MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazda Eurowizji z Dolnego Śląska! Katja Ebstein to znana niemiecka piosenkarka i aktorka. Pochodzi z Gilowa koło Dzierżoniowa

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Kadr z występu Katji Ebstein podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1971 roku
Katja Ebstein, trzykrotna uczestniczka Konkursu Piosenki Eurowizji, urodziła się na Dolnym Śląsku. A dokładnie w Gilowie w powiecie dzierżoniowskim. Gwiazda nie mieszkała tutaj jednak długo. Wraz z rodziną wyjechała do Berlina, gdzie zaczęła się jej kariera. Dziś angażuje się też w wiele projektów charytatywnych.

Katja Ebstein urodziła się 9 marca 1945 roku w Gilowie (wtedy Girlachsdorf) pod Niemczą (choć w niektórych źródłach pojawia się Gniewków w powiecie świdnickim - wsie miały takie same nazwy) jako Karin Ilse Witkiewicz.

Jest znaną niemiecką piosenkarką i aktorką. Międzynarodową popularność przyniósł jej udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1970 roku, podczas którego zajęła trzecie miejsce. Rok później ponownie uplasowała się na trzeciej pozycji, a w 1980 roku na drugiej. Wydała ponad 30 płyt. Zagrała w kilku serialach telewizyjnych m.in. Schwarzer Peter, Glückspilze czy Berlin grüsst Bern. Angażuje się też charytatywnie.

Katja Ebstein — z Gilowa do Berlina

W 1945 roku matka Katji Ebstein, będąc w zaawansowanej ciąży, musiała uciekać z Chorzowa (wtedy Königshütte) na Górnym Śląsku, przed nacierającą Armią Czerwoną. Podczas ucieczki w małej wiosce, Girlachsdorf – jak podaje biografia artystki - „niedaleko Wrocławia" urodziła się Katja Ebstein. Jednak na Dolnym Śląsku długo nie mieszkała.

Wraz z zakończeniem II wojny światowej jej rodzina przeniosła się do Berlina. Katja dorastała w zachodniej dzielnicy Reinickendorf przy Epensteinstraße i właśnie stąd się wziął pomysł na późniejszy pseudonim artystyczny — Ebstein. Studiowała archeologię i romanistykę.

Kariera muzyczna rozpoczęła się razem z budową Muru Berlińskiego

W latach 60. XX wieku występowała w knajpach studenckich i artystycznych, została też zaangażowana wraz z innymi muzykami do programu ARD Marmeladentopf. Jej pierwsze single wyprodukowane przez Heino Gaze nie odbiły się echem, podobnie jak jej występ na Schlager Festival w Knokke w Belgii.

Rok 1967 to początek zmian w życiu Katji. Poznała wtedy swojego przyszłego męża Christiana Bruhna, a wkrótce też Siegfrieda Locha, który był ówczesnym szefem działu niemieckiego amerykańskiej wytwórni Liberty/United Artists. Loch szukał nowych talentów na rynek międzynarodowy i pomógł Katji zdobyć stały kontrakt z Liberty/United Artists Records z siedzibą w Monachium. Był to początek rozwoju kariery Ebstein, czego przypieczętowaniem był udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji, a potem w samym konkursie.

Na Eurowizji za każdym razem, mało brakowało do zwycięstwa

Ebstein trzykrotnie brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i trzykrotnie zajmowała wysokie pozycje — w 1970 i 1971 roku uplasowała się na trzeciej pozycji, a w 1980 roku zajęła drugie miejsce. Na Eurowizji zadebiutowała z utworem „Wunder gibt es immer wieder”, który skomponował jej partner (a od 1972 roku mąż) Christian Bruhn, a tekst napisał Günter Loose.

Zobacz występ Katji Ebstein z 1970 roku na Eurowizji

Trzecia lokata na Eurowizji sprawiła, że świat stanął przed Katją otworem. Jej piosenki ukazały się na całym świecie w wielu językach: po angielsku, francusku, hiszpańsku, portugalsku, włosku, a nawet po japońsku. Rok później, w 1971 roku, ponownie wystąpiła na Eurowizji. Tym razem zaprezentowała utwór „_Diese Welt_” skomponowany przez Dietera Zimmermanna, do którego tekst napisał Fred Jay. Ponownie zajęła trzecie miejsce.

Zobacz występ Katji Ebstein z 1971 roku na Eurowizji

Jej trzeci i zarazem ostatni udział w tym popularnym konkursie miał miejsce w 1980 roku i dał jej drugą pozycję. Piosenkę  _„Theater”_ napisali Ralph Siegel i Bernd Meinunger. Podobnie, jak dwie poprzednie i ten konkursowy utwór stał się wielkim przebojem w Niemczech. Piosenka została wydana na całym świecie w różnych językach.

Zobacz występ Katji Ebstein z 1980 roku na Eurowizji

Kariera Ebstein po Eurowizji

Artystka została uhonorowana wieloma nagrodami zarówno w Niemczech, jak i w wielu innych krajach. Była zapraszana do telewizji. Nagrywała płyty, grała koncerty.

W latach 80. rozpoczęła też karierę aktorską. Występowała w sztukach teatralnych, musicalach i serialach. W 2007 roku wzięła udział w tanecznym show telewizji RTL Let’s Dance, w którym zajęła drugie miejsce.

7 stycznia 2008 roku została odznaczona Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zaangażowanie społeczne i artystyczne. Na scenie pojawiała się nawet wtedy, kiedy chorowała na raka płuc.

Katja Ebstein to artystka zaangażowana społecznie

Ebstein już w czasach studenckich, w latach 60. wykazywała zainteresowanie życiem społecznym i politycznym. W 1972 roku wspierała Willy'ego Brandta w kampanii wyborczej, a w latach 80. zachodnioniemiecki ruch pokojowy. Obecnie jest członkiem Attac – ruchu na rzecz walki z nierównościami społecznymi dzięki zmianom ekonomicznym.

Brała udział w wielu demonstracjach, m.in. przeciwko wojnie w Iraku. Z jej inicjatywy powstało stowarzyszenie, którego celem jest poprawa szans na przyszłość, stanu zdrowia i edukacja dzieci i młodzieży. Założyła też własną fundację na rzecz walki z ubóstwem dzieci w Niemczech.

Tu urodziła się Katja Ebstein:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska