Inkubator ma być dla firm drogą do konkurencyjności i sukcesu

Materiał informacyjny DOLNOŚLĄSKI FUNDUSZ ROZWOJU
Za kilka tygodni we Wrocławiu otwarty zostanie kolejny Inkubator Przedsiębiorczości. Mowa o triQube należącym do Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Umowę na budowę jego siedziby podpisano w grudniu 2021 r., prace ruszyły na początku kolejnego roku, a 13 lipca 2022 r. wmurowano kamień węgielny. Teraz budowa Inkubatora Przedsiębiorczości triQube i przygotowania do jego uruchomienia są już na finiszu.

To dobra wiadomość dla przedstawicieli dolnośląskiego biznesu, bowiem przybędzie wygodne i inspirujące miejsce do pracy. Zainteresowanie prowadzeniem działalności w inkubatorze jest bardzo duże. W 2020 r. w stolicy Dolnego Śląska istniało 8 inkubatorów przedsiębiorczości, w tym 4 o zasięgu regionalnym, 3 o zasięgu krajowym i 1 o zasięgu międzynarodowym. Wśród tej ósemki, są już dwa inkubatory Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o.

Co oferują inkubatory

Podjęciem działalności we wrocławskich inkubatorach zainteresowane są głównie mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniają do 10 pracowników a ich roczny obrót lub całkowity bilans roczny jest mniejszy niż 2 mln euro.

Co oferują inkubatory i czy kolejne takie obiekty są potrzebne dla biznesu? Odpowiedź na to pytanie daje „Analiza działalności inkubatorów przedsiębiorczości zlokalizowanych we Wrocławiu w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze ICT” opracowana w 2020 r. przez Instytut Rozwoju Terytorialnego. Wynika z niej, że oferta inkubatorów, przy zbliżonej liczbie najemców, różni się wielkością przestrzeni przeznaczonej dla przedsiębiorców. Zazwyczaj udostępniają one wyłącznie przestrzeń biurową, strefy co-workingu, sale konferencyjne i szkoleniowe. Większość obiektów ma w swojej ofercie podstawowe usługi informacyjne, szkoleniowe, doradcze, coaching biznesowy oraz stwarza warunki do wymiany wiedzy i networkingu. Prawie każdy z inkubatorów przedsiębiorczości jako najważniejszą ze swoich zalet wskazał infrastrukturę obiektu, połowa z nich także lokalizację. Wśród innych powtarzających się atutów wymieniany jest networking oraz dostęp do usług doradczych.

Dodatkowo też konkretna specjalizacja inkubatora przez większość została uznana za przewagę konkurencyjną. Połowa inkubatorów podaje, że przedsiębiorstwa wykorzystują ich infrastrukturę głównie do działalności biurowej, pozostałe 50 procent wskazuje konkretne dziedziny, które u nich dominują. Są to branże: technologiczna, technologii informacyjno-komunikacyjnych, IT i usługi doradczo-szkoleniowe.

Analiza dostępności usług wskazała, że większość z wrocławskich inkubatorów przedsiębiorczości ma niemal pełne obłożenie. Dotyczy to także najmłodszego obiektu - Concordia Design Wrocław - powstałego w okresie zagrożenia epidemicznego Covid-19. Wynika z tego, że nadal istnieje duże zapotrzebowanie, zwłaszcza na obiekty z dostępem do nowoczesnego wyposażenia i technologii.

Wsparcie dla firm innowacyjnych

Głównym problemem hamującym działalność wielu firm w regionie są: niedostosowana infrastruktura techniczna, technologiczna i oferta usług otoczenia biznesu, zbyt słabo wspierające rozwój innowacyjnych i rokujących przedsiębiorstw, w tym tych z obszarów inteligentnych specjalizacji. Taki stan rzeczy przyczynia się do niskiej pozycji Dolnego Śląska na tle regionów europejskich w poziomie rozwoju innowacyjności. Brak odpowiednich warunków do rozwoju MŚP powoduje, że firmy dolnośląskie, bez określonego zaplecza i wsparcia, mogą mieć problem, aby stać się konkurencyjnymi i innowacyjnymi na globalnym rynku. Na te właśnie problemy we wdrażaniu innowacji zwrócono uwagę m.in. w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030.

Istnieje potrzeba wsparcia firm w obszarach inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska, które wykazują duży potencjał wzrostowy, co z pewnością przełoży się na dalszy rozwój innowacyjności regionu. Powstanie projektu wsparcia jest odpowiedzią na cele wskazane w RPO WD 2014-2020, w tym PI 1.3 Rozwój przedsiębiorczości. Priorytet inwestycyjny zakłada stworzenie infrastruktury, w tym inkubatorów przedsiębiorczości, zaspakajającej potrzeby rozwijających się przedsiębiorstw. Takie wsparcie ma prowadzić do poprawy dostępności nowoczesnej infrastruktury oraz wyspecjalizowanych usług wsparcia biznesu.

Misja inkubatora triQube

Impulsem do opracowania koncepcji poprawy warunków działalności lokalnego biznesu- wynikającym z racji statutowej działalności DAWG oraz DFR - były zaobserwowane braki infrastrukturalne w zakresie możliwości inkubacji. Na tej podstawie powstał wspólny - DAWG i DFR - projekt intensyfikacji rozwoju dolnośląskich przedsiębiorstw potwierdzony konsultacjami różnych środowisk, w tym naukowych oraz przedstawicieli biznesu, utworzenia inkubatora przedsiębiorczości. Ma on stanowić niezbędne zaplecze i bazę firm, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców działających w obszarach inteligentnych specjalizacji wskazanych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Zaplanowano także przeprowadzenie kompleksowej kampanii promocyjnej o możliwościach inwestycyjnych na terenie województwa.

W wielu MŚP oprócz wymienionych już barier utrudniających działalność: braku dostępu do specjalistycznej infrastruktury, nowoczesnych technologii oraz kompleksowych usług wsparcia IOB, wskazano potrzebę zapewnienia możliwości korzystania z technologii druku 3D, skaningu, fotogrametrii oraz technologii ICT.

Nowo powstający inkubator DAWG będzie wspierać rozwój firm właśnie poprzez udostępnienie nowoczesnej infrastruktury (m.in. warsztatowej, biurowej, stref co-workingu oraz centrum szkoleniowo-konferencyjnego), dodatkowo ma on ułatwiać współpracę międzysektorową poprzez organizację konferencji, sympozjów, giełd kooperacyjnych oraz szkoleń. triQube to bowiem nowoczesny inkubator, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w którym co najmniej 80 przedsiębiorstw, w tym również działających w ramach inteligentnych specjalizacji, będzie mogło rozwijać swoją innowacyjną działalność.

Efektami powstania nowego inkubatora mają być:
• rozbudowa istniejącej infrastruktury służącej wsparciu działalności MŚP,
• zapewnienie infrastruktury inkubacyjnej dla przedsiębiorstw, w tym dostęp do profesjonalnie
wyposażonych pomieszczeń (w tym m.in.: studio nagrań audio i video, studio fotogrametrii i motion capture),
• poprawa jakości i innowacyjności usług świadczonych przez dolnośląskie IOB na rzecz MŚP,
• podniesienie kwalifikacji i wiedzy pracowników MŚP rezydujących w inkubatorze oraz
pracowników IOB,
• stworzenie warunków dla transferu nowoczesnych technologii,
• stworzenie warunków do zatrudnienia nowych pracowników w ramach planowanej infrastruktury;
• umocnienie współpracy między środowiskiem biznesowym a nauką na rzecz wspólnie
realizowanych projektów;
• stworzenie infrastruktury inkubacyjnej w pełni dostępnej i dostosowanej do potrzeb osób
niepełnosprawnych;
• utworzenie zaplecza biurowo-warsztatowego zgodnie z najnowszymi standardami ochrony
środowiska naturalnego.

Misją inkubatora przedsiębiorczości jest tworzenie sprzyjającego środowiska dla dolnośląskich firm także poprzez dostarczanie im wsparcia, mentorstwa, zasobów i dostępu do ekspertów. Inkubator będzie starać się także pobudzać innowacyjność oraz rozwijać pomysłów o dużym potencjale rynkowym. Wizją działania inkubatora przedsiębiorczości jest stworzenie ekosystemu, w którym nowe firmy mają szansę na zdobycie sukcesu i osiągnięcie trwałej konkurencyjności na rynku. Inkubator dąży do stworzenia społeczności przedsiębiorców, inwestorów, mentorów i ekspertów, która współpracuje, dzieli się wiedzą i inspiruje się nawzajem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska