Kto śpiewa, modli się dwa razy

Małgorzata Matuszewska
Fot. Materiały prasowe
Udostępnij:
"Kto śpiewa, modli się dwa razy" - mówi stare powiedzenie. Wtorkowy wieczór w cerkwi katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy był świadectwem, że jest prawdziwe.

Z koncertem bułgarskiej muzyki cerkiewnej wystąpił chór Sveta Nedelia pod dyrekcją Miroslava Popsavova śpiewający w sofijskiej katedrze Metropolity Maxima.

We Wrocławiu zespół wykonał 22 utwory pochodzące z różnych epok. Stylistycznie bardzo różne, ale wszystkie związane z liturgią Cerkwi. W pełen zadumy klimat wprowadzili słuchaczy jednym z najstarszych zabytków bułgarskiej twórczości sakralnej Kyrie elejson - Gospodi pomiłuj" anonimowego twórcy. Poprowadzili przez refleksyjny wieczór pieśniami nie tylko bułgarskimi, ale także rosyjskimi i ukraińskimi.

Słyszeliśmy utwory Dymitra Bortniańskiego, twórcy z przełomu XVIII i XIX wieku, Piotra Czajkowskiego . Nie zabrakło też właściwie nieznanych w Polsce klasyków muzyki serbskiej: Marka Tajczewicza i Stefana Stojanovicza Mokranjaca. Różny, a przecież mający wspólne korzenie śpiew starych pieśni pokazał jedność prawosławia.

Szkoda tylko, że nie wybrzmiała w pełni głębia basso profundo. A ponieważ w świątyni prawosławnej nie można oklaskiwać muzyków, by nie naruszyć godności miejsca, bisowali przed cerkwią, zbierając gorące oklaski słuchających.

Przykro, bo jedna ze słuchaczek po koncercie, ale jeszcze w cerkwi podeszła do pani z zagranicy, która nie rozumiała polskiego i bardzo głośno oskarżyła ją o niestosowne zachowanie. Przemilczenie byłoby dużo stosowniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie