Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

Artykuł sponsorowany mennica.com.pl
Umiejętność sprawdzenia autentyczności złota może sprawdzić się w różnych sytuacjach. Do podstawowych należą chęć sprzedaży kruszcu otrzymanego w prezencie lub spadku – oraz kupno złotej biżuterii, monet czy sztabki od prywatnego sprzedawcy. Na szczęście istnieją różne metody na szybkie sprawdzenie czy złoto jest prawdziwe, dzięki czemu szybką weryfikację można przeprowadzić w każdych warunkach. Poznaj najpopularniejsze sposoby na to, jak sprawdzić złoto!

Podrabiane złoto – co może się za nim kryć?

Jeżeli wydaje Ci się, że problem fałszerstwa złota jest w dzisiejszych czasach bardzo wąskim marginesem, to musimy niestety wyprowadzić Cię z błędu. Na rynku w dalszym ciągu można natknąć się na tombak sprzedawany jako złoto, szczególnie na internetowych aukcjach od prywatnych nieuczciwych sprzedawców.

A co to jest tombak? Nic innego jak stop miedzi z cynkiem, w którym tego pierwszego metalu jest co najmniej 80%. Tak duża zawartość miedzi nadaje tombakowi barwę mocno zbliżoną do koloru złota – laik czy początkujący inwestor po samym obejrzeniu np. zdjęć podrabianej i prawdziwej sztabki nie odróżni ich od siebie. Stop ten jest tak łudząco podobny do cennego kruszcu, że zyskał niechlubną nazwę „złota głupców”. Na szczęście odróżnienie złota od tombaku jest możliwe nawet w domowych warunkach.

Jak sprawdzić złoto domowym sposobem?

Najprostszą metodą na weryfikację oryginalności monety, biżuterii lub sztabki pozbawionej certipacku jest sprawdzenie, czy magnes przyciąga złoto. Autentyczny kruszec nie wykazuje właściwości magnetycznych, produkt nie powinien zatem się poruszyć po kontakcie z magnesem. „Nie powinien”, ponieważ wiele zależy również od jego próby. Całkowicie obojętne na przyciąganie jest złoto 24-karatowe, czyli o próbie 999. Jeśli ta będzie niższa, a więc w stopie znajdą się inne metale, to produkt może drgnąć pod wpływem magnesu.

Jak profesjonalnie sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

Bardziej wymagającym sposobem na sprawdzenie autentyczności złota jest przeprowadzenie próby kwasowej. To metoda stosowana np. w lombardach czy przez jubilerów prowadzących skup złotej biżuterii. Do jej wykonania potrzebny jest kwas azotowy, ponieważ jednak jest środkiem żrącym i tym samym niebezpiecznym dla zdrowia (również przy kontakcie z samymi oparami!), próbę kwasową należy zlecić profesjonaliście. Jeżeli zatem chcesz np. sprawdzić odziedziczoną biżuterię lub kolekcję monet, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z produktem do punktu prowadzącego skup złota celem wykonania oceny autentyczności.

A jeśli dowiadujesz się, jak sprawdzić złoto, ponieważ planujesz jego zakup, to pamiętaj, że najprostszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest postawienie na zaufanego sprzedawcę. W przypadku złota inwestycyjnego największe bezpieczeństwo zakupów zapewniają jego producenci, czyli mennice – np. Mennica Polska S.A. Nabywając kruszec u takiego oficjalnego dostawcy, masz pewność, że kupujesz certyfikowane, oryginalne złoto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska