Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie Lego, to co? Pomysły na klocki dla dzieci

Materiał Partnera zewnętrznego
Szukając klocków dla dzieci warto wiedzieć, że nie tylko słynne duńskie Lego mogą pomagać dzieciom rozwijać intelekt i zmysły.

Jeśli nie Lego, to co? Pomysły na klocki dla dzieci
Wielu młodych rodziców nie może doczekać się momentu, w którym będzie mogło wreszcie budować ze swymi pociechami wspaniałe konstrukcje z Lego. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko słynne duńskie klocki mogą pomagać dzieciom rozwijać intelekt i zmysły.

Naturalne i piękne klocki drewniane
Moda na ekologiczne zabawki sprawiła, że od kilku lat niesłabnąca popularnością cieszą się zabawki z drewna. Wielu rodziców decyduje się na zakup pierwszych gryzaków i grzechotek właśnie z tego materiału wierząc, że nic tak dobrze nie wyćwiczy motoryki małej i nie wymasuje obolałych od ząbkowania dziąseł, jak naturalne produkty pochodzące wprost z pachnącego żywicą lasu.

Klocki drewniane to absolutny klasyk. Wielu rodziców kupuje je nie z powodu mody, a z sentymentu, pamiętając, że w dzieciństwie sami bawili się właśnie takimi zabawkami. Obecnie na rynku poza klockami, które oswajają dzieci z literami i cyframi, a jednocześnie uczą wznosić pierwsze konstrukcje, są też klocki drewniane o różnych kształtach i kolorach pozwalające lepiej wyćwiczyć spostrzegawczość i precyzję, a także zrozumieć podstawowe prawa fizyki.

Świetnym pomysłem dla dzieci powyżej pierwszego roku życia są też zestawy zawierające tory kolejowe, pociąg z wagonikami i kilka prostych elementów imitujących drzewa i domki. Takie uproszczone formy rozwijają wyobraźnię, a prowadzenie własną ręką małego pojazdu po wyznaczonym torze poprawia sprawność manualną.

Kolorowe i duże klocki edukacyjne
Choć Lego znane jest ze swoich serii dla najmłodszych - Duplo i Lego Quatro, które charakteryzują się dużymi rozmiarami klocków, wielu rodziców bardzo chętnie sięga po produkty innych firm. Wśród ciekawych propozycji klocków, które są wystarczająco duże i bezpieczne, by nie wyrządzić krzywdy nawet najmłodszym maluszkom, a jednocześnie spełniają walory edukacyjne, można wyróżnić produkty firmy Mega Blocks. Dzięki wielu różnym kolorom dzieci rozwijają zmysł obserwacji, namalowane na elementach cyfry i litery pomagają oswoić się najmłodszym z różnymi kształtami i ich znaczeniem, a duże ludziki mogą się przydać podczas zabawy w teatrzyk i odgrywanie scenek z życia. Równie sprytnym pomysłem są gumowe klocki, które można gryźć, rozciągać, oraz wykorzystywać zarówno w ciągu codziennych zabaw, jak też i wieczornych kąpieli.

Dla starszaków: historia i technika
Ciekawym pomysłem na naukę przez zabawę są klocki konstruktorskie. W sklepach znaleźć można zestawy zawierające proste lub bardziej zaawansowane schematy pojazdów i mechanizmów, oraz wybór elementów takich jak szyny, zawiasy, śruby czy zębatki. Duże narzędzia pomagają dzieciom rozwijać sprawność manualną, a samo tworzenie działających mechanizmów uczy logicznego myślenia i daje młodym odkrywcom olbrzymią satysfakcję.

Inną propozycją są klocki nawiązujące tematyką do wydarzeń historycznych - zarówno takie, które pozwalają na wzniesienie średniowiecznego zamku, czy statku Krzysztofa Kolumba, jak też odnoszące się do historii XX wieku. Dzięki zestawom klocków militarnych pokazujących modele pojazdów z okresu II Wojny Światowej można rozmawiać ze starszymi dziećmi o przeszłości oraz o tym, jak wpływa na nasze współczesne życie.

W ofercie klocków dostępnych na polskim rynku jest jeszcze wiele różnych intrygujących propozycji. Czasem nie warto iść utartym szlakiem i odkrywać zabawki, które naprawdę mogą sprawić frajdę i pomóc rozwinąć dzieciom pasję, zainteresowania i umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska