Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogowscy lekarze przyjęli pakiet onkologiczny

Grażyna Szyszka
Dr Mariola Szafraniec-Chmielowska z NZOZ Puls
Dr Mariola Szafraniec-Chmielowska z NZOZ Puls Grażyna Szyszka
Głogowianie nie muszą się obawiać, że od stycznia zostaną pozbawieni dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu. Wszystkie przychodnie zdrowia w mieście i powiecie będą pracować bez zakłóceń. Ich szefowie podpisali kontrakty z NFZ na przyszły rok, co oznacza, że przyjęli także do realizacji pakiet onkologiczny.

- Niestety, nie otrzymaliśmy jeszcze szczegółowych wytycznych z ministerstwa i z NFZ ani list placówek, do których mamy kierować pacjentów na dalsze leczenie. Mamy je dostać dopiero w styczniu - przyznaje dr Mariola Szafraniec - Chmielowska z przychodni Puls przy ulicy Moniuszki w Głogowie.

Pakiet onkologiczny - co to jest?

Zgodnie z założeniami, jeśli lekarz POZ będzie podejrzewał, że pacjent może mieć nowotwór, skieruje go do właściwego specjalisty lub do onkologa. W tym celu lekarz POZ wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Mogą ją także otrzymać pacjenci z chorobą nowotworową, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 r. W ich przypadku kartę wystawi lekarz prowadzący ze szpitala. Posiadanie karty ma skrócić oczekiwanie na specjalistyczne badania.

Co się znajdzie w karcie pacjenta?

W karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego znajdą się rubryki, które będą uzupełniać właściwi lekarze . Będą to m.in. informacje na temat badań diagnostycznych, które zostały wykonane pacjentowi, diagnoza, a w przypadku rozpoznania nowotworowego również informacja o stopniu zaawansowania choroby oraz plan leczenia. Karta będzie własnością pacjenta.

Ile potrwa diagnozowanie pacjenta?

Z taką kartą pacjent, omijając kolejki, trafi do specjalisty, który zleci mu szczegółowe badania, na podstawie których zadecyduje, czy wymaga on dalszego leczenia onkologicznego. Od pierwszej wizyty do diagnozy nie może upłynąć więcej niż dziewięć tygodni. Docelowo (w 2017 r. ), czas oczekiwania na wynik potwierdzający lub wykluczający chorobę, ma wynosić do siedem tygodni.

W ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta do szpitala, zbierze się konsylium, czyli zespół specjalistów, który opracuje plan leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska