Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowa szpada i babski comber

Redakcja
Honorowa szpada i babski comberAdepci stanu górniczego (zwani lisami) muszą wykonać skok przez skórę
Honorowa szpada i babski comberAdepci stanu górniczego (zwani lisami) muszą wykonać skok przez skórę Piotr Krzyżanowski
Uroczyste obchody Barbórki w zagłębiu miedziowym w tym roku rozpoczęły się 19 października od Biegu o Lampkę Górniczą.W górniczych miastach regionu, podczas akademii wręczano odznaczenia, wyróżnienia i honorowe szpady górnicze. Odbyły się także tradycyjne spotkania z matkami synów - górników, a także z jubilatami i emerytami.2 grudnia we wsi Sieroszowice została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca miejsce odkrycia złóż rud miedzi.

Z kolei, 3 grudnia w Centrum Kultury MUZA w Lubinie odbyła się uroczysta, centralna akademia barbórkowa. O godzinie 16  rozpoczął się pochód Lisa Majora, podczas którego odbył się tzw. skok przez skórę.  To obrzęd przyjmowania adeptów (zwanych lisami) do stanu górniczego. Na koniec goście udali się do  karczmy piwnej i wzięli udział w centralnym combrze babskim.
Natomiast dzisiaj, 4 grudnia o godzinie 6 – na ulicach Lubina, Polkowic i Głogowa odbyły się górnicze pobudki. O godzinie 9 w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji górników oraz ich rodzin. To nabożeństwo o niezwykle bogatej liturgii i uroczystym przebiegu, koncelebrowane będzie przez biskupów diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Z kolei, o godzinie 13 odbędzie się uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Godzinę później w Centrum Kultury MUZA  odbędzie się spotkanie kierownictwa KGHM z młodzieżą.
Główny punkt programu to finał Olimpiady Wiedzy o KGHM Polska Miedź S.A, który poprowadzi Tomasz Kammel. Na Dolnym Śląsku mamy też górnictwo węgla brunatnego.
Uroczystości dla tej branży zorganizowano w Bełchatowie, bo tam znajduje się siedziba PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Rozpoczną się one dzisiaj o godzinie 9 mszą świętą w intencji górników w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Świętowano również i to już 1 grudnia w Turowie, gdzie znajduje się kopalnia węgla brunatnego.  
Na dzisiaj zaś zaplanowano przemarsze i koncerty Orkiestry Zakładowej KWB Turów w następujących miastach: w Zgorzelcu, Bogatyni o godz. 7.45, Zawidowie   o 10.30, i w Lubaniu o godzinie 12.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się między innymi:
6 grudnia – zabawy górnicze w Bogatyni, Zgorzelcu i Lubaniu oraz turniej bilardowy kobiet i turniej gry w kręgle mężczyzn;
7 grudnia – samochodowy rajd górników turoszowskich „Turów - Barbórka 2014”.

Świątowali również górnicy skalni. Obchody święta patronki górników w Strzegomiu odbyły się już 28 listopada.  Najpierw był, w rytmie dętej orkiestry, marsz po strzegomskim rynku. Następnie zgromadzeni goście udali się do Strzegomskiego Centrum Kultury, gdzie miała miejsce tzw. karczma piwna.
Jest ona organizowana co roku przez Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych. Rozpoczyna ją oficjalne odśpiewanie hymnu górniczego. Następnie wręczane są oznaczenia i medale dla zasłużonych pracowników.

Podczas biesiady, przy kuflu piwa śpiewano górnicze pieśni, opowiadano dowcipy oraz przeprowadzano liczne konkursy. Podsumowywano też najważniejsze osiągnięcia branży górnictwa skalnego w tym roku. A można do nich zaliczyć między innymi pierwszą edycję Jarmarku Kamieniarskiego, który odbył się w  marcu br. we Wrocławiu.

Z kolei, w czerwcu zorganizowano święto granitu strzegom-skiego i dokonano otwarcia w Strzegomiu,  galerii zbazaltu.pl, promującej wyroby ze strzegomskiego granitu.
– Jednak za najważniejsze wydarzenie można uznać powrót targów branży kamieniarskiej KAMIEŃ na Dolny Śląsk, gdzie były organizowane od 1991 roku – mówi Marzena Kantor, dyrektor firmy Geoservice-Christi.
Jesienne Targi Branży Kamieniarskiej KAMIEŃ 2014 odbyły się 6-8 listopada br. w Hali Ludowej we Wrocławiu i zakończyły się sporym sukcesem.

W targach KAMIEŃ 2014 wzięło udział 130 reprezentantów branży kamieniarskiej z Polski, Czech, Rosji, Ukrainy, Włoch, Niemiec, Chin, Hiszpanii, Litwy i Francji, a odwiedziło je około 4,5 tysiąca osób z Polski i zagranicy. Już to świadczyło o tym, że branża jest silna i ma potencjał rozwoju.
– Pojawili się stali bywalcy targów, ale nie zabrakło też firm debiutujących w roli wystawców – wyjaśnia Marzena Kantor. – Były to niewątpliwe udane targi, które zostały pozytywnie odebrane zarówno przez wystawców, jak i odwiedzających – dodaje Marzena Kantor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska