MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać dobre jajka na święta? Klatkowe czy ściółkowe?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Przemek Swiderski
Jaja z chowu klatkowego są bezpieczniejsze niż te z chowu ściółkowego - twierdzą wrocławscy naukowcy i radzą, które jajka wybrać, by nikt nas nie zrobił w jajo.

- Jaja z chowu klatkowego są bezpieczniejsze dla człowieka niż te z chowu ściółkowego - mówi prof. Ewa Łukaszewicz z Instytutu Hodowli Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i nie ukrywa, iż ma świadomość, że jej opinia jest niezgodna z tym, w co powszechnie wierzy konsument.

- Jeżeli ktoś się mnie pyta o to, które jaja są bezpieczniejsze – z chowu klatkowego czy ściółkowego, to odpowiadam, że z chowu klatkowego. W wielu kurnikach stosowana jest pełna automatyzacja zbioru i pakowania jaja, więc pierwszą osobą, która takie jajo dotknie, jest konsument. W brudnej, wilgotnej ściółce rozwijają się bakterie,grzyby i pleśnie, które z jednej strony mogą potem się przenieść na skorupę, a następnie do wnętrza jaja, z drugiej zaś pogarszają skład powietrza, co nie wpływa korzystnie na dobrostan ptaków i jakość jaj - wylicza.

Zdaniem prof. Łukaszewicz, nie mamy powodów, by uważać chów klatkowy za bardziej szkodliwy dla naszego zdrowia, gdyż tak naprawdę konsument nigdy nie otrzyma pełnej informacji o chowie kur, np. z wolnego wybiegu. - Wiele razy widziałam, jak kury z wolnego wybiegu chodzą w zimie po przemarzniętej ziemi, a wybieg bardziej przypominał brudne klepisko, w dodatku bez źdźbła trawy. Zdarza się, że hodowle kur z wolnego wybiegu zlokalizowane są przy autostradach, gdzie ptaki wdychają ołów, który potem można znaleźć w ich masie mięśniowej - zaznacza naukowiec.

JAK KUPIĆ DOBRE JAJKA?

Stojąc przed ladą chłodniczą pełną różnego rodzaju jaj, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

1. Czystość skorupy
Zacznijmy od tego, że brudna skorupa jaja nie oznacza, że jajo pochodzi z ekologicznego chowu. Dlaczego? Bo niestety sprzedawcy bardzo często "nabijają klientów w butelkę".

- Kolega, producent jaj konsumpcyjnych, opowiadał mi o sytuacji, w której kobieta specjalnie brudziła skorupy jaj z chowu klatkowego, mówiąc że są ekologiczne i sprzedawała je po wyższej cenie - ostrzega prof. Ewa Łukaszewicz. Zaznacza też, że gdy kupujemy jajo w brudnej skorupce, możemy się narazić niepotrzebnie na przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

- Brudna skorupa to duże prawdopodobieństwo, że jajo jest już w środku skażone bakteryjnie. Jajo w momencie znoszenia okryte jest mucynową otoczką, zwaną też kutikulą, która chroni je przed wnikaniem bakterii i innych drobnoustrojów. Gdy jajo znoszone jest do brudnego gniazda, zanim otoczka zastygnie, różne zanieczyszczenia znajdujące się na skorupie, mogą wynikać do wnętrza jaja - podkreśla naukowiec.

2. Warunki przechowywania
Przede wszystkim jaja muszą być przechowywane w ladzie chłodniczej, a nie na paletach, gdyż wtedy dłużej zachowują swoją świeżość. - Oczywiście ważna jest też data – jaja mogą być sprzedawane maksymalnie do 21 dni od daty produkcji - przestrzega prof. Łukaszewicz.

3. Cena
Ile powinno kosztować jajo? 50 groszy, złotówkę, dwa złote - te pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed ladą chłodniczą w sklepie. Okazuje się jednak, że za ceną nie zawsze musi iść jakość jaja.

- Oczywiście można kupić jajo za 5 zł, jeżeli kogoś na to stać i jeżeli ktoś wierzy, że takie jajo jest smaczniejsze i zdrowsze. Ja jednak ciągle powtarzam, że jaj z chowu ekologicznego jest bardzo mało. Kury z chowu ekologicznego stanowią zaledwie 0,22 proc. wszystkich kur niosek użytkowanych w Polsce. Pozostałe ok. 40 mln to kury z chowu klatkowego lub ściółkowego. Cena jest więc pochodną chowu takiej kury. Ptaki, które są na wybiegu, zużywają więcej energii, więc muszą spożywać więcej paszy. Do 20 tygodnia zjadają nawet 7 i więcej kilogramów paszy, więc to wszystko musi by wliczone w cenę, czyli koszt jednego jaja - wyjaśnia prof. Ewa Łukaszewicz.

4. Oznaczenie
Ostatnie, ale praktycznie najważniejsze - czyli pierwsza cyfra, która widnieje na pieczątce umieszczonej na jaju oznaczająca systemu chowu.

„Trójka” to chów klatkowy, „dwójka” to chów ściółkowy, „jedynka” z wolnego wybiegu, a „zero” oznacza, że jaja pochodzą z chowu ekologicznego. - Ten ostatni jest bardzo restrykcyjny, gdyż ptaki muszą mieć określony genotyp, pasza stosowana w ich żywieniu musi również pochodzić z gospodarstw ekologicznych, bez GMO, ich transport musi przebiegać według ściśle określonych zasad, itd - wylicza prof. Ewa Łukaszewicz.

5. Świeżość jaja
Niestety mimo wszelkich starań poczynionych w sklepie, by wybrać to najwłaściwsze jajo, dopiero po jego rozbiciu na patelni będziemy wiedzieć, czy jest ono świeże czy nie.

- Przede wszystkim po rozbiciu jajo powinno mieć małą komorę powietrzną, taką do 5 mm, po rozbiciu żółtko nie powinno się rozlewać, ale być ładne i wypukłe, a białko gęste i zwarte. Jeżeli zaś jajo ma nieprzyjemny zapach to oznacza, że jest zakażone bakteriami - przestrzega prof. Ewa Łukaszewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska