Krzysztof Domarecki – założyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Selena FM SA – został wyróżniony nagrodą specjalną „Wizjoner ekspansji zagranicznej” w konkursie Polska Firma – Międzynarodowy Czempion organizowanym przez PwC Polska oraz Puls Biznesu. W tegorocznej czwartej edycji konkursu przyznano łącznie cztery nagrody główne oraz sześć wyróżnień. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas gali 2 grudnia w Warszawie.

- Czwarta edycja konkursu Polska Firma - Międzynarodowy Czempion udowodniła, że polskie firmy są w coraz większym stopniu w stanie konkurować z zagranicznymi podmiotami już nie tylko ceną, ale również jakością oraz innowacyjnością produktów i usług. Tak budowana przewaga konkurencyjna jest niezwykle ważna w kontekście nieprzewidywalnych zawirowań na rynkach, jak choćby rosyjskie embargo na polską żywność.

Wielu polskich eksporterów dzięki wysokiej jakości produktów potrafiło przekonać do nich inne, dotąd nie w pełni eksplorowane rynki. Konkurs "Polska Firma - Międzynarodowy Czempion" dla wyróżnionych firm jest ważnym znakiem docenienia ich działalności, którą cechuje przede wszystkim biznesowa odwaga, dla pozostałych stanowi zachętę do międzynarodowej ekspansji oraz wychodzenia poza lokalną i bezpieczną strefę komfortu  - mówi Jacek Socha, wiceprezes zarządu PwC.

 

W 4. edycji konkursu "Polska Firma - Międzynarodowy Czempion" decyzją Kapituły nagrody główne zostały przyznane:

Kruk S.A. w kategorii Inwestor - Polska Firma Prywatna
Solaris Bus & Coach S.A. w kategorii Eksporter - Polska Firma Prywatna
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. w kategorii Inwestor - Polska Spółka Skarbu Państwa
Grupa Kapitałowa Grupa Azoty S.A. w kategorii Eksporter - Polska Spółka Skarbu Państwa

W powyższych kategoriach Kapituła wyróżniła dodatkowo:

Asseco Poland S.A. oraz Work Service S.A. w kategorii Inwestor - Polska Firma Prywatna
TZMO S.A. oraz Colian Sp. z o.o  (wcześniej Jutrzenka Colian z Wielkopolski) w kategorii Eksporter - Polska Firma Prywatna
KGHM Polska Miedź S.A. w kategorii Inwestor - Polska Spółka Skarbu Państwa
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. oraz Lotos Oil Sp. z o.o. w kategorii Eksporter - Polska Spółka Skarbu Państwa.

Nagroda Specjalna za promocję polskiej marki za granicą trafiła natomiast do Grupy Maspex Wadowice.

Kapituła nagrodziła także Krzysztofa Domareckiego, założyciela i przewodniczącego RN Grupy Selena FM S.A., w specjalnej kategorii Wizjoner Ekspansji Zagranicznej.


- Nagroda w tak prestiżowym konkursie to dla mnie ogromy zaszczyt. W Polsce rozwija się obecnie kilkadziesiąt produktów, które mają potencjał do tego, aby stać się globalnymi hitami. Mamy świetnych wynalazców, inżynierów, chemików, którzy tworzą innowacyjne produkty. Zasadniczym wyzwaniem są jednak nie produkty, ale umiejętność uplasowania ich na światowych rynkach pod markami polskich firm. Potrzeba nam rozwoju umiejętności w zakresie marketingu międzynarodowego, zarządzania w skali wielu rynków i kultur. Cieszę się, że Selena zdobyła sporo doświadczeń w tym zakresie na czterech kontynentach i mam nadzieję, że to doświadczenie będzie procentować w kolejnych latach bez względu na spowolnienie w gospodarce światowej  – powiedział Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Seleny FM SA.

 

Celem konkursu Polska Firma – Międzynarodowy Czempion jest promocja aktywności polskich firm na zagranicznych rynkach. Tegoroczna, 4 edycja została zorganizowana przez Pwc i Puls Biznesu pod patronatem programu Polski Czempion i we współpracy z Bankiem Polskim oraz firmą FedEx.

 

Krzysztof Domarecki w latach 1999-2008 pełnił funkcję prezesa zarządu Seleny FM SA, odpowiedzialnej za działalność zagraniczną Grupy. Przedsiębiorstwo rozpoczęło wówczas silną ekspansję na międzynarodowych rynkach, koncentrując się na rozszerzaniu sieci dystrybucji i promocji marek Tytan i Artelit, by finalnie stać się firmą o obecności globalnej.

 

Grupa Selena jest również laureatem pierwszej edycji konkursu Polska Firma – Międzynarodowy Czempion 2012, który organizowany był przez PricewaterhouseCoopers, pod patronatem Programu Wspierania Polskiego Biznesu Polski Czempion. Spółka została wyróżniona Nagrodą Specjalną za zasługi na rzecz promocji polskiej marki za granicą.

 

Selena rozpoczęła ekspansję zagraniczną w 2000 roku, uruchamiając spółkę Selena Romania w Rumunii. Od tego czasu stopniowo rozwijała działalność na kolejnych rynkach. W skład Grupy wchodzi obecnie 16 zakładów produkcyjnych w 8 krajach na świecie i spółki dystrybucyjne w 17 państwach. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, USA, Turcji oraz w Hiszpanii. Olbrzymią rolę w tym procesie miała właścicielska wizja założyciela firmy – Krzysztofa Domareckiego, który obecnie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Seleny FM SA.

 

O firmie

Grupa Selena to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej z centralą w Polsce. Selena oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych – główne marki to TYTAN, ARTELIT oraz hiszpańska QUILOSA. Selena jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne.

W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji, Kazachstanie oraz w Hiszpanii. Globalne doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać. Dzięki nim Selena staje się firmą innowacyjną i kreuje nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb użytkowników realizując tym samym nową misję Grupy „Razem budujemy sprawniej i lepiej – Together we deliver better building performance”.

Grupa Selena była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach. Spółka została wyróżniona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w ramach konkursu Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Trwały Sukces” oraz otrzymała m.in. tytuł Teraz Polska w kategorii „Inwestycja Zagraniczna”. Najwyższa jakość produktów Grupy Selena oraz ich nowoczesność cieszą się uznaniem partnerów i klientów firmy, o czym mogą świadczyć liczne nagrody, jakimi spółka jest honorowana.

Od kwietnia 2008 akcje spółki holdingowej Grupy – Selena FM SA – notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.