Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak łączyć naukę z biznesem i angażować pracowników naukowych

Redakcja
23 miesiące, 33 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, 33 unikalne pro-gramy stażowe oraz ponad 20 innowacyjnych pomysłów związanych z biotechnologią, nanotechnologią i zarządzaniem energią. Tak w telegraficznym skrócie można opisać projekt „Kumulacja Kompetencji (2K Staże) – stażowy program angażowania pracowników naukowych w rozwój branż bio, nano, energia”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

**Pod względem innowacji Polskę cechuje duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami. Dolny Śląsk znajduje się oczywiście w gronie liderów innowacji, jednakże aby niwelować powstające w kraju różnice opracowano tzw. Regionalne Systemy Innowacji, które obejmują przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawczo-rozwojowe oraz samorząd. Ich celem jest rozwój innowacyjnych ośrodków, rozwój instrumentów finansowania nowo powstających firm i ryzykownych działań w obszarze innowacji oraz pobudzanie i promocja przedsiębiorczości. Żeby system mógł zacząć sprawnie funkcjonować i pojawiły się pierwsze sukcesy, konieczne jest jednak tworzenie narzędzi, które będą pomocne w opracowaniu oraz upowszechnianiu rozwiązań wspierających transfer wiedzy do przemysłu.

Dolny Śląsk kumuluje i rozwija kompetencje

W odpowiedzi na potrzebę trwałej i efektywnej współpracy sektora przedsiębiorstw i sektora nauki w styczniu 2012 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ uruchomiło na Dolnym Śląsku projekt, którego głównym celem była realizacja staży dla pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych w przedsiębiorstwach z regionu oraz zbudowanie modelu efektywnych staży na rzecz lepszego wykorzystania potencjału pracowników nauki w rozwoju innowacji w dolnośląskich firmach. „Na etapie pisania projektu stwierdzono, że dolnośląskie firmy rzadziej utrzymują kontakty z sektorem badawczo-rozwojowym niż średni odsetek firm w Polsce, a z drugiej strony promocja oferty jednostek naukowych jest w naszym regionie niewystarczająca.” – przyznaje Małgorzata Knopek, Kierownik Projektu 2K-Staże i dodaje „realizacja projektu miała przyczynić się do większego zaangażowania pracowników naukowych w procesy wdrażania innowacji na poziomie krajowym i europejskim. Ze strony przedsiębiorstw oczekiwaliśmy natomiast wykorzystania wiedzy teoretycznej w działalności komercyjnej”.

Solidne 2K-Staże i konkretne efekty

Projekt był promowany przede w środowisku naukowym za pośrednictwem stron internetowych i szerokich kontaktów ze środowiskiem naukowym. Stażystą mógł zostać każdy pracownik naukowy lub naukowo-dydaktyczny (do 45 r.ż.) z Dolnego Śląska, który działał w obszarach bio, nano oraz energia, był właścicielem innowacyjnego pomysłu i był zainteresowany realizacją innowacyjnych rozwiązań przygotowanych przez daną firmę. Takie założenia przyniosły solidne efekty. W okresie od stycznia 2012 r. do listopada 2013 r. z inicjatywy EIT+ 33 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, w tym 12 kobiet, odbyło staże w przedsiębiorstwach z Dolnego Śląska. W ramach projektu powstały 33 unikalne pro-gramy stażowe. W obszarze BIO staże skupiały się na badaniach związanych z produktami leczniczymi i suplementami diety (opracowywanie nowoczesnych postaci leków, poszukiwanie nowych związków i ich zastosowanie w profilaktyce i leczeniu). W obszarze ENERGIA naukowcy zajmowali się w głównej mierze odnawialnymi źródłami energii, np. wytwarzaniem energii z surowców organicznych, takich jak biomasa, przemysłowe odpady organiczne, odpady komunalne i osady pościekowe w oparciu o francuską technologię zgazowania termicznego. We współpracy z jedną z firm, kilku naukowców włączono nawet w zespół pracujący nad wykorzystaniem OZE do budowy nisko- i zero-energetycznych budynków z inteligentnym systemem zarządzania energią. Efektem prac w tym obszarze jest również innowacyjny model ekorozwoju Wrocławia, jako miasta. Ostatni obszar NANO dotyczył przede wszystkim prac nad: udoskonaleniem technologicznego procesu wytwarzania nanoproszków, zastosowaniem technologii DSP (cyfrowe przetwarzanie sygnałów), technologią nanopolimeryzacji ciekłych silikonów, gniazdami technologicznymi, automatyzacją i urządzeniami peryferyjnymi.

„Platforma spotkań w Mieście Spotkań”
Jakie korzyści przyniósł zatem projekt 2K-STAŻE? Poza tak oczekiwanymi jak: podniesienie kompetencji, zbudowanie sieci relacji, wymiana doświadczeń; warto zaznaczyć, że to właśnie dzięki takim projektom możliwe stało się podnoszenie proinnowacyjnej świadomości zarówno wśród pracowników naukowych, jak i przedsiębiorców. A świadomość jest pierwszym krokiem do działania i dalszych sukcesów. „Z całą pewnością możemy też powiedzieć, że nasi stażyści zdobyli bardzo praktyczną wiedzę na temat wymagań rynku oraz przemysłu. Nauczyli się, czym jest i jak przebiega proces komercjalizacji, zobaczyli z jakimi problemami spotyka się przedsiębiorca wdrażający nowe produkty, jakie wyzwania stają przed nim i jakie trudności musi pokonać wkraczając w nowe obszary, ale przede wszystkim nawiązali konkretną współpracę z danym przedsiębiorstwem” – zapewnia Małgorzata Knopek z EIT+. „Ponad 70% staży zakończyło się bowiem nawiązaniem relacji w różnej formie: zawarto umowy, pod-pisano listy intencyjne, bądź rozpoczęto wspólne projekty”.
Ostatecznie projekt zakończy się 31 grudnia br. W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem dwóch publikacji, które powstały podczas staży. Chodzi przede wszystkim o materiały z zakresu praw autorskich, patentowych i ochrony praw własności. Gotowe opracowania zostaną opublikowane na stronach internetowych Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz innych podmiotów zajmujących się transferem wiedzy do biznesu.

Projekt „Kumulacja Kompetencji – stażowy program angażowania pracowników naukowych w rozwój branż nano, bio, energia” jest realizowany w ramach poddziałania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

http://www.eitplus.pl/pl/o_projekcie/2568/
https://2kstaze.eitplus.pl/

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska