MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korzystałeś z ChatGPT? Dane twojego konta mogły zostać skradzione! Problem dotyczy również użytkowników z Polski

Anita Persona
Anita Persona
Użytkownicy popularnego ChatGPT powinni mieć się na baczności. Wykradziono bowiem dane związane z narzędziem, a sprawa dotyczy także urządzeń z Polski.
Użytkownicy popularnego ChatGPT powinni mieć się na baczności. Wykradziono bowiem dane związane z narzędziem, a sprawa dotyczy także urządzeń z Polski. Markus Spiske/Unsplash
Grupa zajmująca się cyberbezpieczeństwem odkryła właśnie, że dane użytkowników ChatGPT zostały wykradzione i trafiły na czarny rynek. Wśród poszkodowanych są Polacy. Sprawdź i dowiedz się, co należy zrobić w tej sytuacji.

Spis treści

Wraz z rozpowszechnieniem cyfryzacji nastąpił również gwałtowny wzrost cyberprzestępczości. Działania przestępców obejmują obecnie bardzo szeroki zakres, od fałszywych wiadomości SMS i e-mail, przez zainfekowane wirusami aplikacje mobilne, aż po zorganizowane ataki hakerskie. Wbrew pozorom największym zagrożeniem nie są jednak nasze zasoby finansowe gromadzone na kontach bankowych. Owszem, część przestępców dąży do kradzieży, ale najcenniejsze są obecnie dane użytkowników.

Cyberbezpieczeństwo i dane użytkownika

Wiedza to potęga i jako takową uznawane są dane użytkowników sieci. Mowa tu o danych osobowych, hasłach, a nawet informacjach związanych z działalnością zawodową, w tym tajemnicach firmowych. Obecnie jedna z grup zajmujących się badaniem cyberbezpieczeństwa odkryła, że przestępcy wykradli dane użytkowników popularnego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji, którym jest ChatGPT.

Wyciek danych użytkowników ChatGPT

Group-IB to organizacja monitorująca m.in. czarne rynki w sieci. Jej przedstawiciele poinformowali o wykryciu ponad 100 tys. zainfekowanych urządzeń, z których wykradziono dane uwierzytelniające do ChatGPT, a za ich pomocą również informacje dotyczące interakcji z tym narzędziem, jak np. zapytania użytkowników. Jak się okazało, dane te były następnie sprzedawane na czarnych rynkach, a poszkodowani pochodzą z różnych krajów na całym świecie. W przypadku Europy poszkodowani są głównie użytkownicy z:

  • Francji,
  • Niemiec,
  • Włoch,
  • Hiszpanii,
  • a także z Polski.

Jak poinformowano, do sprzedaży trafiły dane z dokładnie 1158 urządzeń z terenu Polski. Jak wykradziono te informacje? Za pomocą tzw. infostealerów, czyli złośliwego oprogramowania przemycanego do urządzeń głównie za pośrednictwem wiadomości e-mail. Według Group-IB w przypadku ChatGPT wykorzystano głównie szkodliwy program o nazwie Racoon.

Grafika z podziałem na kraje i liczba urządzeń biorących udział w kradzieży danych ChatGPT
Grupa Group-IB pokazała grafikę i podała dokładne dane dotyczące krajów oraz konkretnej ilości urządzeń, z których wykradziono dane użytkowników ChatGPT. Group-IB

Używasz ChatGPT i boisz się o swoje dane? To powinieneś zrobić

Niestety nie ma możliwości usunięcia krążących po czarnym ryku wykradzionych danych. Jeśli jednak korzystacie z ChatGPT, a szczególnie w celach służbowych, to należy dobrze prześledzić dotychczasową historię naszych interakcji z narzędziem, aby sprawdzić, co dokładnie mogło zostać wykradzione.

Kolejnym krokiem jest obowiązkowa zmiana danych do logowania do ChatGPT, ale nie zaszkodzi też zmienić hasła do innych aplikacji zainstalowanych na naszym urządzeniu. W celu zniwelowania ryzyka w przyszłości powinniśmy także postawić na weryfikację dwuetapową, która znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Same wykradzione dane mogą posłużyć natomiast do ataków phishingowych, więc należy tym baczniej zwracać uwagę na przychodzące do nas wiadomości różnego rodzaju.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korzystałeś z ChatGPT? Dane twojego konta mogły zostać skradzione! Problem dotyczy również użytkowników z Polski - GRA.PL

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska