Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i komu przekazać 1,5 procent podatku? Kiedy jest to niemożliwe? Sprawdzamy w dniu organizacji pożytku publicznego

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W 2024 rok po raz kolejny przekażemy 1,5 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego.
W 2024 rok po raz kolejny przekażemy 1,5 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. 123rf.com/simpson33
Nie 1 procent, a 1,5 procent podatku może odliczyć każdy z nas na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jaką OPP wybrać? Jak nie stracić możliwości rozliczenia 1,5 procento podatku? Jakie przywileje przysługują emerytom? Sprawdzamy najważniejsze fakty w Światowym Dniu Organizacji Pożytku Publicznego, który przypada 27 lutego.

Spis treści

Zasady przekazywania 1,5 procent podatku

W 2024 roku każdy z nas, kto rozlicza roczne zeznanie podatkowe, ma prawo do przekazania nie 1, lecz 1,5 procent podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1,5 procent podatku dotyczy wszystkich podatników, którzy nie zostali zwolnieni z podatku dochodowego. Rozliczenia takiego mogą dokonać podatnicy, którzy rozliczają się według:

  • skali podatkowej
  • podatku liniowego
  • ryczałtowo

Rozliczenie według skali podatkowej dotyczy większości umów: o prace, zlecenie, a nawet praw autorskich. Pozostałe dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców, którzy również mogą rozliczać 1,5 procent podatku.

A kiedy przekazanie 1,5 procent podatku jest niemożliwe? Są takie przypadki

Jak przekazać 1,5 procent podatku w rocznym zeznaniu?

Aby przekazać 1,5 procent podatku w deklaracji podatkowej należy wypełnić dwa proste pola:

  • numer KRS organizacji pożytku publicznego
  • przekazaną kwotę do 1,5 procent podatku

Ważne jest sprawdzenie poprawności numeru KRS. Jego korekta w późniejszy czasie jest najczęściej niemożliwa. Wybierając organizację pożytku publicznego, podatnik nic nie trafi. Jeśli sam nie dokona on wyboru, to 1,5 procent jego podatku zostanie przekazane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Komu przekazać 1,5 procent podatku?

W deklaracji podatkowej można wybrać nie tylko konkretną organizację pożytku publicznego, ale także konkretną osobę, której pomoc chcemy przekazać. Co więcej, wybranie konkretnej organizacji gwarantuje jedynie, że przekaże ona pieniądze z 1,5 procent podatku na swoje cele statutowe. Niekoniecznie musi to być pomoc konkretnej osobie.

Jeżeli zatem tego oczekujemy, musimy wybrać cel szczegółowy i właśnie to pole należy w zeznaniu podatkowym wypełnić. Cel szczegółowy wymaga podania identyfikatora subkonta w postaci nazwiska i numeru.

Zobacz także: 1500 zł w ramach jednej ulgi dla każdego Polaka. Ulga na internet. Sprawdź, jak z niej skorzystać w PIT 2024

Rok 2023 był rekordowy jeśli chodzi o przekazaną na rzecz organizacji charytatywnych kwotę. W ramach 1,5 procent podatku tylko w ubiegłym roku 12,7 mln podatników przekazało łącznie ponad 1,5 mld zł. Swój podatek przekazało ponad 3 mln mniej osób niż rok wcześniej, jednak kwota wpłat była wyższa o ponad 400 mln zł. Przeciętnie na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazano w 2023 roku 121 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak i komu przekazać 1,5 procent podatku? Kiedy jest to niemożliwe? Sprawdzamy w dniu organizacji pożytku publicznego - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska