Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lokum na czas studiów

Danuta Strzelecka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Janusz Wójtowicz
Z badań wynika, że 20 proc. studentów, gdy uczy się w mieście zamieszkania, decyduje się pozostać u rodziców, a 60 proc. wynajmuje mieszkanie

Z ankiety przeprowadzonej w 2009 roku w akcji "Wynajmuj bezpiecznie" wynika, że mieszkanie z rodzicami wybiera około 20 proc. studentów. Pozostałe możliwości to: akademik, stancja, wynajęte mieszkanie i dostępne niewielkiej grupie szczęśliwców własne mieszkanie.

Formą zakwaterowania dostępną tylko i wyłącznie dla studentów są akademiki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2008/2009 144 055 miejsc w akademikach w całej Polsce gwarantowało lokum dla 7,2 proc. żaków. Akademik jest najtańszą formą zakwaterowania, ceny zaczynają się już od 170 złotych miesięcznie za miejsce w pokoju 3-osobowym lub większym w Krakowie, a kończą się na 425 za jedynkę w Poznaniu (szczegółowy raport dotyczący akademików na stronie: www.szybkowynajem.pl/node/28883).

- Cena i lokalizacja w pobliżu uczelni sprawiają, że chętnych zazwyczaj jest znacznie więcej niż wolnych miejsc - mówi Marta Kosińska, koordynator akcji "Wynajmuj bezpiecznie". - Największe szanse na mieszkanie w akademiku mają studenci w województwach małopolskim, warmińsko-mazur-kim i opolskim. Tam prawie 10 na 100 studentów ma zapewnione miejsca w akademikach. Najgorzej jest w województwie mazowieckim. Mimo największej w Polsce liczby dostępnych miejsc na 100 studentów przypada zaledwie 6,1 miejsca.

Innym sposobem na zakwaterowanie jest stancja - trzecie najtańsze miejsce zamieszkania, po mieszkaniu z rodzicami i w akademiku; jest to również forma stosunkowo powszechna. Na stancji mieszka około 18 proc. studentów, ale nie jest to specjalnie pożądane miejsce zakwaterowania. Tylko 6 proc. ankietowanych studentów wskazało stancję jako atrakcyjne mieszkanie na czas studiów.
- Wynajęcie pokoju przy rodzinie lub osobie samotnej najtańsze jest w Rzeszowie i Częstochowie mówi Marta Kosińska. - W tych miastach koszt jest niewiele wyższy niż koszt miejsca w akademiku.

Najdrożej jest w Warszawie - 680 zł miesięcznie, we Wrocławiu - 625 zł i w Gdyni 630 zł. Średnie koszty stancji są nieznacznie wyższe niż w czerwcu 2009 roku. Dla wszystkich analizowanych miast jest to wzrost rzędu 2,9 proc. Zmiana ta nastąpiła głównie na skutek 25-proc. wzrostu kosztu wynajmu stancji w Gdyni, 16-proc. wzrostu w Białymstoku i 10-proc. w Lublinie. W miejscowościach akademickich, gdzie koszty są najwyższe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie było podwyżek.
Najliczniejsza grupa studentów - około 60 proc. - wynajmuje mieszkania samodzielnie lub ze znajomymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska