Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kierownik powinien dbać o swojego pracownika w upały

Tomasz Targański
Podczas upałów woda przysługuje pracownikom bezpłatnie
Podczas upałów woda przysługuje pracownikom bezpłatnie fot. Grzegorz Gałasiński
Wysoka temperatura wszystkim daje się we znaki, ale jej skutki odczuwamy przede wszystkim w pracy. Warto więc zapoznać się z przepisami, aby wiedzieć, jakie obowiązki ma nasz szef i co powinien zrobić, a czego robić nie musi.

Kiedy czujemy, że nasze prawa są naruszane, a warunki w miejscu pracy są nieodpowiednie, możemy zwrócić się do Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu przy ul. Zielonego Dębu 22. Podczas ostatnich upałów wpłynęło tam wiele skarg.

- Każda z nich ma inny charakter, pochodzą z zakładów różnych branż. Większość odnosi się do braku klimatyzacji, a ta nie jest obowiązkowa, są też skargi na brak napojów chłodzących (jedna nawet z centrum dystrybucji jednego z wiodących producentów wody mineralnej) lub ich niewystarczającą ilość - mówi Agata Kostyk-Lewandowska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Inspektorzy pracy OIP podczas kontroli sprawdzają, czy pracodawcy dbają o zdrowie swoich pracowników w tych szczególnych warunkach atmosferycznych. W sytuacji, kiedy stwierdzono naruszenia do pracodawców kierowane są odpowiednie decyzje nakazujące usunięcie uchybień. Grozi im także grzywna (nawet do 2 tys. zł),a nawet skierowanie wniosku do sądu.

Wśród podstawowych obowiązków pracodawcy, gdy temperatura na stanowisku pracy zorganizowanym na otwartej przestrzeni przekracza 25 st. C, a w pomieszczeniu nie spada poniżej 28 st. C, jest dostarczenie napojów chłodzących. Ich ilość musi być dostosowana do potrzeb pracowników. Płyny powinny być dostarczone nieodpłatnie. Nie można także wypłacać ekwiwalentu za napój - obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie napoju. Pracownicy wykonujący prace brudzące na otwartej przestrzeni muszą także mieć zapewnione 90 l wody do celów sanitarnych.

Gdy pracodawca zatrudnia osoby młodociane, musi je zwolnić z obowiązku świadczenia pracy, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 30 st. C a wilgotność powietrza jest wyższa niż 65 proc.

Prawo o upałach
Kodeks pracy określa zawody, których wykonywanie wymaga specjalnej sprawności psychofizycznej. Są to m.in. kierowca autobusu, kontroler ruchu, pilot czy nawigator lotniczy. Art. 210 § 4 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik ma prawo powstrzymać się od pracy w przypadku, gdy jego stan nie zapewnia bezpiecznego wykonywania zawodu i stwarza zagrożenie. Za czas nieprzystępowania do pracy z powodu złego samopoczucia nie należy się jednak wynagrodzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska