MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy ścinać kwiaty lawendy? Tak poznasz, że są gotowe do suszenia. Radzę też, jak je dobrze wysuszyć, żeby były trwałe i pachnące

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Kwiaty lawendy warto ścinać i suszyć, bo mają wiele zastosowań. Pięknie wyglądają w suchych bukietach, można je wykorzystać do woreczków zapachowych, np. do odstraszania moli. Ale suszone kwiaty lawendy to także zioło, z którego przygotujesz napar, możesz je też dodać do zwykłej herbaty. Zapach lawendy, również suszonej, relaksuje i uspakaja. Podpowiadam, kiedy ścinać lawendę i jak ją suszyć, żeby zachowała wszystkie swoje walory. Podpowiadam też, jak ją wykorzystać w domu.

Spis treści

Kwiaty lawendy do suszenia

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) to roślina o wyjątkowych zaletach. Jest ładna i chętnie ją sadzimy po prostu ze względu na walory dekoracyjne. To krzewinka – jej pędy częściowo drewnieją, a pokryte są podłużnymi, wąskimi liśćmi o srebrzystozielonym zabarwieniu (inna nazwa tej rośliny to właśnie lawenda wąskolistna). Dowiedz się więcej: Jak uprawiać lawendę w domu i na balkonie

Kwiaty lawendy po wysuszeniu zachowują zapach i kolor. Ale trzeba je ściąć w odpowiednim terminie.
Kwiaty lawendy po wysuszeniu zachowują zapach i kolor. Ale trzeba je ściąć w odpowiednim terminie. coramueller/123rf.com, Katarzyna Laszczak

Jednak główną ozdobą, a także surowcem zielarskim są kwiaty lawendy. Są one drobne, ale liczne i tworzą kwiatostan, przypominający kłos. Pojawiają się na szczytach dłuższych łodyżek, wyrastających ponad kępę liści. Kwiaty lawendy najczęściej są fioletowe, ale bywają też białe i różowe. Cała lawenda przesycona jest olejkiem eterycznym o charakterystycznym zapachu. Zarówno olejek, jak i inne związki występujące w tej roślinie, mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Dzięki nim lawenda znajduje zastosowanie również w kosmetyce i kuchni.

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda w Polsce zaczyna kwitnąć w czerwcu-lipcu, w zależności od pogody i regionu kraju. W 2024 r., jak większość roślin, zakwitła wcześniej niż zazwyczaj. Musisz wiedzieć, że jej kwiaty rozwijają się stopniowo i nierównomiernie. Lawenda kwitnie do około sierpnia, jednak dłużej utrzymują się kielichy kwiatów. Dlatego „kłoski” lawendy są widoczne jeszcze długo po tym, jak już kwiaty przekwitną. Lawenda pięknie wygląda, gdy rozkwita w ogrodzie, jednak jej kwiaty doskonale nadają się także do suszenia.

Kiedy ścinać lawendę do suszenia? Tak poznasz, że jest gotowa do zbioru

Dokładny termin zbioru lawendy trudno wskazać. Sporo zależy od słońca i temperatur w danym roku, ale też od regionu Polski, w jakim mieszkasz. Ogólnie lawendę ścina się w lipcu, czasem jeszcze sierpniu. Jednak w tym roku trzeba się pospieszyć.

Kluczem do określenia właściwego terminu jest obserwacja kwiatów. Jeśli zależy ci na tym, żeby „kłoski” lawendy dobrze trzymały się i nie osypywały, zetnij kwiaty wtedy, gdy na danym pędzie są jednocześnie pierwsze rozwinięte kwiaty oraz pączki (ewentualnie możesz poczekać do momentu, kiedy pierwsze kwiaty już przekwitną, ale w „kłosie” nadal będą i pączki, i rozwinięte kwiaty).

Jeśli zetniesz lawendę zbyt późno, kwiaty będą się osypywać podczas suszenia. Takiej lawendy nie wykorzystasz do suchych bukietów i innych tego typu ozdób, ale będzie nadawała się do zapachowych woreczków, na napar i do innych zastosowań, gdzie nie liczy się wygląd, tylko zapach i właściwości. Nie zwlekaj jednak zbyt długo, bo lawenda jest najbardziej aromatyczna i wartościowa, gdy kwitnie, a nie później.
Uwaga: Lawendę najlepiej zbierać w słoneczny, suchy dzień, około południa. Wtedy jej zawartość olejku eterycznego będzie największa.

Jak suszyć lawendę?

Lawendę najlepiej suszyć naturalnie. Kwiaty zbierz w niewielkie pęczki, zwiąż łodyżki i powieś „do góry nogami”. Miejsce do suszenia lawendy musi być zacienione i przewiewne. Suszona na słońcu straci aromat, kolor i część właściwości. Jeśli chcesz z lawendy spleść ozdobną girlandę lub warkocz, zrób to ze świeżych kwiatów i ususz już po wykonaniu (również w cieniu).
Jeśli masz sporo lawendowych pęczków, możesz je przypiąć do sznurka, jak pranie. Pod suszonymi ziołami warto rozłożyć czysty papier lub płótno, bo część kwiatów może opaść, a szkoda ich tracić.

Jak długo należy suszyć lawendę?

Lawenda powinna wyschnąć po około dwóch tygodniach.

Jak wykorzystać kwiaty lawendy?

Zarówno świeże, jak i suszone kwiaty można je wykorzystać na różne sposoby, np.:

  • jako surowiec zielarski, np. do parzenia naparu – ma ona właściwości uspokajające i łagodnie usypiające, pomaga przy bólu głowy i problemach trawiennych,
  • do aromatyzowania „zwykłych” herbat, ale także np. cukru, octów oraz oliwy – nada im lawendowy aromat (a cukrowi i octom – także delikatny kolor),
  • napar suszonych kwiatów lawendy można dodawać do relaksujących kąpieli (przy okazji świetnie zadziała na skórę),
  • zapach lawendy odstrasza mole, więc suszone kwiaty warto wkładać do szaf (np. w płóciennych woreczkach),
  • taki woreczek z suszonymi kwiatami lawendy, włożony pod poduszkę, ułatwi zaśnięcie i zrelaksuje nas wieczorem,
  • suche kwiaty lawendy nadają się także na bukiety – nie dość, że ładnie wyglądają, to będą wydzielać przyjemny, lawendowy zapach. A ten, nie dość, że nas uspokoi, to w dodatku nie lubią go muchy i komary. Z lawendy można także pleść girlandy, czy warkocze.

Z kwiatami lawendy można nawet przygotować ciastka:
Te ciastka robi się błyskawicznie i równie szybko znikają z talerza. Wystarczy mieć 1 arkusz ciasta francuskiego, pół łyżeczki suszonej lawendy, 2 jabłka, 2 łyżki miodu, łyżkę soku z cytryny i lawendę do ozdoby. – podpowiada Justyna Madan i podaje dokładny przepis w artykule na strefaagro.pl

Lawenda do woreczków zapachowych i jako zioło

Kiedy lawenda wyschnie, kwiaty trzeba „obrać” z łodyżek. Jeśli chcemy wykorzystywać kwiaty na napary, czy do innych celów kulinarno-leczniczych, najlepiej przesypmy je do słoika z ciemnego szkła i trzymajmy szczelnie w nim zamknięte. Same kwiaty umieszcza się też w woreczkach zapachowych (ale można także dodać do nich pocięte łodyżki). Oczywiście jeśli chcemy mieć ozdobne i pachnące bukieciki z lawendy, kwiaty pozostawiamy na łodyżkach.

Letnie cięcie lawendy

Jeśli zastanawiamy, czy ścinać kwiaty lawendy, czy nie, pamiętajmy, że po kwitnieniu i tak będzie trzeba ją przyciąć. Robi się to we wrześniu. Ścina się kwiaty, wraz z górnym fragmentem pędu (lawendę, tym razem mocniej, przycina się również wiosną, w kwietniu). Dowiedz się więcej: kiedy i jak przycinać lawendę.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy ścinać kwiaty lawendy? Tak poznasz, że są gotowe do suszenia. Radzę też, jak je dobrze wysuszyć, żeby były trwałe i pachnące - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska