MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarema Stępowski i Ewa Dałkowska śledzeni przez SB. IPN uaktualnił katalog inwigilowanych

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Instytut Pamięci Narodowej uaktualnił katalog osób, które były inwigilowane przez komunistyczne służby specjalne. Do listy dodano dwoje znanych polskich artystów: Jaremę Stępowskiego oraz Ewę Dałkowską.
Ewa Dałkowska i Jarema Stępowski byli inwigilowani przez SB.
Ewa Dałkowska i Jarema Stępowski byli inwigilowani przez SB. Archiwum IPN

Spis treści

Jarema Stępowski inwigilowany przez SB

Wśród inwigilowanych twórców był między innymi Jarema Stępowski, znany aktor teatralny i filmowy, a także artysta estradowy.

„Od początku lat 60-tych Jarema Stępowski, był regularnie odnotowywany w kartotekach MSW ze względu na swoje częste wizyty w ambasadach krajów kapitalistycznych. Monitorował je pion obserwacyjny SB” – czytamy w komunikacie IPN.

Bezpieka otrzymywała donosy na artystę między innymi w związku z posiadaniem broni (na którą miał zezwolenie), czy też ze względu na kontakty z duchownymi w latach 70., w tym z kard. Stefanem Wyszyńskim.

„Aktor w 1973 r. rzeczywiście wziął udział w śniadaniu opłatkowym u prymasa, podczas którego wystąpił z monologiem na podstawie opowiadań Stefana „Wiecha” Wiecheckiego. Został za to ostro skrytykowany przez działacza PZPR z warszawskiej Woli” – pisze IPN.

Ostatecznie sprawę zakończono, wskazując, że Stępowski nie prowadzi „wrogiej działalności”. Artysta zmarł w 2001 roku.

Ewa Dałkowska na celowniku bezpieki

Drugą osobą, która pojawiła się w katalogu osób inwigilowanych przez Służbę Bezpieczeństwa jest Ewa Dałkowska, dziś aktorka Teatru Nowego w Warszawie. Służba Bezpieczeństwa zainteresowała się nią, gdy w 1981 roku zaczęła współpracę z kabaretem „Pod Egidą”.

„W raportach Sprawy Obiektowej ‘Tercet’ odnotowano między innymi, że podczas występu kabaretowego w hotelu ‘Forum’ w Warszawie Ewa Dałkowska cyt. ‘wykonywała piosenki o treści antypaństwowej’, nawiązujące do wydarzeń z lat 1956, 1968, 1970 oraz 1980 roku. Utwory te w swojej treści były ośmieszające i krytyczne wobec działań władz PRL oraz funkcjonariuszy MO” – napisano w komunikacie IPN.

Dalsza inwigilacja miała miejsce po wprowadzeniu stanu wojennego.

„W wyniku doniesień agenturalnych i działań operacyjnych ustalono, że Ewa Dałkowska ‘pozostawała w kontakcie’ z osobami zaangażowanymi czynnie w opozycyjną działalność podziemną, co spowodowało, że w marcu 1983 r. SB objęło ją odrębnym ‘zabezpieczeniem’. Kilka miesięcy później Wydział IV Departamentu III MSW zarejestrował Ewę Dałkowską jako figurantkę Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. ‘Teatr II’. Ustalono wówczas, że aktorka ‘brała udział w organizowanych nielegalnie na terenie Warszawy przedstawieniach tzw. Teatru Podziemnego, które miały wydźwięk antypaństwowy’. Rozpracowanie zakończono wiosną 1985 roku” – czytamy.

Dałkowska była w 1982 r. twórczynią tzw. Teatru Domowego. Do 1989 roku prywatnych mieszkaniach wystawiono w sumie około 300 przedstawień. W 2015 roku aktorka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarema Stępowski i Ewa Dałkowska śledzeni przez SB. IPN uaktualnił katalog inwigilowanych - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska