MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Orlen wybuduje nowe farmy OZE w Wielkopolsce! Wyprodukują energię dla 80 tys. gospodarstw

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Farmy pokryją zapotrzebowanie na energię ok. 80 tys. gospodarstw domowych.
Farmy pokryją zapotrzebowanie na energię ok. 80 tys. gospodarstw domowych. 123rf.com/grzejan
Grupa Orlen tym razem poprzez spółkę Energa stawia na odnawialne źródła energii. W powiecie tureckim w Wielkopolsce powstaną dwie farmy fotowoltaiczne — informują władze spółki w komunikacie. A to nie koniec inwestycji w tym regionie.

Spis treści

Orlen inwestuje w OZE to kontynuacja strategii

Grupa Orlen informuje, że spółka Energa Green Development (EGD) podpisała przedwstępne umowy inwestycyjne z docelowym odbiorcą aktywów, Energą Wytwarzaniem i wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych dla nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW.

W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW – wskazał cytowany w komunikacie prezes EGD Szymon Wojnicki.

Jak podano, PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) to projekty typu green field (czyli realizowane „od zera”), których zakończenie planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Grupa Orlen wskazuje, że obie inwestycje zaprojektowano w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi oraz z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności.

Oba nowe farmy OZE zlokalizowane mają zostać w powiecie tureckim w Wielkopolsce, w sąsiedztwie działających już aktywów Energi:

  • farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW
  • instalacji fotowoltaicznej - PV Gryf o mocy ok. 25 MW
  • instalacji fotowoltaicznej - PV Przykona o mocy ok. 1 MW

Realna redukcja emisji gazów cieplarnianych

Zgodnie z szacunkami Grupy Orlen PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie - poinformowano.

Prezes zarządu Energi Wytwarzania Piotr Meler w tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych, a obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłyną do polskiego systemu energetycznego.

Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych.

Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. W ich skład wchodzą turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych pracujących obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku - przekazał Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

Wielkopolska stanie się fotowoltaicznym centrum Polski

W lipcu 2023 r. Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w województwie wielkopolskim. Transakcja dotyczy dwóch projektów OZE.

Pierwszym jest projekt Opalenica, który obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno w czerwcu 2024 roku. Obie instalacje w ciągu roku mogą wyprodukować ok. 111 GWh energii – dość, aby zasilić w energię elektryczną ponad 55 tys. gospodarstw domowych – informuje Grupa Orlen.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jakie powstały po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada m.in., że do końca 2030 koncern będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze zasilane biogazem i biometanem. W tym czasie Orlen ma też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Łącznie do końca dekady koncern przeznaczyć ma na zielone inwestycje 120 mld zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa Orlen wybuduje nowe farmy OZE w Wielkopolsce! Wyprodukują energię dla 80 tys. gospodarstw - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska