Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM wyda miliony na energię jądrową

Agata Grzelińska
W tym tygodniu PGE, KGHM, Tauron i Enea mają podpisać umowę dotyczącą projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Atomowe bloki postawi specjalnie do tego powołana spółka PGE JE1, w której 70 proc. udziałów ma Polska Grupa Energetyczna. Umowa ma być ogłoszona podczas trwającego od wczoraj Forum Ekonomicznego w Krynicy. Enea, KGHM i Tauron mają objąć pozostałe 30 procent udziałów, każdy po 10 proc.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że KGHM wejdzie w atomowe przedsięwzięcie. Do 2016 roku ma podobno przeznaczyć 16 mln zł na analizy i ekspertyzy.

Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM uchyla się od wypowiedzi na ten temat. - Dziś nie potwierdzam tej informacji - Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE, ucina temat.

Rok temu spółki podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce. Postawiono wtedy dwa warunki. Pierwszy: rząd miał przyjąć Program Polskiej Energetyki Jądrowej (przyjął go w styczniu). Drugi: UOKiK powinien wydać zgodę na koncentrację (1 sierpnia wpłynął wniosek w tej sprawie). Uruchomienie pierwszego bloku zaplanowano na 2023 rok, a całej elektrowni na rok 2025.

- KGHM powinien się skupić na wydobyciu i przetwarzaniu miedzi, a nie inwestować w niepewne przedsięwzięcie - mówi Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności, członek rady nadzorczej. - Przecież nie wiadomo, czy ta elektrownia powstanie. Jestem przeciwnikiem tego pomysłu. Niemcy, Francja, Japonia odchodzą od atomu. My mamy być rynkiem zbytu na używane turbiny? To polityczna decyzja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska