Koszykarski Śląsk Wrocław na podium na półmetku fazy zasadniczej

AIP
10 zwycięstwo w sezonie i trzecie miejsce na półmetku fazy zasadniczej - to obiecujący bilans koszykarzy Śląska Wrocław. W poniedziałek WKS ograł w Orbicie Polski Cukier Toruń 82:70.

Chociaż Śląsk wygrał różnicą 12 punktów, to jednak po pierwszej połowie przegrywał.

- Zaczęliśmy mecz bardzo dobrze, ale pozwoliliśmy rywalom na dużo zbiórek w ataku i to była główna przyczyna tego, że przegrywaliśmy po pierwszej połowie. Rywale zebrali w niej 10 piłek na atakowanej tablicy, a my trafiliśmy tylko 1 z 11 rzutów za trzy - to miało swoje odzwierciedlenie w wyniku - powiedział trener Olivier Vidin.

W trakcie pierwszych 20 minut Trójkolorowi trafili tylko jedną z 11 prób zza łuku, przegrywali też deskę 14:23 i pozwolili na aż 10 zbiórek torunian w ataku. Po zmianie stron udało się poprawić część z tych mankamentów. Wrocławianie wrócili na parkiet z tą samą energią - efektownym blokiem popisał się Ramljak, który następnie zapakował piłkę do kosza w kontrze. Dwa piękne podania zaliczył Jovanović i w 2,5 minuty gospodarze wrócili do gry (42:43). Z dobrej strony pokazał się Kyle Gibson - Amerykanin cierpliwie wyczekiwał swoich okazji i wykorzystywał otwarte pozycje. Przełamał się Akos Keller i to Śląsk prowadził 46:45; o czas poprosił trener Zawadka. Kolejne minuty pełne były szarpanej gry, gdyż obie drużyny były już na bonusie. Kapitalnie grał Jovanović - również dzięki jego atakom na kosz wygraliśmy trzecią kwartę 24:12 i przed decydującą częścią gry prowadziliśmy 60:55.

W ostatniej partii Śląsk już ani na moment nie oddał prowadzenia, choć Twarde Pierniki starały się gonić. Na boisku nie brakowało walki i trafionych ważnych rzutów, ale WKS stopniowo coraz bardziej przejmował inicjatywę w spotkaniu. Ważny moment zaliczył Stewart, który trafił zza łuku, a następnie przechwycił piłkę i zdobył punkty w kontrze, dając nam najwyższe jak dotąd prowadzenie, 67:60. Później floaterem z półdystansu popisał się Jovanović, kolejny przechwyt i wsad wykonał Dziewa - prowadziliśmy 73:62. Goście odpowiadali bombardowaniem zza łuku Donovana Jacksona (6/8 za 3) i teoretycznie byli w grze, ale w najważniejszych momentach Trójkolorowych nie zawiodło to, co zawodziło ich przez cały mecz - rzuty z dystansu. Najpierw ważną trójkę na wynik 77:67 trafił „Munja”. Kilkadziesiąt sekund później, gdy w drużynie gości tliła się jeszcze ostatnia nadzieja, zza linii 6,75 rzucał Diduszko - piłka szczęśliwie wyturlała się jednak z obręczy.

- W całej drugiej połowie goście mieli jedną zbiórkę w ataku, a my trafiliśmy trzy trójki z lepszym procentem - trafiliśmy trzy z 10 rzutów, co zawsze jest lepsze niż jeden na 11. Wygraliśmy trzecią i czwartą kwartę łącznie 19 punktami. Zaczęliśmy więcej naciskać, dodaliśmy do obrony więcej agresji i to dało nam pozytywny wynik - skomentował szkoleniowiec WKS-u.

W niedzielę w Bydgoszczy Śląsk zagra z Astorią, a potem jedzie do Zielonej Góry na mecz z liderem Energa Bsket Ligi.

Energa Basket Liga

WKS Śląsk Wrocław - Polski Cukier Toruń 82:70 (22:23, 14:20, 24:12, 22:15)
Śląsk:
Jovanović 22, Stewart 15, Ramljak 10, Dziewa 10, Gibson 9, Keller 8, Tomczak 6, Szlachetka 2, Gabiński 0.
Polski Cukier: Jackson 24, Cel 15, Diduszko 12, Trotter 7, Woods 6, Kulig 2, Bragg 2, Perka 2, Wieluński 0.

Pozostałe wyniki: Asseco Arka Gdynia - Hydro Truck Radom 76:70, Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz 107:101; King Szczecin - Legia Warszawa 60:70, GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 77”84.

16. Polpharma Starogard Gd.___15___17___2-13

Najbliższe mecze: MKS Dąbrowa Górnicza - King Szczecin (11.12, godz. 17.30, transmisja - emocje.tv), Stal Ostrów - Anwil Włocławek (11.12, 17.35, Polsat Sport News), Polski Cukier Toruń - GTK Gliwice (11.12, 19.30, emocje.tv), Zastal Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard (12.12, 17.35, Polsat Sport Extra), Astoria Bydgoszcz - Śląsk Wrocław (13.12, 17.35, Polsat Sport Extra), Hydro Truck Radom - Legia Warszawa (13.12, 17.35, emocje.tv).