Koszykówka. Wymęczone zwycięstwo PGE Turowa nad Litwinami. Jutro wielki powrót Śląska

Rafał Bajko
Jovan Novak wspólnie z Mateuszem Kostrzewskim mogli świętować zwycięstwo nad Pieno Zvaigzdes PGE Turów Zgorzelec - facebook.com
Inauguracja Pucharu FIBA Europe w Zgorzelcu wypadła raczej średnio, choć PGE Turów pokonał Pieno Zvaigzdes 90:80. Jutro do walki stanie Śląsk Wrocław.

Początek spotkania z czwartą ekipą poprzedniego sezonu litewskiej ligi nie był dla gospodarzy zbyt udany. Wystarczy wspomnieć, że zgorzelczanie przegrywali w pierwszej kwarcie już nawet 5:20.

Wszystko na szczęście zmieniło się w kolejnej odsłonie, kiedy wicemistrzowie Polski odblokowali się w ofensywie. Dobrą zmianę dał Mateusz Kostrzewski, z dystansu zaczął trafiać Cameron Tatum i PGE Turów na przerwę schodził przy prowadzeniu 47:45.

W drugiej połowie, podopieczni Piotra Ignatowicza powtórzyli grzechy z początku spotkania. W efekcie, na niecałe siedem minut przed ostatnią syreną goście wygrywali już 78:66. Stało się wówczas coś niespodziewanego! PGE Turów jakby włączył piąty bieg, szczególnie za sprawą niemrawego dotąd Daniela Dillona, co sprawiło, że przewaga Litwinów topniała w oczach. Koncert wicemistrzów Polski trwał w najlepsze i dał ostatecznie gospodarzom dziesięciopunktowe zwycięstwo. Stylu, w jakim je osiągnięto, za jakiś czas nikt przecież nie będzie pamiętał...

W czwartek, po siedmiu latach przerwy, ponownie w europejskich pucharach zaprezentuje się z kolei Śląsk Wrocław. Podopieczni Mihailo Uvalina zagrają o godz. 18.30 (hala Orbita) z innym przedstawicielem litewskiej ligi - BC Siauliai. Co ciekawe, obie ekipy spotkały się już ze sobą w przeszłości. W sezonie 1995/96, przy okazji Pucharu Koraca, Siauliai pokonało WKS 100:88. Będzie zatem okazja do rewanżu.

Puchar FIBA Europe

PGE Turów Zgorzelec - Pieno Zvaigzdes 90:80 (14:22, 33:23, 15:24, 28:11)
PGE Turów: Tatum 23 (5x3), Dillon 16 (1), Novak 7 (1), Dylewicz 2, Marek - Krestinin 10, Kostrzewski 10 (1), Karolak 8 (1), Niedźwiedzki 6, Harris 5, Prostak 3 (1).
Pieno: Staniulis 14, Babrauskas 11 (3x3), Gintvainis 12 (1), Skucas 8, , Moore 8 - Agafonov 21, Olisevicius 3 (1), Samenas 3 (1).

Inny mecz 1. kolejki grupy I: BK Ventspils - Helios Domżale 67:62 (14:18, 15:14, 19:20, 19:10). Następna kolejka (4.11):Pieno Zvaigzdes - BK Ventspils, Helios Domżale - PGE Turów Zgorzelec (godz. 19).

Grupa M. 1. kolejka: Środa: Royal Hali Gaziantep - Inter Bratysława (koniec po zamknięciu wydania). Czwartek: Śląsk Wrocław - BC Siauliai (godz. 18.30).