Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport na żywo minuta po minucie z 6 kwietnia 2020. Nie żyje 107 osób

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Głosowania w Sejmie - 6.04.2020
Głosowania w Sejmie - 6.04.2020 Adam Jankowski/ Polska Press
Raport z 6 kwietnia 2020. W Polsce zachorowało już 4413 osób. 107 nie żyje. Sejm uchwalił ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 6 kwietnia 2020

23:45

Projekt zmiany konstytucji zgłosili w Sejmie posłowi Porozumienia. Politycy partii Jarosława Gowina proponują wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Obecny prezydent nie mógłby startować drugi raz w wyborach.

22:50

22:29

Według nowych zasad, głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich odbędzie się wyłącznie na kartach dostarczonych przez Pocztę Polską. Nie będzie lokali wyborczych. Marszałek Sejmu może zmienić datę wyborów prezydenckich. Prace nad nową ustawą o głosowaniu korespondencyjnym trwały w Sejmie niecałe trzy godziny.

22:01

Sejm uchwalił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym.

21:30

Premier Wielkiej Brytanii trafił na oddział intensywnej terapii. W niedzielę został przyjęty do szpitala. 10 dni wcześniej zdiagnozowano u niego koronawirusa.

21:10

Jedna z prywatnych przychodni oferuje płatne "badanie na obecność koronawirusa: SARS-CoV-2 (COVID-19)". Placówka reklamuje na Faceboooku: "Wyniki w 24h do sprawdzenia on-line!". Sanepid przypomina, że wykonywanie samodzielnie testów w Polsce jest niemożliwe.

20:33

Akcja "Brawa Dla Was" - podziękujmy pracownikom służby zdrowia. Jutro obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku to święto ma szczególny charakter. Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy służby zdrowia walczą z pandemią. Chcemy im za to podziękować. Stąd gorący apel największych polskich mediów: we wtorek 7 kwietnia o godzinie 13 stańmy w oknach, na balkonach i gromkimi brawami przez minutę podziękujmy im za tę walkę. #BrawaDlaWas.

20:12

Piłkarze nie mogą grać na boiskach, grają więc w świecie wirtualnym. Zmagania polskich i zagranicznych sportowców można śledzić na internetowych platformach. Niespełna rok temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę chorób uzależnienie od gier komputerowych, porównując go do hazardu. W dobie koronawirusa zachęca, by zostać w domu i m.in. grać.

19:52

Polska może leczyć zakażonych z innych krajów – takich jak Włochy lub Hiszpania. Wszystko przez to, że w krajach południowej Europy brakuje już łóżek na intensywnej terapii. Te budzące kontrowersje informacje podała dziennikarska RMF Katarzyna Szymańska-Borginon. Bruksela chce wprowadzić system leczenia transgranicznego. Ma być on finansowany przez europejskie struktury. Bruksela chce wprowadzić system leczenia transgranicznego. Ma być on finansowany przez europejskie struktury.

19:20

Sejm przegłosował wprowadzenie do porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.

18:35

Zmianę terminu wyborów prezydenckich umożliwia nowy projekt ustawy dotyczący głosowania korespondencyjnego, zgłoszony przez klub PiS. Projekt zakłada, że byłoby to możliwe wtedy, kiedy zostaje wprowadzony stan epidemii. Obowiązuje on w Polsce od 20 marca. Projekt PiS ma być jeszcze dziś głosowany w Sejmie.

17:57

Bardzo przykre informacje docierają do świata piłki z Barcelony. Matka trenera Manchesteru City - Pepa Guardioli zmarła z powodu zakażenia koronawirusem. O całej sprawie na Twitterze poinformował angielski klub, który przy okazji przekazał wyrazy współczucia dla Hiszpana i całej jego rodziny.

17:48

Zmarło kolejnych 9 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Są to: 88-letni mężczyzna hospitalizowany w Puławach, 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Raciborzu, 82-letnia kobieta hospitalizowana w Częstochowie, 70-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta hospitalizowani w Bolesławcu, 65-letni mężczyzna i 97-letnia kobieta hospitalizowani w Warszawie, 68-letni mężczyzna z DPS w Niedabylu, 87-letnia kobieta hospitalizowana w Kędzierzynie-Koźlu. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

17:45

212 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych Potwierdzone przypadki dotyczą: 98 osób z woj. mazowieckiego, 42 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. łódzkiego, 12 osób z woj. podlaskiego, 11 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. opolskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 4413/107 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:36

Niemcy: Od 10 kwietnia osoby wjeżdżające do kraju będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie w związku z koronawirusem – brzmi propozycja niemieckiego MSW skierowana do krajów związkowych. Wymóg poddania się kwarantannie ma dotyczyć zarówno Niemców, którzy wracają z zagranicy, jak i obywateli innych państw Unii Europejskiej.

17:14

Do redakcji Strefy Biznesu zgłaszają się pracownicy, którzy są ofiarami niezgodnych z etyką zachować pracodawców. Niektórzy dostali alternatywę: albo zgodzą się na obniżenie etatu o ¾, a nawet więcej, albo będą musieli pożegnać się z posadą. Zdarzają się także pracodawcy, którzy nakłaniają pracowników do podpisania niekorzystnych dla nich aneksów do umów ze wsteczną datą, np. sprzed miesiąca. Takie praktyki są niezgodne z prawem. Mają one na celu uniknięcie przez pracodawcę obowiązku wypłacenia pensji.

Czytaj więcej o praktykach pracodawców

17:00

Serwis „The Athletic” donosi, że w ciągu dwóch najbliższych dni FIFA ma ogłosić decyzje w sprawie zatrzymanych przez pandemię koronawirusa COVID-19 rozgrywek piłkarskich. To dobra wiadomość dla kibiców. Wszystko wskazuje na to, że sezon zostanie dokończony.

Czytaj więcej tutaj

16:37

Wietnam: Naukowcy ogłosili, że nowy koronawirus powodujący Covid-19 przeszedł mutację i występuje w tym kraju w dwóch odmianach – informuje na swoim portalu rządowa gazeta „Viet Nam News”.

16:29

Liga Mistrzów i Liga Europy powinny zostać dokończone do sierpnia tego roku - tak przynajmniej wynika z komunikatu wydanego przez UEFA. Według włoskich mediów nie da się przeprowadzić finałów europejskich pucharów w takim terminie. Odbędą się później.

16:02

Hiszpania: Siły zbrojne do walki z epidemią koronawirusa skierowały w kraju już ponad 57,2 tys. żołnierzy - poinformowało na Twitterze tamtejsze ministerstwo obrony. Znaczna część zadań wykonywanych przez wojsko dotyczy pomocy osobom starszym.

15:56

Catherine Calderwood, naczelna lekarz Szkocji, wzywała do pozostania w domach. Tymczasem sama pojechała do swojego drugiego domu, oddalonego o ponad 60 km od jej miejsca zamieszkania. Calderwood przyznała, że to nie był jej jedyny wyjazd od momentu wybuchu epidemii koronawirusa. Zrezygnowała też z zajmowanego stanowiska i przeprosiła.

15:50

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że przechodzi rutynowe badania w szpitalu, ale czuje się dobrze i jest w kontakcie ze swoim zespołem. - Po poradzie mojego lekarza zgłosiłem się do szpitala na badania, ponieważ wciąż mam objawy koronawirusa - napisał na Twitterze.

15:42

Ponad 80 proc. wynoszą szanse Johnson & Johnson na opracowanie skutecznej szczepionki na koronawirusa – takich informacji dostarczył w niedzielę hiszpański dziennik „El Mundo”. Paul Stoffels z koncernu J&J twierdzi, że „pierwsze testy dały budzące nadzieje rezultaty”.

15:38

Holandia: 952 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 18 803. W ostatniej dobie zmarło 101 osób zakażonych.

15:33

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym przemówieniu w Sejmie wypowiedział się na temat nowych pomysłów mających wesprzeć gospodarkę. Jego zdaniem konieczne będzie wprowadzenie nowych podatków, które powinny obejmować całą Unię Europejską. Mają to być przede wszystkim podatki od wielkich korporacji. - Musimy wrócić do naszych poprzednich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem.

15:21

W poniedziałek 6 kwietnia do treningów wrócili piłkarze Bayernu Monachium. Zajęcia odbywają się w małych grupach w ośrodku przy Saebener Strasse. Brał w nich udział również Robert Lewandowski, który ostatnio przechodził rehabilitację.

Zobacz zdjęcia!

15:18

Portugalia: Rząd zdecydował się uwolnić 1200 więźniów w związku z epidemią koronawirusa – poinformowała minister sprawiedliwości Francisca Van Dunem. Zakłady karne opuszczą skazani, którym do końca kary zostało nie więcej niż dwa lata pozbawienia wolności.

15:13

  • W najbliższym czasie najbardziej pożądanym aktywem będzie gotówka. Tak jak zawsze gdy przez rynki przetacza się kryzysowe tsunami. Wszelkie inwestycje alternatywne, w tym także nieruchomości mieszkaniowe będą musiały najprawdopodobniej poczekać na powrót do łask inwestorów – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

15:09

Komisja Europejska odblokowała 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, które mają posłużyć do wyemitowania gwarancji kredytowych dla 100 tys. małych i średnich firm, które cierpią z powodu kryzysu. Szacunkowa dostępność finansowania to 8 mld euro. -W całej Europie firmy walczą. UE szybko reaguje, aby pomóc w załagodzeniu uderzenia i wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, które są szczególnie narażone. Dzisiaj Komisja (Europejska) i Europejski Fundusz Inwestycyjny udostępniają 8 miliardów euro finansowania, przynosząc natychmiastową ulgę MŚP w Europie dotkniętych pandemią koronawirusa – zaznaczył w oświadczeniu wiceszef KE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

15:05

W ciągu doby wykonano ponad 4,7 tys. testów na koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia.

