Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary za złamanie zasad kwarantanny na lotnisku we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku we Wrocławiu Ukraińców, którzy złamali zasady kwarantanny.
Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku we Wrocławiu Ukraińców, którzy złamali zasady kwarantanny. SG
Strażnicy graniczni zatrzymali i ukarali mandatami sześciu Ukraińców. Siódmy z zatrzymanych podróżnych poszukiwany był listem gończym.

Trzech cudzoziemców chciało wylecieć z Polski mimo nałożonej na nich kwarantanny, kolejnych trzech naruszyło zasady kwarantanny oraz cel i warunki wjazdu do Polski.

Trójka obywateli Ukrainy zgłosiła się w niedzielę wieczorem (11 kwietnia) do odprawy samolotu lecącego do Kijowa. W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na mężczyzn sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny mającej trwać jeszcze 4 dni. Myśleli, że test na koronawirusa z wynikiem negatywnym, który wykonali przed wjazdem do Polski poza jego terytorium, zwalnia ich z obowiązku odbycia kwarantanny.

W związku z popełnionym wykroczeniem na obywateli Ukrainy nałożone zostały mandaty, dodatkowo wszczęto postępowania administracyjne zmierzające do wydania cudzoziemcom decyzji, na podstawie których będą musieli wyjechać z Polski.

Z konsekwencjami naruszenia polskich przepisów sanitarnych oraz pobytowych spotkało się kolejnych trzech obywateli Ukrainy zatrzymanych na wrocławskim lotnisku. Również w minioną niedzielę wylądowało trzech mężczyzn, którym szwedzkie służby migracyjne odmówiły dzień wcześniej wjazdu do ich kraju z powodu braku dokumentacji uzasadniającej cel i warunki pobytu w Szwecji. Ukraińcy do Polski wjechali w ubiegły piątek przez drogowe przejście graniczne w Medyce i od razu udali się drogą lotniczą do Szwecji w poszukiwania pracy.

Z uwagi na złamanie przez obywateli Ukrainy warunków wjazdu i pobytu w Polsce oraz wykorzystania posiadanych wiz niezgodnie z przeznaczeniem, funkcjonariusze wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu na Ukrainę.

Ponadto jak ustalono, cudzoziemcy do dnia 19 kwietnia objęci zostali przez sanepid kwarantanną. W związku z popełnionym wykroczeniem ukarani zostali dodatkowo mandatami karnymi w wysokości po 500 zł, a ich dane przekazane zostały Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Policji.

Dodatkowo w niedzielę strażnicy graniczni zatrzymali na wrocławskim lotnisku Ukraińca poszukiwanego listem gończym. Mężczyzna uchylał się od odbycia kary 8 miesięcy pozbawienia wolności. 23-latek z Wrocławia zamierzał odlecieć do Kijowa. Podczas kontroli jego dokumentów funkcjonariusze SG ujawnili, że jest on poszukiwany na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Lublinie w celu odbycia kary za udział w bójce i pobiciu. Cudzoziemiec trafił dziś do zakładu karnego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska