Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura. Prezydent Dutkiewicz: Jesteśmy otwarci na pomysły

Małgorzata Matuszewska
Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku
Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku Janusz Wójtowicz
Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 otwiera szeroko wrota. Choć wydarzenia kulturalne w 2016 roku mają mieć europejski charakter, to być może pokażemy się też na innych kontynentach. W poniedziałek i w niedzielę Wrocław gościł dyrektorów Instytutów Polskich oraz dyplomatów odpowiedzialnych za sprawy kultury, nauki i prasy w polskich ambasadach.

Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury, przedstawił gościom program i cele ESK. – Potencjałem Europejskiej Stolicy Kultury jest podtrzymanie dobrego wizerunku Polski na świecie. To także szansa dla polskich marek i wpływ na gospodarkę – mówił wczoraj w ratuszu.
Przypomniał, że bycie Europejską Stolicą Kultury to nie tylko prestiż, ale także wymierne korzyści. – Portugalskie miasto Guimaraes (ESK 2012 – przyp. red.) przyniosło Portugalii 85 mln euro zysku – powiedział.
Te pieniądze w sporej części pochodzą z turystyki, a Wrocław, który odwiedza rocznie 3 mln turystów, chce mieć ich w 2016 roku aż 6 mln.

Miasto chce też, żeby zwiększył się aktywny udział w kulturze samych wrocławian. – Teraz w życiu kulturalnym uczestniczy aktywnie 7-8 procent mieszkańców. Chcemy, żeby było ich 15-16 procent – mówił Krzysztof Maj. I powiedział, że Wrocław, organizując ESK, współpracuje nie tylko z polskimi miastami, ale także z państwami europejskimi oraz z innych kontynentów. Co prawda Lwów – miasto partnerskie Wrocławia – oficjalnie nie może być trzecim miastem noszącym miano Europejskiej Stolicy Kultury, ale będzie blisko współpracować z Wrocławiem w 2016 roku. – Przez miesiąc w 2016 roku chcemy być obecni we Lwowie, przez kolejny Lwów będzie pokazywać się u nas – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz.

Krzysztof Maj wyliczył kluczowe projekty związane z ESK, m.in.: osiedle WuWa 2 – ekologiczne i prospołeczne, na którym w 2016 roku mają zamieszkać pierwsi lokatorzy, przebudowane przejście podziemne na Świdnickiej, które ma być przestrzenią wystawienniczą, multimedialne Muzeum Pana Tadeusza („z mrówkami i Telimeną” – uśmiechnął się Krzysztof Maj).
Anna Godlewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Londynie, pytała o możliwości współpracy nawet z Indiami. – Większość akcentów ma mieć europejski charakter, ale interesują nas też Indie. We Wrocławiu jest kilka hinduskich firm. Na razie jednak nie mogę podać konkretów – powiedział prezydent Dutkiewicz. Joanna Tamborska, I sekretarz Ambasady RPw Danii, pytała o możliwości współpracy z Danią. – Jesteśmy otwarci na państwa pomysły – stwierdził prezydent Rafał Dutkiewicz.
Pracownicy placówek MSZ naradzą się też w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska