Nasza Loteria

Mali Ukraińcy przychodzą na świat na dolnośląskich porodówkach

Monika Fajge
Pixabay/Jarmoluk
Tylko w Szpitalu Specjalistycznym im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, urodziło się dziesięcioro maluchów z Ukrainy, pięciu chłopców i pięć dziewczynek.

“Drodzy obywatele Ukrainy, gwarantujemy bezpłatną opiekę medyczną wszystkim kobietom w ciąży, w trakcie połogu oraz noworodkom. Wśród naszego personelu są osoby, które mówią w języku ukraińskim, i chętnie pomogą w tłumaczeniu rozmów. Kobieta zgłaszająca się do naszego szpitala powinna przedstawić jedynie paszport ukraiński” - czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie internetowej wrocławskiego szpitala im. Falkiewicza.

- Umieściliśmy tę informację, by uchodźcy z Ukrainy, a przecież większość to kobiety, wiedziały, że są objęte bezpłatną opieką medyczną - mówi Paweł Błasiak, dyrektor placówki.

Ukrainki coraz częściej “pukają” do szpitala.

- Wiele z nich trafia do nas prosto z pociągu, z torbami. Czasem wymagają tylko konsultacji w przyszpitalnej poradni. Inne panie są w zaawansowanej ciąży i muszą być przyjęte na oddział - dodaje Paweł Błasiak.

Dwoje ukraińskich dzieci urodziło się też w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego. Jest tu sala zabiegowa, sala do cięć cesarskich oraz z wanną do porodów w immersji wodnej. W szpitalu działa też oddział patologii ciąży.

Na początku miesiąca mała Ukrainka przyszła na świat w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy.

- Urodziła się dokładnie 4 marca. Mama i córka czują się dobrze - mówi dyrektor placówki Przemysław Magiera.

Do specjalistów zgłaszają się też Ukrainki w pierwszym trymestrze ciąży.

- Do naszej poradni ginekologiczno - położniczej zgłosiło się ostatnio 11 ciężarnych kobiet z Ukrainy. Chciały skonsultować się z lekarzem i zaplanować kolejne wizyty – dodaje Przemysław magiera.

Wszystkie szpitalne porodówki we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, jeśli jest taka potrzeba, przyjmują uchodźców.

- Nasz szpital przyjmuje wszystkich pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy, są w stanie zagrożenia zdrowia lub życia - powiedziała nam Monika Kowalska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska