmów z personelem jednostki oraz rodzicami. O wynikach postępowania poinformowane zostały podmioty uprawnione, a to: dolnośląski kurator oświaty, prowadzący oraz rodzicie. Nadmieniam przy tym, że kompetencje do prowadzenia postępowania wyjaśniającego posiada rzecznik dyscyplinarny, a do orzekania o odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli posiada komisja dyscyplinarna” — napisała dyrektorka w odpowiedzi na nasze pytania.

Dorota Nizioł pisze, że dotychczas każdy niepokojący sygnał był wyjaśniany na zasadzie współpracy dyrekcji, pracowników przedszkola i rodziców. “Nie były wyrażane co do tego sposobu załatwiania spraw wyraźne zastrzeżenia” — pisze dalej dyrektorka.

Karol do przedszkola nie chodzi od dwóch miesięcy. Jak mówi jego mama, takie są zalecenia psychologa.

Poniżej pokazujemy pełny zakres kontroli i wszystkie zalecenia opublikowane na stronie internetowej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki

Zaleca się każdorazowo po zaistniałym wypadku powołać zespół powypadkowy, przeprowadzić postępowanie powypadkowe, sporządzić dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy.

przestrzeganie przepisów dotyczących nadzoru pedagogicznego

 1. Zaleca się dokonać, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, niezwłocznego wyjaśnienia okoliczności zachowania wszystkich pracowników przedszkola sprawujących opiekę nad K.D. dotyczących okresu od 1 do 7 kwietnia 2022 r. i podjąć określone prawem działania.
 2. Zaleca się każdorazowo, przy zmianie kadrowej w grupie, w której dziecko jest objęte kształceniem specjalnym zorganizować wspomaganie w postaci doskonalenia dla wszystkich potencjalnych pracowników, którzy mają kontakt z dzieckiem.

zgodność organizacji kształcenia specjalnego z przepisami prawa

 1. Zaleca się zawiadamiać rodziców dziecka o każdym planowanym terminie spotkania zespołu ds. IPET i możliwości ich uczestnictwa w nim.
 2. Zaleca się dokonywanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia z uwzględnieniem wszystkich elementów składowych tej oceny.
 3. Zaleca się dokonywać okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia zgodnie z przepisami prawa.
 4. Zaleca się opracowanie indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego zgodnie ze strukturą określoną wymogami rozporządzenia.
 5. Zaleca się prawidłowo określać formy i wymiar godzin poszczególnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielanej dzieciom.
 6. Zaleca się realizowanie wszystkich zaleceń wynikających z treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka, w tym realizację wybranych zajęć wychowania przedszkolnego indywidualnie z dzieckiem lub w grupie liczącej do 5 uczniów.
 7. Zaleca się przekazywać rodzicom ucznia kopie programu oraz wielospecjalistycznych ocen poziomu funkcjonowania ucznia.
 8. Zaleca się realizować zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 60 minut.
 9. Zaleca się realizować zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej w łącznym wymiarze tygodniowym co najmniej 45 minut.
 10. Zaleca się prowadzić dzienniki zajęć innych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
 11. Zaleca się organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej z uwzględnieniem zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów.
 12. Zaleca się udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka.
 13. Zakres kontroli obejmował także zgodność zatrudnienia nauczycieli z wymogami kwalifikacji i współpracę z rodzicami oraz realizację kompetencji przez radę rodziców. Na tych dwóch obszarach kuratorium zaleceń nie udzieliło.
Karol do przedszkola nie chodzi od dwóch miesięcy. Jak mówi jego mama, takie są zalecenia psychologa.

Mama Karola twierdzi, że jej syn jest dręczony w przedszkolu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowy francuski rząd bez wotum zaufania?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie