MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy i gdzie sprawdzić wyniki matury poprawkowej 2023? Zaloguj się w systemie ZIU i zobacz jak zdałeś. Jak wyglądała poprawka w sierpniu?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości mogli przystąpić do poprawki, która odbyła się 21 i 22 sierpnia. Teraz czekają na wyniki. Kiedy się pojawią i jak je sprawdzić?
Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości mogli przystąpić do poprawki, która odbyła się 21 i 22 sierpnia. Teraz czekają na wyniki. Kiedy się pojawią i jak je sprawdzić? Lucyna Nenow / Polska Press
Matura poprawkowa 2023 odbyła się pod koniec sierpnia. Mogli do niej przystąpić uczniowie, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości i w części podstawowej z języka polskiego, matematyki lub języka obcego otrzymali mniej niż 30 procent. Kiedy będą wyniki poprawki? Jak uczniom poszła matura? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje na temat matury poprawkowej 2023.

Spis treści

Kiedy wyniki matury poprawkowej?

Uczniowie, którzy 21 i 22 sierpnia 2023 roku przystąpili do matury poprawkowej, będą mogli sprawdzić swoje wyniki nieco później. Ukażą się one 8 września 2023 roku.

Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej?

Wyniki matury poprawkowej sprawdza się tak samo, jak robiliśmy to w terminie podstawowym. Zobaczcie naszą krótką instrukcję:

 1. Logujemy się w systemie ZIU.
 2. W polach: „login” i „hasło” wprowadzamy informacje podane wcześniej przez dyrektora szkoły. W przypadku problemów z zalogowaniem należy skorzystać z opcji „Nie pamiętam hasła”. Wówczas na powiązany z kontem adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 3. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny;
 4. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy kliknąć na konkretny egzamin.

Matura poprawkowa 2023. Termin w sierpniu

Matura poprawkowa odbyła 21 i 22 sierpnia 2023 roku. W tych dniach uczniowie niezależnie od tego, czy nie zdali egzaminu z języka polskiego, matematyki czy języka obcego, mogli poprawić swój wynik.

Do matury poprawkowej przystąpili uczniowie, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu w części obowiązkowej. Osoby mające poniżej 30 proc. z dwóch lub więcej egzaminów podstawowych mogą ponownie przystąpić do matury dopiero w maju 2024. Podobnie jest z osobami, których egzamin został unieważniony.

Jak uczniom poszła matura poprawkowa?

Zdający chętnie dzielą się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi matury poprawkowej. Opinie są różne:

 • Trudna ta matma. W maju było o wiele łatwiej...;
 • Znowu zrobiłem kardynalny;
 • Szczerze trudne...chyba nie zdam;
 • Mam mieszane uczucia, chyba poszło tak samo jak w maju, albo gorzej;
 • Pozostaje czekać do września;
 • Matma spoko!
Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura poprawkowa 2023?

Co zrobić, gdy nie zdało się matury? Poprawka w sierpniu

Osoba, która nie zdała matury z jednego obowiązkowego przedmiotu, mogła zgłosić chęć przystąpienia do matury poprawkowej. Są jednak pewne warunki: przystąpienie do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej, przystąpienie do co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Co zrobić, żeby przystąpić do matury poprawkowej? Należało złożyć deklarację poprawy matury. Wniosek o poprawę w sierpniu trzeba było przekazać przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (najczęściej jest nim dyrektor szkoły).

Do kiedy należało złożyć deklarację? Trzeba to było zrobić 7 dni od ogłoszenia wyników, czyli nie później niż 14 lipca 2023 roku. Dokument został przesyłany do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Szczegółowe informacje na temat matury poprawkowej można sprawdzić na indywidualnym koncie ucznia.

Matura poprawkowa 2023 a rekrutacja na studia

Zdanie matury poprawkowej umożliwia uczniom udział w rekrutacji na studia jeszcze w tym samym roku.

Uczeń, który otrzyma 8 września informację o pozytywnym wyniku egzaminu poprawkowego, może ubiegać się o przyjęcie na studia. Uczelnie prowadzą bowiem drugie lub nawet trzecie tury rekrutacje. Umożliwia to uczniom, którzy zdawali maturę w terminie poprawkowym, rozpoczęcie zajęć w październiku 2023 razem z innymi studentami.

Matura poprawkowa 2023

Kiedy są egzaminy? Kto może do nich przystąpić? Kiedy ogłoszenie wyników matury poprawkowej? Jak sprawdzić wyniki sierpniowej matury? Oto najważniejsze informacje o poprawkowym egzaminie dojrzałości.

Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej?

Wyniki matury poprawkowej sprawdzamy dokładnie tak samo, jak wyniki matury w terminie głównym. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Wchodzimy do systemu ZIU;
 2. W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
 3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Kto może przystąpić do matury poprawkowej 2023?

Do matury poprawkowej mogą przystąpić osoby, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego na egzaminie dojrzałości. Trzeba też spełnić następujące warunki:

 • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
 • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
 • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Kiedy są wyniki matury poprawkowej 2023?

Wyniki matury poprawkowej pojawią się na indywidualnych kontach uczniów (na platformie ZIU) 8 września 2023 roku.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę poprawkową?

Matura jest zdana, gdy uczeń otrzyma co najmniej 30 proc., a więc:

 • w przypadku języka polskiego 18 punktów na maturze w formule 2023 i 21 punktów na maturze w formule 2015;
 • z matematyki 14 punktów (niezależnie od formuły);
 • z języka angielskiego 18 punktów w przypadku formuły 2023 i 15 punktów na maturze w formule 2015.

Kiedy jest matura poprawkowa 2023?

Matura poprawkowa odbędzie się w następujących terminach:

 • 21 sierpnia – matura ustna (godzinę ustala szkoła);
 • 22 sierpnia, godz. 9.00 – matura pisemna z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy i gdzie sprawdzić wyniki matury poprawkowej 2023? Zaloguj się w systemie ZIU i zobacz jak zdałeś. Jak wyglądała poprawka w sierpniu? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska