Wrocławscy imprezowicze pewnie nie zdają sobie sprawy, że jeden z filmów był kręcony w... Pasażu Niepolda! Zobaczcie w galerii, może rozpoznacie miejsce.
Przez niespełna trzy tygodnie – od 18 stycznia do 6 lutego – w północnej pierzei wrocławskiego rynku prezentowana będzie wystawa planszowa przybliżająca wybrane, popularne plenery filmowe Wrocławia i innych miast regionu. Wystawę przygotowali studenci Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).
Oczywiście szczególną rolę na tej filmowej dolnośląskiej mapie pełni Wrocław – miasto, w którym od 1953/1954 do 2011 roku funkcjonowała Wytwórnia Filmów Fabularnych (WFF). To z nią związana była plejada wybitnych reżyserów, aktorów, operatorów i scenografów. To tu powstało kilkaset filmów, z których wiele zaliczamy dziś do kanonu polskiej filmografii.
Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie historią kinematografii i „turystyką filmową”. Te czynniki sprawiły, że studenci kierunku historia w przestrzeni publicznej (public history) na Uniwersytecie Wrocławskim podjęli się – pod opieką dr. hab. Wojciecha Kucharskiego – ukazania na wystawie "Plenery filmowe na Dolnym Śląsku" bogactwa planów filmowych i związanych z nimi historii. Autorzy wystawy zbudowali narrację opartą na schemacie „między miastem a regionem”.