Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestujemy w sporty zimowe

Ryszard Żabiński
Rozmowa z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego

Patrząc na Polanę Jakuszycką, wyobraża Pan sobie…
…nowoczesny i atrakcyjny ośrodek sportowy. Głównie dla narciarzy i biathlonistów, ale też dla innych miłośników sportu, którzy szukają dobrych warunków do treningu w zimie i latem. Wyobrażam sobie, że na Polanę Jakuszycką powrócą zawody Pucharu Świata, że będziemy tam organizować duże imprezy sportowe. Marzy mi się centrum tętniące życiem przez cały rok. Dla wszystkich, młodszych i starszych. Doświadczonych i początkujących. Trenujących i kibicujących.
 
Jakuszyce w Szklarskiej Porębie już teraz są narciarską stolicą Dolnego Śląska.
Tak, to zasługa wyjątkowego charakteru tego miejsca i pracy ludzi, którzy z oddaniem tworzyli jego magię przez wiele lat. Szczególne podziękowania należą się tutaj jednemu z ojców chrzestnych planowanego przedsięwzięcia – panu Julianowi Gozdowskiemu, wieloletniemu komandorowi Biegu Piastów. To dzięki takim zapaleńcom Polana ma dzisiaj szansę, aby stać się ośrodkiem o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim, ale i europejskim. Żeby z niej skorzystać, konieczne są inwestycje, a my chcemy je zrealizować.
 
Kiedy zatem powstanie ośrodek?
Powinien być gotowy do końca 2018 roku, czyli w ciągu trzech lat. Jego utworzenie to koszt rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładna wartość inwestycji będzie znana po opracowaniu szczegółowej koncepcji.
 
Kto ją przygotuje? Pojawiły się kontrowersje wokół planów budowy boiska piłkarskiego. Po co na Polanie boisko?
Koncepcję opracuje kierowany przez Juliana Gozdo-wskiego zespół ekspertów wskazanych między innymi przez Stowarzyszenie Bieg Piastów, Polski Związek Narciarski czy Polski Związek Biathlonu. Chcemy, żeby i obiekt, i trasy spełniały wszystkie wymogi stawiane zawodom rangi Pucharu Świata. Boisko to jedna z wielu propozycji, które mają uatrakcyjnić teren Polany w okresie letnim. Zależy nam wszystkim na tym, aby ośrodek tętnił życiem przez cały rok. Mogliby tam trenować lekkoatleci i piłkarze, zaś młodzież znalazłaby dodatkową przestrzeń do rekreacji. Boisko to pomysł zaproponowany przez osoby związane ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów. Póki co to tylko idea, ale warta poważnego rozważania.
 
Nie będzie przeszkadzało zimą narciarzom?

W opinii ekspertów stworzenie letniego boiska w żaden sposób nie utrudni organizacji biegów narciarskich. Powtórzę jednak raz jeszcze: priorytetem rozwojowym dla Polany Jakuszyckiej są sporty zimowe – biegi i biathlon. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w okresie wiosennym czy letnim na Polanie zagościli piłkarze, lekkoatleci, miłośnicy jazdy na rowerach czy rolkach.
 
Skąd samorząd województwa weźmie pieniądze na ten cel?
Będziemy korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł. Przede wszystkim z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale zaangażujemy też własne środki. Inwestycję realizuje w naszym imieniu Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, który z budżetu województwa otrzymał już pierwsze środki – około 4 milionów złotych na rozpoczęcie niezbędnych prac koncepcyjnych, projektowych i przygotowawczych.
 
Szklarska Poręba straciła niedawno możliwość organizacji narciarskiego Pucharu Świata.
Rzeczywiście, Międzynarodowa Federacja Narciarska uznała, że trasy na Polanie Jakuszyckiej trzeba przebudować, a infrastrukturę rozbudować. Stąd właśnie inwestycja w nowy ośrodek i zaangażowanie samorządu województwa.
Z perspektywy regionu Jakuszyce mogą stać się jednym z naszych najciekawszych produktów turystycznych, a jednocześnie wspaniałym zapleczem sportowo--rekreacyjnym dla Dolnoślą-zaków. Jeśli szybko rozpoczniemy prace i przedstawimy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej plany inwestycyjne dla Jakuszyc, to jest szansa na przyznanie nam organizacji narciarskiego Pucharu Świata w 2017 roku.
 

A co z Biegiem Piastów? Czy nie trzeba go będzie odwołać na czas budowy ośrodka?
Nie trzeba. Doszliśmy w tym względzie do porozumienia z organizatorami i zobowiązaliśmy się do udostępniania im Polany Jakuszyckiej na czas imprezy. To oczywiście będzie duże wyzwanie dla wykonawcy prac, ale umowa zostanie w taki sposób podpisana, żeby umożliwić organizację Biegu Piastów. Stowarzyszenie otrzyma też niezbędne wsparcie na utrzymanie tras i przygotowanie kolejnej imprezy.
 
Jak wygląda scenariusz na przyszłość?

Podpisaliśmy właśnie notarialną umowę przedwstępną, dzięki której staliśmy się współwłaścicielami terenu. Za chwilę wspólnie ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów powołamy wspomniany już zespół, który ma przygotować koncepcję ośrodka. Powinna być gotowa do końca wakacji. Musimy ją potem skonsultować z organizacjami międzynarodowymi, więc to może chwilę potrwać. Do końca 2018 roku nowe centrum ma być gotowe na przyjęcie pierwszych gości.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska