Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka na XXII Olimpiadzie Młodzieży [PROGRAM ZAWODÓW]

Jakub Guder, RED (woK)
fot. Paweł Relikowski
Od dziś (czwartek) do soboty w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rywalizować będą na Stadionie Olimpijskim lekkoatleci.

Spora grupa lekkoatletów z Dolnego Śląska (ośmiu plus mieszkający w Żarowie Paweł Fajdek) szykuje się właśnie do startu na igrzyskach w Rio, tymczasem my mamy swoje igrzyska - te młodzieżowe. Od dziś na wysłużonej bieżni lekkoatletycznej Stadionu Olimpijskiego będziemy wypatrywać tych, którzy być może o medale dla Polski będą walczyć za cztery lata na IO w Tokio.

LEKKOATLETYKA na XXII Olimpiadzie Młodzieży [PROGRAM ZAWODÓW]

Rywalizacja juniorów młodszych w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Dolny Śląsk 2016 zapowiada się bardzo interesująco. We Wrocławiu zobaczymy całą lekkoatletyczną krajową czołówkę w tej kategorii wiekowej (do lat 17) - w tym wszystkich medalistów ostatnich mistrzostw Europy w Tbilisi (14-17 lipca). Po złoto sięgnął tam chodziarz Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), po srebro Karolina Łozowska (Podlasie Białystok i żeńska sztafeta szwedzka - 100, 200, 300 i 400 m), a po brąz sprinterka Klaudia Adamek (Gwardia Piła, 100 m) i męska sztafeta szwedzka z Dolnoślązakiem Damianem Sztejkowskim (LKS Polkowice).

Sztejkowski indywidualnie był w gruzińskiej stolicy szósty, a we Wrocławiu będzie jedną z największych nadziei Dolnego Śląska na medal. Kto z regionu może jeszcze stanąć na pudle?

Poważne szanse mamy dwie - to Dominika Kwaszcz (skok w dal, rekord życiowy ponad 6 m) oraz Mateusz Tofil (skok wzwyż - 2.10 m, oboje Bolesłavia Bolesławiec). - Ich wyniki wyraźnie odbiegają od całej stawki - mówi Paweł Olszański, były czterystumetrowiec, a obecnie ekspert PZLA ds. kształcenia i współzawodnictwa sportowego.

Ubiegłoroczne halowe ME w Pradze oraz tegoroczne ME w Amsterdamie pokazują, że nasza lekka atletyka - także ta dolnośląska - idzie w dobrą stronę.

- Zawsze dobre wyniki ma MKS MOS Wrocław. Dalej są Bolesłavia Bolesławiec oraz Osa Zgorzelec. Te trzy kluby przewodzą w regionie. Potem Echo Twardogóra, MKS Polkowice. Rozkwit przeżywa Górnik Wałbrzych, który się odbudowuje i w tej chwili w tej kategorii wiekowej jest chyba czwartą siłą w województwie. Warto wspomnieć też ‘12’ Jelenia Górę, Sokół Lubin czy malutką Orlicę Domaniów, która specjalizuje się w skoku wzwyż - wymienia Paweł Olszański.

Coraz lepiej jest też ze stadionami lekkoatletycznymi choć - paradoksalnie - najgorsze warunki są we Wrocławiu. - Udało nam się tu odnowić tylko obiekt przy Zespole Szkół nr 22. Stadion Olimpijski wymaga generalnego remontu - wyjaśnia Olszański i dodaje, że dzięki programowi „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” praktycznie w każdym powiacie powstały obiekty lekkoatletyczne o różnym standardzie.

Rywalizacja zacznie się o godz. 9.30. Sesję popołudniowa (podczas niej m.in. finał 100 m dziewcząt i chłopców od godz. 16) zaplanowano na godz. 15. Uroczyste otwarcie o godz. 16.30. Wstęp dla kibiców wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska