MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaką zdolność kredytową ma dziś singiel, a jaką rodzina z dziećmi? Sprawdź, na jaki kredyt hipoteczny możesz liczyć w różnych bankach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej.
Zakup mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. 123RF.com
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników – od dochodów danej osoby po jej wiek i stan cywilny. Na jak wysoki kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom może dziś liczyć bezdzietny singiel, a na jaką rodzina z dziećmi? Sprawdź, jaką kwotę można obecnie pożyczyć od banku na zakup nieruchomości.

Spis treści

Zdolność kredytowa poprawiła się, ale o kredyt hipoteczny wciąż trudno

Niska zdolność kredytowa już od miesięcy utrudnia wielu osobom uzyskanie kredytu hipotecznego. Pożyczenie pieniędzy stało się nieco łatwiejsze na początku lutego – Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła wówczas bankom, żeby poluzowały nieco zasady obliczania zdolności. Tzw. bufor, określający ryzyko wzrostu stóp procentowych, obniżono z 5 p.p. do 2,5 p.p., dzięki czemu zwiększyła się szansa na uzyskanie pieniędzy w banku.

Minie jednak trochę czasu, zanim ta zmiana znajdzie odbicie w statystykach. Na razie dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że w styczniu 2023 r. udzielono najmniej kredytów mieszkaniowych od 2010 r.. Pieniądze zdołało pożyczyć tylko 6217 kredytobiorców, co jest najgorszym wynikiem od 13 lat. Jak wyliczyli eksperci Extradom.pl, maksymalna zdolność kredytowa przeciętnej rodziny 2 + 1, zarabiającej 6400 zł i dysponującej 20 proc. wkładu własnego, wynosi dziś ok. 195 090 zł.

– Styczeń 2020 do stycznia 2023 dzieli aż 300 tys. zł. O tyle bowiem zmniejszyła się kwota, jaką banki udzielały w formie kredytów hipotecznych. To ogromny spadek – zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Extradom.pl.

Jednocześnie autorzy raportu AMRON-SARFiN zauważają, że osoby już mające kredyt starają się go spłacić jak najszybciej. To sposób na zmniejszenie obciążenia, jakim potrafi być dla domowego budżetu kredyt hipoteczny.

– Rosnące odsetki kredytowe skłaniają (...) coraz liczniejszą grupę kredytobiorców do wcześniejszej, przynajmniej częściowej spłaty zaciągniętych kredytów. Liczba czynnych umów kredytu mieszkaniowego zmalała w ciągu minionego roku o ponad 182 tys. kredytów, do poziomu 2 366 tys. sztuk – podaje dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Zdolność kredytowa singla. Na jaką kwotę kredytu mieszkaniowego można liczyć?

Eksperci Extradom.pl sprawdzili w bankach, na jaką kwotę kredytu mogą dziś liczyć różni kredytobiorcy. Jeśli chodzi o bezdzietnego singla, to przyjęto, że zarabia on 4000 zł na rękę oraz ma wystarczająco duże oszczędności, by pokryć 20 proc. wymaganego przez bank wkładu własnego. Wyniki wyliczeń przedstawia tabela.

Zdolność kredytowa singla. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków.
Zdolność kredytowa singla. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków. Extradom.pl

Jak widać, na najwyższą kwotę kredytu singiel może dziś liczyć w Alior Banku, gdzie może uzyskać nawet ponad 200 tys. zł. Takiemu klientowi najmniej pieniędzy pożyczy z kolei BOŚ Bank – nieco ponad 126 tys. zł. Opłaca się zatem porównywać oferty różnych instytucji finansowych, gdyż różnica w może wynieść ponad 75 tys. zł.

Zdolność kredytowa rodziny 2 + 2. Na jaką kwotę kredytu mają szansę tacy klienci?

Rodzina 2 + 2 może często liczyć na wyższą kwotę kredytu hipotecznego niż singiel, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku – zarobków, wydatków itp. W przypadku obliczeń dla rodziny z dwójką dzieci założono 20 proc. wkładu własnego i zarobki na poziomie 8000 zł netto. Jak widać w tabeli, taka rodzina może pożyczyć od banku nawet ponad 383 tys. zł na zakup mieszkania.

Zdolność kredytowa rodziny 2 + 2. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków.
Zdolność kredytowa rodziny 2 + 2. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków. Extradom.pl

Najwyższą kwotę kredytu oferuje rodzinie z przykładu Alior Bank, gdzie można uzyskać maksymalnie 383 640 zł. Najmniejszy kredyt rodzina 2 + 2 otrzyma z kolei w BOŚ Banku, który jest skłonny pożyczyć zaledwie 68 929,87 zł. W tym wypadku różnica w zdolności kredytowej sięga aż ponad 300 tys. zł.

Zdolność kredytowa rodziny 2 + 1. Ile pożyczą od banku na zakup nieruchomości?

Zdecydowanie najlepiej zostanie potraktowana przez banki rodzina w (najpopularniejszym dziś) modelu 2 + 1. W przypadku rodziny z jednym dzieckiem eksperci Extradom.pl przyjęli, że zarobki obojga rodziców to łącznie 10 tys. zł netto, zaś zebrane oszczędności pozwalają pokryć 20 proc wkładu własnego. Jak pokazuje tabela, w takim przypadku można liczyć na kredyt hipoteczny sięgający niemal 600 tys. zł.

Zdolność kredytowa rodziny 2 + 1. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków.
Zdolność kredytowa rodziny 2 + 1. Opracowanie własne Extradom.pl na podstawie danych banków. Extradom.pl

Jak widać, na zdolność kredytową rodziny 2 + 1 najprzychylniejszym okiem patrzy dziś mBank, który gotowy jest powierzyć jej kwotę nawet 596 249,61 zł. Z kolei najbardziej surowo do obliczania zdolności kredytowej podchodzi BOŚ Bank, który pożyczy rodzinie z przykładu co najwyżej 448 414,26 zł. Mowa więc o różnicy między najwyższą a najniższą ofertą sięgającej blisko 150 tys. zł.

Stylowe posłania dla Twojego pupila

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaką zdolność kredytową ma dziś singiel, a jaką rodzina z dziećmi? Sprawdź, na jaki kredyt hipoteczny możesz liczyć w różnych bankach - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska