Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby 2023. Sezon na grzyby rozpoczęty. Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? W sanepidzie dyżurują grzyboznawcy

Monika Fajge
Monika Fajge
Mariusz Kapala / Polska Press
Sezon na grzyby wystartował. Grzybiarze, m.in. ci z Dolnego Śląska, mają co robić. W lasach jest prawdziwy wysyp grzybów. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie grzyby są jadalne. "Nawet wytrawni grzybiarze potrafią się pomylić" - ostrzega sanepid. W lokalnych stacjach sanepidu dyżurują grzyboznawcy. Co zrobić, by grzybobranie było bezpieczne. Oto podstawowe zasady!

Spis treści

Polacy kochają grzyby i wypady do lasu na grzybobranie. Dla wielu to hobby i forma relaksu. Zbierając grzyby, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach grzybobrania. W ten sposób unikniemy groźnych pomyłek, których konsekwencją może być zatrucie. Co roku na toksykologię szpitala przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu trafia kilkanaście osób z objawami zatrucia grzybami. Uważajcie!

Zobacz też: Praca we Wrocławiu. Nowe oferty pracy za ponad 5 tys. złotych "na rękę". Kogo szukają pracodawcy?

Sezon na grzyby 2023 - w sanepidzie dyżurują grzyboznawcy

Najważniejsze, zbieraj grzyby, co do których masz całkowitą pewność.

"Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zostań przy grzybach rurkowych, z siateczką od spodu kapelusza. Unikaj małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku. Mogą być trudne do właściwego rozpoznania. Pamiętaj, bywa że nawet wytrawni grzybiarze się mylą. Sprawdzaj, czy na pewno twoje znalezisko jest jadalne" - uczula Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu

Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące. Grzyboznawcy dyżurują m.in. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 73/77 we Wrocławiu. Zebrane okazy można z nimi konsultować od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 14. Konsultacje są bezpłatne. Żeby mieć pewność, że grzyboznawca na pewno jest na miejscu, można wcześniej zadzwonić pod numer: 71 328 30 41.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi
Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.Mariusz Kapala / Polska Press

O czym jeszcze należy pamiętać:

  • Grzyby należy wykręcać w całości z podłoża, nie odcinać dolnej części trzonka. Pozostawienie całej owocni ułatwia identyfikację grzyba. "Nie niszcz i nie rozkopuj grzybni – powstają z niej nowe grzyby" - informuje sanepid..
  • Zbieraj grzyby do przewiewnego koszyka lub łubianki. W plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują i mogą zaszkodzić zdrowiu.

Zobacz też:

Zatrucie grzybami - co robić

Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują zwykle już po kilku godzinach od ich zjedzenia. Bywa jednak, że dolegliwości zaczniemy odczuwać dopiero po kilkunastu godzinach. Do głównych zaliczamy:

  • ból brzucha i głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • podwyższona temperatura ciała.

- Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Nie bagatelizuj objawów, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112 lub przewieź chorego do szpitala - informuje wrocławski sanepid.

To podstawowe zasady grzybobrania. Warto o nich pamiętać >>

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska