Ligi zagraniczne. "Czerwone diabły" zdobyły Anfield

Poza hiszpańskim klasykiem bardzo ciekawie było w Anglii, gdzie Liverpool podejmował na Anfield Road Manchester United. Górą byli goście.

Mecze pomiędzy Liverpoolem a Manchesterem United to w Anglii prawdziwy klasyk. Przed laty Sir Alex Ferguson zapytany o przygotowania do pojedynku derbowego z Manchesterem City, odpowiedział - Derby, to my gramy z Liverpoolem.

Nie ma się co dziwić, kiedy mierzą się ze sobą dwa najbardziej utytułowane angielskie kluby. Oba jednak nie prezentują w tym sezonie najlepszej formy i raczej nie włączą się do walki o tytuł. Mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy już w 14. minucie wyszli na prowadzenie po uderzeniu Juana Maty. Hiszpan został zresztą bohaterem tego spotkania, ponieważ w drugiej połowie zdobył bramkę i to z kategorii "stadiony świata". Dostał podanie od wprowadzonego chwilę wcześniej Angela Di Marii i strzałem nożycami pokonał Simona Mingnoleta.

Zanim jednak "czerwone diabły" podwyższyły prowadzenie, z boiska usunięty został Steven Gerrard. Anglik po bardzo brutalnym i niesportowym faulu obejrzał czerwoną kartkę, a na boisku pojawił się... 40 sekund wcześniej! To wszystko nie podcięło jednak skrzydeł gospodarzom, którzy zdołali zdobyć bramkę honorową autorstwa Daniela Sturridge'a. W samej końcówce United mieli jeszcze rzut karny, lecz Wayne Rooney nie wykorzystał go i "derby Anglii" zakończyły się zwycięstwem Manchesteru 2:1.

Aż siedem bramek oglądali kibice w Londynie, gdzie Tottenham podejmował Leicester. Górą były "koguty", a hat trickiem popisał się niezawodny Harry Keane. Marcin Wasilewski zasiadł wśród rezerwowych, a trener wpuścił go na murawę po przerwie. "Wasyl" nie zdołał jednak zapobiec porażce swojej drużyny 3:4. Czyste konto zachował za to Łukasz Fabiański, w wygranym przez Swansea meczu z Aston Villą.

Sensacja w Bundeslidze! Bo tak trzeba nazwać przegraną Bayernu Monachium na własnym stadionie z Borussią Moenchengladbach 0:2. Fatalny dzień miał Manuel Neuer, który zawinił przy obu trafieniach dla gości. Robert Lewandowski grał od pierwszej do ostatniej minuty, ale nie wyróżnił się niczym szczególnym.

Drogę z piekła do nieba przeszedł za to Jakub Błaszczy-kowski. Były kapitan reprezentacji Polski wyszedł w podstawowym składzie Borussii Dortmund w meczu z Hanno-verem i popełnił katastrofalny błąd, po którym rywale zdobyli gola na 1:0. Trener Jürgen Klopp pozwolił mu jednak dograć to spotkanie do końca, a nasz skrzydłowy miał duży udział przy dwóch trafieniach dla BVB, która ostatecznie wygrała 3:2. Z powodu kontuzji nie grał Łukasz Piszczek, a gracz gospodarzy - Artur Sobiech, cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

W podstawowym składzie FC Koeln grali Paweł Olkowski i Sławomir Peszko, a "kozły" zremisowały z Werderem Brama 1:1. Obaj reprezentanci Polski nie mieli większego wpływu na grę swojego zespołu i zostali zmienieni w drugiej połowie (Olkowski w 59., a Peszko w 73.). Grał także Eugen Polański, a jego Hoffenheim bezbramkowo zremisowało z beniaminkiem z Paderborn.

Nie błyszczeli także polscy "stranieri" na Półwyspie Apenińskim. Piotr Zieliński z Empoli wszedł z ławki w 70. minucie, a jego drużyna wygrała z Sassuolo 3:1. Wszystkie bramki padły, zanim wychowanek Zagłębia Lubin zawitał na polu gry. Murawy nie powąchali za to ani Paweł Wszołek z Sampdorii Genua, ani bramkarz AS Romy - Łukasz Skorupski.

W podstawowym składzie wyszedł tylko kapitan Torino - Kamil Glik. Kierowana przez niego formacja defensywna nie dała się sforsować napastnikom pogrążonej w głębokim kryzysie finansowej Parmy. "Byki" z kolei zdobyły dwie bramki i zainkasowały komplet punktów. Liderem pozostaje Juventus. Tym razem "stara dama" wygrała 1:0 z Genoą.

Premiership
Manchester City - West Bromwich Albion 3:0 (Bony 27, Fernando 40, David Silva 77), Aston Villa - Swansea City 0:1 (Gomis 87), Newcastle United - Arsenal Londyn 1:2 (Sissoko 49 - Giroud 24, 28), Southampton - Burnley FC 2:0 (Long 37, Shackell 58-sam.), Stoke City - Crystal Palace 1:2 (Diouf 14 - Murray 41-k., Zaha 45), Tottenham Hotspur - Leicester City 4:3 (Kane 6, 13, 64-k., Schlupp 85-sam. - Vardy 38, Morgan 50, Nugent 90), West Ham United - Sunderland AFC 1:0 (Sakho 88), Liverpool FC - Manchester United 1:2 (Sturridge 69 - Mata 14, 59), Hull City - Chelsea Londyn 2:3 (El Mohamady 27, Hernandez 28 - Hazard 2, Diego Costa 10, Remy 77), Queens Park Rangers - Everton 1:2 (Vargas 65 - Coleman 18, Lennon 77).

Bundesliga
Hamburger SV - Hertha Berlin 0:1 (Langkamp 84), Hannover 96 - Borussia Dortmund 2:3 (Stindl 32, 82 - Aubameyang 19, 61, Kagawa 57), VfB Stuttgart - Eintracht Frankfurt 3:1 (Ginczek 64, 66, Maxim 80 - Seferovic 51), SC Freiburg - FC Augsburg 2:0 (Schmid 71, Petersen 84), SC Paderborn - TSG 1899 Hoffenheim 0:0, FC Koeln - Werder Brema 1:1 (Lehmann 88-k. - Selke 27), Schalke 04 Gelsenkirchen - Bayer Leverkusen 0:1 (Bellarabi 35), FSV Mainz - VfL Wolfsburg 1:1 (Bungert 8 - Gustavo 61), Bayern Monachium - Borussia M'gladbach 0:2 (Raffael 30, 77).

Serie A
Chievo Werona - US Palermo 1:0 (Paloschi 36), AC Milan - Cagliari Calcio 3:1 (Menez 21, 78-k., Mexes 49 - Farias 47), Empoli FC - US Sassuolo 3:1 (Saponara 46, 60, Mchedlidze 59 - Rugani 49-sam.), Juventus Turyn - Genoa CFC 1:0 (Tevez 25), AC Cesena - AS Roma 0:1 (De Rossi 41), Lazio Rzym - Hellas Werona 2:0 (Anderson 5, Candreva 45), SSC Napoli - Atalanta Bergamo 1:1 (Zapata 89 - Pinilla 72), FC Parma - Torino FC 0:2 (Maxi Lopez 19, Basha 73), Sampdoria Genua - Inter Mediolan 1:0 (Eder 65), Udinese Calcio - ACF Fiorentina 2:2 (Wague 15, Kone 62 - Mario Gomez 50, 53).