14:59

Koncern Facebook aktywnie włączył się w walkę z pandemią koronawirusa, poprzez walkę z fake newsami i odsyłanie użytkowników do wiarygodnych, oficjalnych źródeł informacji. W Polsce rozpoczął również akcję "Kwarantanna na na", która polega na transmitowaniu raz w tygodniu koncertu na żywo. Według najnowszych informacji, Facebook chce przeznaczyć 100 mln dolarów na wsparcie mediów.

13:18

USA: Tygrysica z zoo w Bronksie w Nowym Jorku uzyskała pozytywny wynik w badaniu stwierdzającym zakażenie koronawirusem. U czteroletniej samicy – Nadii – zaobserwowano suchy kaszel. To pierwszy taki przypadek na świecie.

13:13

Marszałek Ryszard Terlecki do posła Roberta Kropiwnickiego: Jest pan żałosny

12:55

12:50

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”.

12:35

Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie informacji rządu o sytuacji koronawirsowej w Polsce.

12:13

Jarosław Gowin doprecyzował, że odchodzi z rządu, z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że na stanowisko wicepremiera rekomenduje minister Jadwigę Emilewicz.

12:10

- Podaję się do dymisji – ogłosił na konferencji prasowej w Sejmie lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jak tłumaczył jego ugrupowanie pozostaje jednocześnie częścią Zjednoczonej Prawicy. Były wicepremier wyjaśnił, że jego decyzja wiąże się z faktem, iż jego pomysł o przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy nie spotkał się z poparciem opozycji. Przedłużenie kadencji miałoby się wiązać z niemożnością – zdaniem Gowina – przeprowadzenia wyborów 10 maja z powodu koronawirusa.

11:53

Marszałek Terlecki zarządził przerwę do godz. 12.20. Wtedy ma mieć miejsce blok głosowań.

11:52

"Nikt nie mówił, że jest "mlekiem i miodem płynąca" polska służba zdrowia, ale wykonujemy 8 tys. testów na dobę, walczymy o sprzęt - wylicza minister. To oznacza kolejne działania" - powiedział Łukasz Szumowski.

11:48

"Ja jako minister zdrowia nie zlecam testów. Zlecają je lekarze i tyle zlecili. Każdy, kto ma podejrzenie koronawirusa, powinien mieć zrobiony test. I tak się dzieje" - mówi minister zdrowia.

11:46

Minister Szumowski prezentuje dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce i tego, jak rząd z nią walczy. "Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji, dzisiaj mielibyśmy 16,5 tys. zakażonych osób. To jest różnica" - powiedział.

11:44

"Pogłoski o moim skrajnym wyczerpaniu są przedwczesne i przesadzone" - tak swoje przemówienie zaczął minister zdrowia Łukasz Szumowski.

11:44

"To moment kiedy ludzie zasługują na prawdę. Może ten wirus nie rozpełzł się na dobre po kraju, ale jutro tysiące ludzi może umrzeć. Pytam o tryb działania rządu, sztaby antykryzysowe, co się dzieje z raportowaniem informacji o chorych i umierających?" - pytał Paweł Kowal.

11:39

"Nie można dopuścić do sytuacji, że dorobek 30 lat pracy Polaków staje się elementem gry politycznej" - mówił Bartłomiej Sienkiewicz z PO.

11:29

Z salą plenarną za pośrednictwem rozmowy wideo łączą się posłowie opozycji, m.in. Katarzyna Lubnauer i Izabela Leszczyna.

11:22

W Sejmie trwają próby połączenia telefonicznego z posłami. Kluby zgłaszają problemy.

11:17

Głos zabrała teraz Małgorzata Kidawa-Błońska. "Testy gdzieś są, ale konkretnie ich nie ma. Maseczki sprzedano, kiedy zaczynał się kryzys. Jak można mówić o zaufaniu, kiedy ciągle nie możemy sobie powiedzieć prawdy?" - pyta z mównicy kandydatka PO na prezydenta.

11:15

"Zamykanie lasów? Co wy tam knujecie? Kto ma lądować w tych lasach? To jest obłęd" - mówi Grzegorz Braun z Konfederacji.

11:12

"Utrzymanie sprawności służby zdrowia i dodatkowe jej zabezpieczenie, prawdziwa tarcza antykryzysowa, ze zwolnieniem z ZUS-u każdej firmy i pakt solidarności pomiędzy opozycją i rządzącymi na okres kilku miesięcy" - to propozycje Władysława Kosiniaka-Kamysza.

11:03

"Propozycja Gowina o przedłużeniu kadencji Prezydenta i wprowadzeniu zmiany w Konstytucji, która dawałyby jedną (zamiast dwóch) kadencję dla głowy państwa byłaby do przyjęcia, pod warunkiem, że ta kadencja trwałaby 6 lat. Siedem to już za długo" - twierdzi Paweł Kukiz.

11:02

Władysław Kosiniak-Kamysz odczytuje z mównicy sejmowej wiadomości e-mail, które otrzymał od polskich przedsiębiorców, będących w fatalnej sytuacji.

10:56

"Domagamy się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej" - dodał.

10:55

"Pan premier mówił długo i jak zwykle bez konkretów. Dlaczego pan nie powie o konkretach? Dlaczego pan nie powiedział, że kilkaset tysięcy firm zawiesiło działalność albo po prostu zbankrutowano? Za tydzień w święta będzie ponad 10 tys. osób zakażonych koronawirusem. Czym wy się zajmujecie? Pracujecie, nawet po nocach, ale na Nowogrodzkiej, gdzie od tygodnia trwają targi między panem Kaczyńskim, a premierem Gowinem" - powiedział Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

10:52

"Jesteśmy gotowi do współpracy. Siadajmy do pracy. Apelujemy o uczciwość" - mówił Borys Budka.

10:50

"Drodzy Koledzy z obozu władzy! Można teraz zrzucać wszystko na "PO-PSL" , można na Gomulke, można na sanację. Tylko jak tedy nie pytać o zaniedbania ostatnich 5 lat? I jaki sens mają dzisiaj te wypominki spod znaku "wina Tuska"? To już jest żenujące" - napisał Paweł Kowal.

10:49

Najważniejsze punkty przemówienia premiera można przeczytać W TYM MIEJSCU.

10:47

Borys Budka, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że wystąpienie premiera to puste słowa. "Nie skorzystaliście z dobrych propozycji opozycji. Odrzuciliście każdą poprawkę" - powiedział.

10:40

10:35

"Wśród problemów, pierwszy o którym powiem, to kwestia sprzętu. Dostępny sprzęt ochrony osobistej to bardzo ważny aspekt walki z koronawirusem. Dzisiaj mamy tego sprzętu cały czas jeszcze za mało, ale staramy się pozyskać go ze wszystkich kierunków świata i staramy się również odtworzyć produkcję krajową. W tym momencie warto z całą pewnością podkreślić, że my jesteśmy przekonani iż odtworzenie produkcji krajowej maseczek, fartuchów ochronnych, w przyszłości może też zaawansowanych sprzętów pomoże także w przyszłości w walce z koronawirusem" - mówił premier.

10:26

"200 tys. firm w Polsce już złożyło wnioski do odpowiednich instytucji. Te wnioski już są rozpatrywane. Wyraźnie pokazujemy, że reagujemy elastycznie" - powiedział.

10:22

Mateusz Morawiecki oznajmił, że Polska posiada ponad 800 tys. testów na koronawirusa.

10:21

"Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań" - powiedział premier.

10:16

"Jesteśmy wciąż na początku walki z koronawirusem. Wiele działań musi dopasować się do epidemii. Musimy walcząc z nią jednocześnie budować nowy model życia gospodarczego" - powiedział szef Rady Ministrów.

10:12

"Wszystko co robimy, musi służyć zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa" - tak swoje wystąpienie zaczął premier Morawiecki.

10:11

Rozpoczynają się obrady Sejmu.

10:05

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych czterech osób. Są to: 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie.

10:02

99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego.

9:50

"Apeluję do prezydenta Dudy, aby przestał chować się po kątach i zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie pomocy Polkom i Polakom" - powiedział Robert Biedroń.

9:46

"Jeśli uratujemy jedno życie ludzkie, przenosząc wybory na późniejszy termin, to będzie oznaczało, że mieliśmy rację, że wybory nie powinny się odbyć w szczycie epidemii" - powiedział marszałek Grodzki w TOK FM.

9:40

"Nawet jeżeli jedna czy dwie ustawy nie są uzgodnione i nie przechodzą, nie zmienia to faktu, że jednak to jest najlepszy rząd, jaki można stworzyć i nie ma co tego psuć" - powiedział Marek Suski w Radiu Wnet.

9:36

"Liczę na to, że ws. Kodeksu wyborczego na poziomie Sejmu przyjdzie opamiętanie i zmiany mówiące o głosowaniu korespondencyjnym na etapie sejmowym zostaną zatrzymane" - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

9:28

Mandat za mycie samochodu. W czasie epidemii koronawirusa w Polsce to nie jest życiową potrzebą! Przekonali się o tym kierowcy z Olsztyna.

9:24

"Wybory mogą wzmocnić wybuch nowych ognisk koronawirusa. Nasze rozwiązanie zmiany konstytucji jest najlepsze, optymalne i tak naprawdę jedyne. Jest bardzo odpowiedzialne i tej odpowiedzialności oczekujemy od wszystkich, także od sil opozycyjnych. Moment jest absolutnie szczególny, pora dojrzeć politycznie" - powiedział Michał Wypij, członek Porozumienia w Radiu Plus.

9:18

Polska będzie przyjmować chorych z innych krajów? Europa ugina się pod naporem koronawirusa SARS-CoV-2

9:12

PiS wycofa się z 500 plus? "Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem - No, trzeba będzie się wycofać z 500+" - powiedział Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Gazeta.pl

9:05

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu. Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

9:00

Już za godzinę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki przedstawi posłom sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Debata potrwa dwie godziny.

8:53

8:48

"Świat nie wróci do normy, dopóki nie nauczymy się jak żyć z koronawirusem. Potem zobaczymy co się będzie działo ze sportem" - mówi w rozmowie z nami prezes PZPN Zbigniew Boniek.

8:42

"Poczta Polska jest w stanie udźwignąć przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego" - oświadczył wicepremier Jacek Sasin.

8:37

"Zainteresowanie skupia sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich i propozycja PiS, żeby wybory przeprowadzić korespondencyjnie. Tak jak było to w Bawarii, a teraz też w taki sposób mają być przeprowadzone wybory w Szwajcarii" - powiedział Jarosław Sellin w Radu WNET.

8:32

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce.

8:27

Na poniedziałek i wtorek zaplanowano posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem będą wprowadzone ograniczenia związane z koronawirusem i ewentualne ich przedłużenie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

8:22

Cały czas trwają rozmowy między Prawem i Sprawiedliwością, a Porozumieniem. PiS próbuje przekonać Jarosława Gowina do poparcia projektu głosowania korespondencyjnego 10 maja.

8:20

"Po tym gdy mieliśmy te dostawy w ostatnich kilku dniach, ta ilość materiałów, która jest w Polsce już została uzupełniona i w tej chwili ostatnie placówki zdrowia otrzymują wszystkie pakiety zabezpieczające ich potrzeby. Wszystkie szpitale zakaźne, wszystkie w tej chwili nawet zakłady POZ, więc to wyzwanie, z którym się cały świat mierzył w tej chwili, czyli uzupełnienie zapasów na masową skalę, właśnie w weekend w dużej mierze zostało uzupełnione i na bieżąco materiały spływają z Chin, ale również uzupełniane są materiały na postawie produkcji krajowej" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej Trójce.

8:13

"Nie wiem, jak pan premier Gowin będzie dzisiaj głosował" - powiedział Dworczyk w RMF FM.

8:10

Minister Dworczyk zapowiedział, że decyzje dotyczące szkół i egzaminów zapadną w najbliższych dniach.

8:08

"Nie ma możliwości przesuwania według uznania terminu wyborów. Muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie jest tajemnicą, że premier Gowin ma wątpliwości co do formy głosowania, jaką przyjęliśmy. Ale mam nadzieję, że te wątpliwości zostaną rozwiane" - stwierdził Michał Dworczyk.

8:05

"Wiem, że zamknięte parki i lasy to niedogodność, ale w ostatnich dniach właśnie w tych miejscach gromadziło się wiele osób. Nie przestrzegano tam zasad. Dlatego zapadły decyzje o zamknięciu takich miejsc" - dodał Dworczyk.

8:03

Czy w czasie Wielkanocy można będzie odwiedzić rodzinę? "Namawiamy wszystkich, by w trosce o najbliższych ograniczyć do minimum tego rodzaju aktywności" - mówi szef KPRM Michał Dworczyk w RMF FM.

7:57

"Wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Nie mam co do tego etycznego i moralnego zwątpienia" - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki w TOK FM.

7:52

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Służby Więziennej o przekazywanie mu raz na dobę informacji o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród osadzonych w więzieniach lub wśród funkcjonariuszy SW.

7:46

"Wszystkie zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych zostały zawieszone" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

7:39

Maseczki ochronne będą obowiązkowe? Minister Szumowski zmienia zdanie. Od kiedy będzie obowiązek noszenia maseczek?

7:35

57 proc. badanych pozytywnie i 25 proc. negatywnie ocenia pomysł wyborów korespondencyjnych - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

7:27

"Jesteśmy w sytuacji konstytucyjnie przymusowej. Szukamy sposobu, który pozwoli na to, żeby odbyć te wybory, w sposób jak najbardziej bezpieczny dla Polaków. Propozycja - Jarosława Gowina - zmiany konstytucji jest ciekawa, ale już dziś widać po reakcjach opozycji, że ona nie jest zainteresowana, żeby tę propozycję przyjąć" - dodał Sasin.

7:25

"Wychodzimy z założenia, że wybory powinny się odbyć w terminie majowym. Nie ma możliwości ich przesunięcia bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, a dziś nie ma potrzeby, by go wprowadzić" - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Jedynce Polskim Radiu.

7:19

"Nie wiem, czy zakaz wstępu do lasów działa. Nie ma na ten temat żadnych badań. Rozwiązań antyepidemicznych byłem zwolennikiem od początku, ale w tej chwili rząd, wprowadzając dość chaotycznie kolejne regulacje, zaczyna tracić powagę. Weszliśmy w etap chaosu, gdzie ludzie nie rozumieją, co wolno, czego nie wolno, kto ma to oceniać" - powiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji w PR24.

7:15

Do Polski dotarły już środki ochrony osobistej o wartości 650 tys. złotych, które zakupiło polsko-chińskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok SA. Teraz towar za pośrednictwem wojewody pomorskiego trafi do szpitali na Pomorzu.

7:11

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w USA jest niedoszacowany. Nie obejmuje osób zmarłych z powodu COVID-19, którym nie wykonano testu - przyznało Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób w USA.

7:06

W ciągu ostatnich 24 godzin na terenie Niemiec zmarły 92 osoby. W sumie liczba śmiertelnych ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi 1434.

7:00

Japońskie media donoszą, że premier Shinzo Abe zamierza wprowadzić stan wyjątkowy w tym kraju. Liczba zakażonych koronawirusem w ostatnich dniach bardzo wzrosła.

6:55

"Państwo nie może funkcjonować bez prezydenta. Nikt tak naprawdę nie chciałby teraz wyborów prezydenckich, ale nikt też nie może zmienić konstytucji" - powiedział Zbigniew Ziobro w TVP Info.

6:48

Naczelna lekarz Szkocji zrezygnowała ze stanowiska - informują brytyjskie media. Powodem decyzji były publikacje prasowe, które wykazały, że kobieta - wbrew własnym apelom o pozostanie w domach - sama pojechała do swojego drugiego domu na wsi.

6:22

120 nowych przypadków koronawirusa wykryto w niedzielę w Singapurze. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia informuje, że był to największy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii.

6:17

Premier Boris Johnson trafił w niedzielę do szpitala. Szef brytyjskiego rządu ma koronawirusa, który wywołał u niego nieustającą gorączkę i kaszel - informuje rzecznik prasowy rządu.

6:10

W niedzielę wieczorem doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem - podaje Onet. Możliwe, że między politykami dojdzie do kompromisu. Gowin miałby poprzeć proponowane przez PiS głosowanie korespondencyjne, ale jako ogólną formułę wyborów, bez przesądzania, że głosowanie prezydenckie odbędzie się 10 maja.

6:06

Królowa Elżbieta II wygłosiła specjalne orędzie do Brytyjczyków. "Powrócą lepsze dni. Znowu będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy" - powiedziała.

6:00

"Jeżeli wybory miałyby sprowadzić powszechne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia obywateli, to ich termin musiałby być odłożony o taki czas, aby zniknęło lub przeprowadzić je w taki sposób, aby je maksymalnie zminimalizować" - powiedział prezydent Andrzej Duda dla DoRzeczy.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 5 kwietnia 2020

22:57

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 475 nowych potwierdzonych przypadkach zachorowania na koronawirusa. W ciągu doby zmarło w Polsce 15 osób zakażonych Covid-19

22:24

Brytyjski premier Boris Johnson został w niedzielę wieczorem zabrany do szpitala z powodu nieustawania symptomów koronawirusa - podają brytyjskie media. Rzeczniczka prasowa Downing Street powiedziała, że premier został przewieziony do szpitala na badania, za poradą lekarza - informuje Guardian. Ma być to krok zapobiegawczy, ponieważ premier nadal utrzymuje uporczywe objawy koronawirusa 10, dni po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa - dodaje Guardian.

21:55

Włochy mierzą się nie tylko ze śmiertelnym żniwem COVID-19. Italia stoi na skraju bankructwa. Zadłużenie kraju teraz wynosi już 135 proc. PKB, a prognozy wskazują, że może dobić do 150 proc. Rząd włoski już wydał 25 mld euro na tarczę antykryzysową, a teraz szykuje kolejny pakiet pomocowy - 30 mld euro.

21:25

Królowa brytyjska, Elżbieta II wygłosiła telewizyjne orędzie do narodu w związku z epidemią koronawirusa. Było to dopiero piąte jej takie orędzie w 68-letniej historii jej panowania - jak podaje portal ITV. - Przemawiam do was w czasie, który jest coraz trudniejszy. Czasie zakłóceń w życiu naszego kraju: zakłóceń, które przyniosły niektórym żal, trudności finansowe dla wielu, a wszystkim ogromne zmiany w codziennym życiu - mówiła królowa. Podziękowała pracownikom służby zdrowia za ich walkę o ratowanie życia ludzi, a także wszystkim rodakom, którzy pozostają w domach, by nie dopuścić do szerszego rozprzestrzeniania się wirusa. - Musimy znieść jeszcze więcej [trudów], ale lepsze dni powrócą - dodała. Więcej o orędziu królowej - tutaj.

20:52

Po raz pierwszy spadł dobowy bilans zgonów z powodu koronawirusa w Nowym Jorku, poinformował w niedzielę gubernator Andrew Cuomo. Na konferencji w Albany, stolicy stanu Nowy Jorku Cuomo mówił o 594 nowych zgonach w porównaniu do 630 zgonów, o których służby medyczne donosiły dzień wcześniej.

20:46

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii w wypowiedzi dla BBC powiedział, że zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu ćwiczeń fizycznych na wolnym powietrzu, gdyż ludzie gromadzą się wtedy i nie przestrzegają zaleceń zachowania odpowiedniej odległości od siebie. Ostatniej doby zmarło na Wyspach kolejne 619 osób, w sumie epidemia pochłonęła już prawie pięć tysięcy ofiar. Na szczęście spada liczba śmiertelnych ofiar. Rekord jednej doby wynosi 708 przypadków śmierci.

20:09

Na całym świecie odnotowano już ponad 1,2 miliona przypadków zachorowania na koronawirusa, z czego 68 tysięcy osób zmarło . Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wyzdrowiało około ćwierć miliona ludzi.

20:05

Akcję „Lot do domu” przekształcamy w „Cargo dla Polski - poinformował Michał Dworczyk, od 2017 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i minister-członek Rady Ministrów. Polityk dodał na Twitterze: W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Chin transportujemy niezbędne materiały służące w walce z pandemią oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym.

20:00

Pięć osób zakażonych koronawirusem trafiło omyłkowo na okręt medyczny amerykańskiej marynarki wojennej. Jednostki takie mają wspierać najbardziej zalewane falą zakażeń miasta, jak na przykład Nowy Jork. Na jednostki te, zgodnie z założeniem, miano przyjmować tylko osoby niezaifekowane wirusem.

19:25

Po opanowaniu pandemii koronawirusa w Nowym Jorku może dojść do lawiny rozwodów, informuje „New York Post”. Powód? Prawnicy odbierają wiele sygnałów od ludzi, którzy z powodu zakazu wychodzenia z domu psychicznie nie wytrzymują wymuszonego spędzania razem czasu przez małżonków.

19:19

Z powodu nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Białorusi prezydent Aleksander Łukaszenka przedłużył przerwę w szkołach. Jak jednak zapewnia, więcej ograniczeń się nie planuje. Prezydent przekonuje, że człowiek jest sam w stanie pokonać wirusa, a jako pomocne środki wymienia się … wódkę, masło i ostatnio też kaszę. Na Białorusi zarejestrowano ponad pół tysiąca zakażeń koronawirusem.

19:15

W Wielką Sobotę zostanie wystawiony Całun Turyński w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie we Włoszech. Tym razem jednak do świątyni nie zostaną wpuszczone tłumy, jak to nie raz już bywało w poprzednich latach. W zamian za to na cały świat nadana zostanie z tej uroczystości transmisja telewizyjna.

18:42

Dotknięte pandemią koronawirusa Włochy mają powody do lekkiej radości. Okazało się, że po raz pierwszy zarejestrowano mniej przypadków zakażonych pacjentów. Niektórzy odczytują to jako dowód, że fala zakażeń spada i zaczyna się zmieniać najbardziej śmiertelna katastrofa, z jaką zmagał się kraj od czasu II wojny światowej. Szef służby ochrony ludności Angelo Borrelli podał, że w piątek przybyło 4068 zakażeń, w sobotę- 3994. To bardzo ważne, bo ta liczba spada po raz pierwszy, co pozwoli odetchnąć szpitalom, dodał.

18:30

Marianne Faithfull, 73-letnia dziś brytyjska piosenkarka jest zakażona koronawirusem. Przebywa w jednym z londyńskich szpitali i czuje się dobrze. W latach 60. była partnerką lidera The Rolling Stones, Micka Jaggera. To on wspólnie z drugim Stonesem, Keit Richardsem napisali dla niej utwór „As Tears Go By", który otworzył Faithfull drzwi do wielkiej kariery.

18:24

Koronawirus uziemił Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie w Wielkopolsce. U siedmiu policjantów stwierdzono koronawirusa, pozostałych, czyli 95 wysłano na kwarantannę. W tej sytuacji komenda została zaplombowana, z pomocą miastu przyjdąpolicjanci z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Poznania.

18:00

Z ogromnym zainteresowaniem Brytyjczycy czekają na niedzielne przemówienie królowej Elżbiety II. Będzie ono krótki, czterominutowe i poświęcone będzie epidemii koronawirusa. Dopiero piąty raz w swoim niemal 70-letnich rzadach monarchinii zwróci się bezpośrednio do mieszkańców Wysp. Sytuacja jest szczególna, Wyspy, podobnie jak wiele innych krajów boleśnie odczuwa skutki pandemii. Zdaniem mediów Elżbieta II zaapeluje do poddanych o zachowanie siły ducha, o wpomaganie nie tylko bliskich ale także innych potrzebujących i zastosowanie się surowych obostrzeń, jakie rząd wprowadził, by powstrzymać pandemię koronawirusa. Jak wynika z informacji Pałacu Buckingham, Elżbieta II zwróci się za słowami otuchy i podzięki do pracowników służb medycznych, którzy są na pierwszej linii walki z zarazą.

17:54

Szpital Uniwersytecki w niemieckim Erlangen rozpocznie eksperymentalne leczenie krytycznie chorych pacjentów zakażonych koronawirusem  tzw. osoczem terapeutycznym. Najpierw poproszono pacjentów, których wyleczono z wirusa, by oddali krew. Następnie pozyskano z niej osocze, które będzie podane chorym. Miejscowi badacze są przekonani, że kuracja będzie skuteczna.

17:39

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 nowych przypadkach koronawirusa i 15 zgonach.

17:36

Aktualna liczba zakażonych w Polsce to 4102. Zmarły 94 osoby.

17:34

268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zachorowało 17 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 9 osób z woj. podlaskiego, 8 osób z woj. lubelskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. śląskiego i 3 osób z woj. zachodniopomorskiego. Zmarło 10 osób: Są to: 82-letni mężczyzna hospitalizowany w Łomży, 46-letnia kobieta, 51-letnia kobieta, 71-letni i 77-letni mężczyźni hospitalizowani w szpitalu w Radomiu, 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta hospitalizowani w szpitalu w Warszawie, 71-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna hospitalizowani we Wrocławiu oraz 86-letnia kobieta hospitalizowana w Przemyślu.

17:15

Poczta Polska powinna Polakom dostarczyć maseczki zamiast pakietów do głosowania. Trzeba ratować życie, nie władzę - napisał na Twitterze były premier Donald Tusk.

17:05

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Tvn24.pl: Nie jestem w stanie (dziś powiedzieć, czy zrealizuje się u nas scenariusz włoski czy hiszpański - red.), bo jeszcze coś może się zdarzyć za chwilę, choćby święta Wielkiejnocy, w trakcie których będziemy mieli taką transmisję, że liczby podskoczą z dnia na dzień. Bardzo się tego boję. (...) Zdecydowanie powiedziałbym, że nie zalecam, by Polacy jeździli i organizowali rodzinne spotkania. Naprawdę, to jest ogromne ryzyko. Powtórzę: to jest ogromne ryzyko! (...) Mówię to z ogromnym żalem, ale i z dużą odpowiedzialnością: tak, święta w samotności lub tylko z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień.

16:20

W nowym spocie rząd zachęca seniorów do pozostania w domach.

15:18

Mam do udostępnienia kilka apartamentów w ścisłym centrum Torunia. Być może część lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników boi się wracać do swoich mieszkań w obawie o zdrowie najbliższych. A może trzeba ściągnąć do miasta nowe służby medyczne...Moje drzwi są dla nich otwarte. W tej chwili robimy ostatnie, błyskawiczne zakupy, by apartamenty były gotowe na początek przyszłego tygodnia" - napisał Michał Kwiatkowski, mistrz świata w kolarstwie.

15:08

"Obserwujemy wiele gestów solidarności w walce z koronawirusem. Potrzebujemy jeszcze większej współpracy - Unia Europejska musi działać razem! Solidarność jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek!" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. To komentarz do wpisów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która napisała o potrzebie solidarności państw UE i m.in. o "polskich lekarzach podróżujących do Włoch", którzy wspierają włoską służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

14:25

Artur Kramarczyk miał koronawirusa, wyzdrowiał i czuje się już dobrze. Mówi, że sytuacja w szpitalach zakaźnych jest trudna. - Nie mogłem w nocy spać. Wszyscy mieli kaszel. Niektórzy każdym oddechem jakby walczyli o swoje życie - opowiada portalowi nto.pl. Chciałby teraz zostać wolontariuszem i pomagać innym chorym w czasie epidemii.

14:12

Z powodu pandemii koronawirusa Bundesliga została przerwała po 25 z 34 kolejek. Wciąż nie wiadomo, jak sezon 2019/20 zostanie rozstrzygnięty. W rozmowie z niemiecką telewizją ZDF, wirusolog Alexander Kekule wyjaśnił, co musiałoby się stać, by rozgrywki mogły zostać wznowione w maju.

13:25

Ministerstwo Zdrowia: 134 osoby zakażone koronawirusem wyzdrowiały.

13:23

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: W porównaniu do ubiegłego tygodnia dziennie wykonujemy 60 proc. testów więcej.

13:05

W ciągu doby wykonano ponad 7,8 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

12:12

Od soboty Ministerstwo Zdrowia publikuje raporty dotyczące nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych tylko dwa razy na dobę (a nie trzy, jak dotychczas).

12:06

11:37

W sobotę do godz. 13 poszczególne ministerstwa miały czas na zgłaszanie uwag do kolejnej specustawy określanej mianem Tarczy Antykryzosowej 2.0. Ma ona trafić do Sejmu jeszcze przed Wielkanocą i uzupełnić obowiązujące już od początku miesiąca przepisy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zobacz, kogo obejmą zmiany.

11:20

182 Polaków w ramach akcji #LotDoDomu wróci dziś z USA i Kanady do Polski.

Kolejny ✈️@LOTdoDomu z #TORONTO 🇨🇦 z 182 Polakami
jest już w drodze do domu 🏠 #WARSZAWA 🇵🇱.

Na pokładzie - dzięki współpracy @PLinToronto oraz @PLinNewYork - lecą Rodacy z #NewYork, #Boston, #Denver i #Philly 🇺🇸.

W imieniu pasażerów dziękujemy @LOTdoDomu!🙏#solidarity🇵[unicode_pictographs]%

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport na żywo minuta po minucie z 6 kwietnia 2020. Nie żyje 107 osób - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie