Lelenfant – wrocławski projekt, który zbliża młodzież z całego świata

Materiał informacyjny - FUNDACJA PRZYJAŹŃ SZTUKA EDUKACJA
W drugiej połowie sierpnia do Wrocławia zawitają dzieci z całego świata. To projekt Lelenfant, który kontynuuje 13-letnią tradycję znanego i uznanego Brave Kids. Z tą samą ideą i ludźmi, pod szyldem Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, Wrocław stanie się miastem spotkania blisko 100 dzieci i młodzieży z Wrocławia oraz z Afryki, Europy i Azji. Jak zawsze zapowiada się olbrzymia dawka sztuki, świetnej zabawy i barwny show na finał. Organizatorzy szukają rodzin, które chciałyby podjąć w swoich domów uczestników wydarzenia.

W sierpniu, przez ponad dwa tygodnie we Wrocławiu będzie tworzyć około 70 dzieci i młodzieży i instruktorów z wielu państwa m.in.: z Tanzanii, Maroka, Indii, Czech czy Indii. Finałem tego międzynarodowego spotkania utalentowanych młodych ludzi będzie Wielki Międzynarodowy Spektakl Lelenfant 29 i 30 sierpnia w Teatrze Polskim. Bilety są już w sprzedaży. Projekt, dofinansowany ze środków Gminy Wrocław, realizuje Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja. Współorganizatorem jest Teatr Polski we Wrocławiu.

Najbardziej przyjacielskie istoty

- Lelenfant to artystyczno-edukacyjne spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata, które za pomocą metody „dzieci uczą dzieci" wymieniają się umiejętnościami i talentami. Jednak najważniejsze są przyjaźnie, jakie dzięki temu projektowi się tworzą - mówi Iwona Frydryszak, dyrektorka fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja, organizatora projektu Lelefant.

Skąd nazwa Lelenfant nazwa pochodzi od francuskich słów słoń (l’éléphant) ) i dzieci (l’ enfant).

- Podobno słonie to najbardziej pokojowe, mądre i przyjacielskie istoty na ziemi. Zupełnie jak dzieci. I właśnie to połączenie dało nam podstawę o określenia symboliki naszego wydarzenia - tłumaczą organizatorzy.

Wielki finał w Teatrze Polskim

Młodzi artyści z Czech, Indii, Iranu, Maroka, Palestyny, Polski, Tanzanii i Ukrainy wspólnie z instruktorami i instruktorkami artystycznymi stworzą unikalne show, które jest manifestem Lelenfant – wrocławskiego projektu o światowym zasięgu. Na największej scenie we Wrocławiu zobaczymy tańce tradycyjne z Indii, Maroka, Palestyny i Iranu, akrobacje w wykonaniu Tanzańczyków. Młodzież z Iranu przeniesie nas w magiczny i tętniący bogactwem kulturowym świat starożytnej Persji. Prowadzić przez opowieść będą nas sceny popisów sztuk cyrkowych – żonglerka, piramidy oraz taniec nowoczesny. Lelenfant łączy to co tradycyjne z tym co współczesne.

29 sierpnia odbędzie się w Teatrze Polskim Pokaz Pracy Artystycznej, czyli pokaz przedpremierowy Wielkiego Międzynarodowego Spektaklu Finałowego Lelenfant, a 30 sierpnia – spektakl finałowy. Informacje i bilety na kicket.com już od 10 zł. Szczegóły wydarzeń i informacja o projekcie: www.lelenfant.org

- Bardzo się cieszymy, że jesteśmy współorganizatorem dwóch dużych wydarzeń – Pokazu pracy artystycznej i Wielkiego Międzynarodowego Spektaklu Lelenfant. Oba wydarzenia odbędą się na Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Udział w międzynarodowym projekcie artystyczno-edukacyjnym jest dla nas możliwością współuczestniczenia w działaniach mających na celu międzykulturową integrację dzieci – mówi Julia Wach, zastępca kierownika działu marketingu i PR, Media i PR.

Zaproś gości do domu

Projekt Lelenfant to dla wrocławian możliwość zawarcia nowych znajomości, poznania innych kultur i odświeżenia znajomość języków obcych. Wystarczy od 19 (ewentualnie 23) do 31 sierpnia zaprosić pod swój dach młodych ludzi z innych państw w wieku 9-16 lat lub dorosłych liderów. Rodzina Goszcząca powinna zapewnić nocleg dwójce uczestników z tej samej grupy artystycznej lub liderowi, zapewnić im śniadania i kolacje oraz dojazd na warsztaty artystyczne na godz. 9 i odbiór o godz. 17 z Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Dworskiej.

Zgłoszenia osób zainteresowanych na email [email protected]

- Jesteśmy związani z projektem od początku jego istnienia i zawsze z zachwytem obserwuję, jak dzieci z różnych zakątków świata się poznają, uczą od siebie, zaprzyjaźniają i potem nie mogą rozstać - mówi Jolanta Czajkowska-Patyna. - Uczę i pokazuję swoim dzieciom, że każde dziecko niezależnie od kraju z którego pochodzi, koloru skóry, wyznania, pochodzenia bawi się tak samo, słucha takiej samej muzyki, ma takie same radości czy marzenia. Zdarza się, że uczestnicy projektu są z trudnych środowisk (domów dziecka, krajów objętych wojnami i konfliktami), więc ten projekt jest też o tym, że mogą zmieniać świat, nabierać odwagi by zmieniać swój los i spełniać swoje marzenia. Dla moich dzieci był to czas dobrej zabawy, gier słownych, komunikacji na migi lub poprzez translator. Widziałam jak dumnie odkrywali przed naszymi gośćmi miejsca we Wrocławiu, jak wymienili się informacjami jak coś jest u nas a jak w ich kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska