Krav Maga w KMG – dlaczego warto zobaczyć nas w akcji?

Materiał partnera zewnętrznego
Akademia Obrony Saggita bagde
Akademia Obrony Saggita bagde
Udostępnij:

Termin Krav Maga zapewne dla wielu z nas brzmi egzotycznie i kojarzy się z izraelskimi sztukami walki. Tymczasem Krav Maga „walka w bliskim kontakcie” to technika samoobrony stworzona przez Imiego Lichtenfelda.

Jako system walki wyróżnia się tym, że mechanizmy jej działania opierają się na instynktach, odruchach i testowanych latami metodach, które są jak najbardziej skuteczne, w jak najkrótszym czasie. To wszystko sprawia, że Krav Maga jest świetnym system samoobrony dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć.

Imi Lichtenfeld i Eyal Yanilov Imi Lichtenfeld i Eyal Yanilov

Na czele organizacji Krav Maga Global (KMG) stoi Eyal Yanilov, który był uczniem i najbliższym asystentem (oraz przyjacielem) samego Imiego Lichtenfelda. Jak podkreśla Eyal, w sytuacji zagrożenia najważniejsze jest to, by skutecznie wykorzystać umiejętności jakie zdobyliśmy. Innymi słowy nie chodzi o to, by odtwarzać utarte sekwencje, chodzi raczej o to, by nasze wzmocnione treningiem instynkty i mechanizmy obronne - wraz z nauczonymi technikami - zadziałały w najskuteczniejszy w danej sytuacji sposób. Jedną z pierwszych rzeczy, jakiej uczy się każdy kraver to zasada – unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

Przysłowiowe zgrywanie bohatera może kosztować zdrowie i życie zarówno nas, jak i naszych napastników. O ile stawanie w obronie słabszych jest uzasadnione, o tyle bezsensowne zaczepki i bójki są nierozsądne. Obie sytuacje bowiem mogą skończyć się w sposób, jakiego nie będzie dało się już odwrócić. Należy o tym pamiętać.

W KMG nauka płynie od samego źródła – Eyala Yanilova – aż do studentów, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z tym systemem. Wszyscy mają dostęp do tych samych informacji i wiedzy, otrzymując ich tym więcej, im wyższy jest stopień zaangażowania. A tych w KMG jest sporo – 5 stopni uczniowskich, 5 zaawansowanych i 5 Eksperckich. Już po 6 miesiącach sumiennych treningów można otrzymać swój pierwszy stopień – warunkiem jest jednak zdanie egzaminu.

Poziom i trudność egzaminu wzrasta wraz ze stopniem o jaki walczymy. Im wyższy stopień, tym egzamin jest dłuższy. Każdy kolejny stopień wymaga zdania egzaminu ze wszystkich poprzednich stopni. Innymi słowy poziom I to egzamin najłatwiejszy i najkrótszy, poziom III to egzamin, który sprawdzi naszą wiedzę na temat technik ze wszystkich trzech stopni. Będzie więc o tyle dłuższy, o tyle bardziej wymagający – zarówno kondycyjnie, sprawnościowo, jak i intelektualnie. Skupienie i myślenie przy ogromnym nierzadko zmęczeniu (dodajmy do tego np. 30 stopni za oknem), to prawdziwy test na działanie w warunkach wysokiego stresu. Czy wspominaliśmy już o tym, że podczas egzaminu nie ma żadnej przerwy na obiad? Jedynie na wodę. Poniżej film ukazujący jeden z egzaminów na stopnie Krav Magi.

Zdobycie stopnia Ekspert wiąże się z wyjazdem, bowiem egzaminy odbywają się za granicą. Niektórzy by stawić czoło temu absolutnie wymagającemu doświadczeniu, muszą polecieć aż do Izraela. Egzamin poprzedzają miesiące solidnych przygotowań i ciężkiej pracy. Jedno jest jednak pewne – ci którzy otrzymują tytuł Eksperta w KMG, są bez wątpienia Ekspertami.

Tadeusz Dubicki prezentujący technikę
Tadeusz Dubicki prezentujący technikę

Na tych, którzy z krav magi uczynią sposób na życie, czekają jeszcze 3 stopnie Master. Do nich jednak prowadzi długa droga, pełna wytrwałości i pokory – bo jak mówi Eyal, pokora jest bardzo ważna:

Instruktorzy zwracają uwagę nie tylko na same techniki, ale i na aspekty socjologiczne, czy – wydawałoby się mało znaczące – detale techniczne. Przykładem niech będzie zwracanie uwagi studentom KMG na rosnącą skalę napaści nożami, które – będące ostatnio często pokryte czarną farbą – są trudniej dostrzegalne w ręku napastnika.

Na Dolnym Śląsku na straży jakości jaką wyznaje Eyal, stoi Akademia Samoobrony Saggita, której przewodzi Tadeusz Dubicki.

od lewej: Eyal Yanilov, Tadeusz Dubicki od lewej: Eyal Yanilov, Tadeusz Dubicki

Treningi tam prowadzone, odbywają się zgodnie z formułą KMG i wszystkimi założeniami organizacji. Podzielone na trzy grupy zaawansowania (podstawową, średniozaawansowaną i zaawansowaną), stwarzają możliwości spotkania na swojej drodze zarówno rekreacyjnych uczestników zajęć, jak i prawdziwych, urodzonych fighterów. Oba warianty są edukacyjne i niezbędne w przyswajaniu systemu samoobrony. Scenariusze z jakimi możemy się spotkać „na ulicy”, kreowane są przecież przez różne osoby i w różnych sytuacjach. Treningi zawierają zarówno elementy techniczne, jak i wydolnościowe. Choć naukę można rozpocząć
nie ciesząc się szczególną kondycją, stan ten nie ma szansy utrzymać się za długo. Na to nie pozwolą instruktorzy, którzy na sali wyciskają ze swoich studentów ostatnie poty.

Tych, którzy chcieliby spotkać się z nimi twarzą w twarz zapraszamy:

•na zajęcia grupy podstawowej we wtorki i czwartki, na których uczymy się od 18:00 do 19:30, przy ul. Worcella 3 (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych) – lokalizacja znajduje się niedaleko Dworca Głównego – wielu naszych fighterów przyjeżdża spoza Wrocławia!

lub:

Wrocław Psie-Pole 19.00–20.30, przy ul. Kiełczowskiej 43, (Lotnicze Zakłady Naukowe),
•grupę średniozaawansowaną, która szkoli się w poniedziałki i środy, od 18:00 do 19.30, przy ul. Worcella 3,
•grupa zaawansowaną, szlifującą warsztat w poniedziałki i środy, od 19.30 do 21: 00, przy ul. Worcella 3.

Instruktorzy KMG uczestniczą w seminariach odbywających się zarówno w kraju, jak i za granicą, nierzadko w samej kolebce Krav Magi – Izraelu. Wymiana doświadczeń i stałe pogłębianie wiedzy przynosi korzyści nie tylko im samym, ale i studentom. A jeśli dobrze pójdzie, na ścieżce rozwoju można stanąć w sparingu naprzeciw instruktora.

Niezapomniane przeżycie.

Podejmiesz wyzwanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska