MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kongres CILT: Logistyka i transport muszą wyprzedzać swoje czasy

Bożena Kończal
Wrocławianin, dr Marcin Pawęska jest prezesem CILT(UK) Polska
Wrocławianin, dr Marcin Pawęska jest prezesem CILT(UK) Polska Archiwum CILT International
Rozmowa z dr. Marcinem Pawęską, prezesem CILT(UK) Polska, rektorem Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu

Międzynarodowy Kongres CILT The Chartered Institute of Logistics & Transport CILT 2018 r. to prestiżowe wydarzenie, w którym uczestniczyć będą logistycy z całego świata. Dlaczego właśnie Wrocław będzie ich gościł ?

Kongres jest wydarzeniem cyklicznym, na którym każdego roku spotykają się członkowie CILT, aby wspólnie podejmować decyzje, mające wpływ na kształtowanie przyszłości branży logistycznej. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Londynie, Dubaju, Montrealu czy Makao. Zawsze wybierane są miasta o znaczącym potencjale gospodarczym, z rozwiniętym zapleczem naukowym i biznesowym. O możliwość organizacji kongresu w 2018 roku, poza Wrocławiem, starały się też inne miasta, w których działa CILT, między innymi z Irlandii, Nigerii i Australii, jednak zarząd CILT-u na miejsce kongresu w 2018 roku wybrał Wrocław. Nie bez znaczenia jest fakt, iż CILT(UK)-Polska powstał właśnie we Wrocławiu, jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jaki był cel utworzenia tej organizacji w Polsce?
Gdy w 2012 roku tworzyłem struktury CILT-u w Polsce, motorem przedsięwzięcia było założenie, iż będzie to znakomita platforma do rozwoju logistyki w Polsce oraz wymiany doświadczeń z najważniejszymi przedstawicielami tej branży na świecie. Dostrzegłem niezwykły potencjał jaki tkwi w tej, liczącej już prawie sto lat, organizacji, która ma ponad 33.000 członków. Nie bez znaczenia był również fakt, iż CILT wskazuje kierunki rozwoju światowej logistyki oraz jest ciałem opiniodawczym dla największych instytucji na świecie, takich jak na przykład Bank Światowy. Jednocześnie jest to organizacja, która wyznacza standardy edukacji logistycznej oraz akredytuje najlepsze na świecie uniwersytety kształcące przyszłych logistyków. W Europie Środko-Wschodniej, do tego elitarnego grona należy Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

Jakie będą wiodące tematy kongresu?
Kongres to spotkanie najbardziej wpływowych osób z branży TSL, z ponad 100 krajów z całego świata. To prestiżowe wydarzenie każdego roku przyciąga nie tylko członków CILT, ale także przedstawicieli rządów, naukowców, ludzi biznesu ze wszystkich kontynentów, którzy podejmują decyzje mające wpływ na kształtowanie przyszłości branży logistycznej i transportowej. W programie przewidziane są liczne spotkania, debaty i prelekcje poświęcone branży. Prelegentami będą m.in. wybitni przedstawiciele świata nauki jak prof. David Cebon z Cambridge University, prof. Richard Wilding z Cranfield University, czy prof. MBM de Koster z Rotterdam School of Management. Wiodącymi tematami kongresu są „Połączenie Europy Środkowej i Wschodniej ze światem” oraz „Rewolucja w pojazdach elektrycznych i jej wpływ na logistykę”.

Europa Środkowo-Wschodnia jest obszarem bardzo interesującym dla świata...
Według Banku Światowego okres zwany przejściowym dla 10 krajów, które dołączyły do UE w 2004 i 2007 roku już minął, a to oznacza szereg nowych gospodarek rynkowych w tej części Europy. Zmiany są znaczące, zatem kongres będzie znakomitą okazją do spotkania z profesjonalistami i podzielenia się doświadczeniami, wiedzą i dobrymi praktykami z najlepszymi ekspertami branży na świecie. To transfer wiedzy. Wiele informacji można uzyskać z internetu, ale nigdy nie uzyskasz dostępu do tych ludzi, jeśli ich nie poznasz. Fakt, iż kongres odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej wskazuje na wzrost jej logistycznego znaczenia na świecie. Również drugi temat jest niezwykle ważny. Rewolucja związana z samochodami elektrycznymi i autonomicznymi jest faktem. Będzie to zmiana porównywalna do wprowadzenia pierwszych smartfonów przez Apple. Kongres, na którym znajdują się przedstawiciele nauki, biznesu i administracji rządowych ma na celu wymianę poglądów i wypracowanie wspólnych stanowisk oraz najlepszych praktyk i rozwoju tych technologii na świecie. Jednocześnie Europa Środkowo-Wschodnia nie bez powodu została wybrana na tegoroczny kongres. Przemysł motoryzacyjny ma coraz większe znaczenie dla polskiej, czeskiej czy słowackiej gospodarki. W Polsce stanowił on w 2015 roku 7 procent PKB.

Integralną częścią kongresu będą konferencje: Kobiety w logistyce (WILAT) i Młodzi profesjonaliści (YP) Skąd akurat takie tematy? Moda? Potrzeba?
Chartered Institute of Logistics & Transport jest organizacją o prawie stuletniej historii, mającą członków na wszystkich kontynentach. Integralną częścią Instytutu są organizacje takie jak: Młodzi Profesjonaliści czy Kobiety w logistyce, których głównym celem jest wspieranie i rozwijanie tych grup związanych z szeroko rozumianą logistyką. Prezydent elekt CILT Kevin Byrne, ostatnio zobowiązał Instytut do skoncentrowania się na ogromnym potencjale młodych profesjonalistów i wspieraniu ich kreatywności, gdyż to oni są przyszłością branży. Organizacja WILAT ma różne cele w różnych częściach świata, np. w Afryce walczy ona o prawa kobiet, a w Ameryce jest bardziej nastawiona na spotkania i wymianę poglądów kobiet-logistyków. W Europie Centralnej i Wschodniej działa dynamiczna społeczność kobiet-logistyków i ogromnie się cieszę, iż będą uczestniczyły w Konferencji WILAT. Są to zatem tematy zawsze modne, jeśli tak to można określić, i zawsze potrzebne.

MWSLiT jest współorganizatorem kongresu CILT. Czy ma to związek z logistycznym profilem tej uczelni?
Przy organizacji tak dużego, międzynarodowego wydarzenia jakim jest kongres CILT, niezwykle istotna jest dobra logistyka, a kto ma ją zapewnić, jeśli nie wiodąca uczelnia logistyczna. Poza tym, MWSLiT współpracuje z The Chartered Institut of Logistics nad Transport już od kilku lat i jako jedyna uczelnia wyższa w Europie Środkowo-Wschodniej posiada akredytację tego brytyjskiego Instytutu dla studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich na kierunku Logistyka. Uczelnia nasza, spełniając najwyższe kryteria związane z uzyskaniem akredytacji CILT, zapewniła swoim absolwentom certyfikaty, z którymi mogą liczyć na zatrudnienie u najlepszych pracodawców na świecie.

Czy władze miasta, regionu są otwarte na międzynarodowe wydarzenia ?
Jak najbardziej. Wrocław to miasto, w którym wiele się dzieje. Wrocław to miasto spotkań. W 2016 roku był Europejską Stolicą Kultury. W 2018 roku wygrał międzynarodowy konkurs European Best Destination. Jest czwartym, największym miastem w Polsce. Stolica Dolnego Śląska reprezentuje mieszankę kultur, religii i polityki oraz szczyci się bogatym dziedzictwem akademickim. Stąd wywodzi się 9. laureatów Nagrody Nobla. Wrocław jest miastem studentów, finansowym, kulturowym i handlowym centrum zachodniej Polski. Znajdują się tu też znaczące firmy logistyczne - na przykład trzecie największe centrum dystrybucyjne firmy Amazon siedzibę ma właśnie we Wrocławiu.

Czy już wiadomo, gdzie za rok odbędzie się kolejny kongres?
Miejscem przyszłorocznego kongresu będzie Manchester w Anglii. To informacja z pierwszej ręki, bo od prezesa CILT(UK) Kevina Richardsona, który ogromną wagę przywiązuje do tego wydarzenia, gdyż w 2019 roku The Chartered Institute of Logistics and Transport będzie obchodził stulecie swego istnienia. Członkowie CILT-u będą świętować, ale przede wszystkim podejmować decyzje o strategii na kolejne... 100 lat.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Bożena Kończal

Kongres CILT

(The Chartered Instytute of Logistic and Transport) rozpoczął się we Wrocławiu w niedzielę 3 czerwca i potrwa do 6 czerwca.

Więcej o dolnośląskiej gospodarce

https://www.facebook.com/StrefaBiznesuWroclaw/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska