Kotlinę Kłodzką promują Afonia, miód i pszczoły

  Kotlinę Kłodzką promują Afonia, miód i pszczoły

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do kin wchodzi najnowszy film Jana J. Kolskiego. Pokazuje Dolny Śląsk, jakiego nikt nie zna.
  Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego pt. "Afonia i pszczoły" niemal w całości powstał na Dolnym Śląsku. To przede wszystkim historia miłosna. Tytułowa Afonia zbiera miody i ma dar uspokajania pszczelich rojów.

  Nieliczni, którzy widzieli już film, zgodnie twierdzą, że to znakomita promocja regionu, bo sceny kręcono w kilkunastu naszych miejscowościach. Scenograf "Afonii" Michał Hrisulidis mówi wprost, że Dolny Śląsk to filmowe eldorado.
  - Bo tu jest wszystko: fantastyczne plenery, miasta, które mogą być tłem dla filmów o historiach sprzed kilkudziesięciu lat, a nawet duże, stare zamki i pałace - wymienia scenograf. - Są też, co ważne, bardzo życzliwi ludzie, którzy jak tylko mogą, to pomagają filmowcom.
  Wspomina, że w kłodzkim Rynku były już rozłożone trzy ogródki piwne. Ich właściciele bez słowa sprzeciwu zgodzili się je zwinąć, by ekipa mogła nakręcić zaplanowane sceny.
  Scenograf "Afonii" Michał Hrisulidis mówi wprost, że Dolny Śląsk to filmowe eldorado.
  Filmowcy najbardziej upodobali sobie Kłodzko. Ratusz zamieniono tu w Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, w po-bliskim Żelaźnie wykreowano jarmark żydowski, w Ścinawce Średniej powstały ujęcia kolejowe z udziałem parowozów z lat 50. ubiegłego wieku, a pod Legnicą filmowcy postawili deko-racje imitujące niemiecki obóz koncentracyjny i radziecki łagier.

  - Jedna z kluczowych scen tego filmu powstała w naszym saloniku secesyjnym, zamienionym przez filmowców na sypialnie - cieszy się Agata Chilińska z hotelu Zamek na Skale w Trzebieszowicach koło Lądka-Zdroju.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo