Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy przedsiębiorca dostaje ważne pismo urzędowe

Magdalena Glinkowska
Gdy przedsiębiorca dostaje ważne pismo urzędowe
Gdy przedsiębiorca dostaje ważne pismo urzędowe Paweł Relikowski
Prowadzenie własnego biznesu wymaga załatwiania wielu spraw w urzędach, a wówczas trzeba mieć ogólną wiedzę, jak postąpić, gdy wydana przezeń decyzja, nie jest dla przedsiębiorcy korzystna.

Chodzi o ewentualne odwołanie, które jest możliwe, gdy dochowa się przewidzianych prawem terminów. Liczy się je od momentu skutecznego doręczenia pisma. Jest to co prawda czynność raczej techniczna i zdawać mogłoby się, że raczej prosta, jednak bardzo istotna i to nie tylko dla tego, kto doręcza, ale przede wszystkim dla tego, kto ją odbiera. Wszelkie pisma wysyłane, czy z urzędu, czy z sądu mają określony  tryb doręczenia.[/b]

Gdy adresatanie ma w domu
W sytuacji, gdy pismo, może nim być decyzja, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, wysyłane jest z urzędu, z reguły adresowane jest zgodnie z informacjami, które poda strona lub uczestnik postępowania. Wszyscy bowiem uczestnicy postępowania są zobligowani do bieżącego informowania o ewentualnej zmianie miejsca pobytu lub stałego zamieszkania.
Doręczenie pisma odbywa się przez operatora pocztowego. Zasadniczo następuje w miejscu zamieszkania strony do rąk własnych adresata, który kwituje odbiór lub też w przypadku jego nieobecności,  innego dorosłego domownika, sąsiada, dozorcy, pod warunkiem że zobowiążą się oni mu to pismo przekazać.
Wówczas jednak należy adresata o tej czynności powiadomić, a robi się to zostawiając awizo w skrzynce oddawczej lub jeśli takiej nie ma, np. w drzwiach mieszkania.
To tyle jeśli nieobecność jest czasowa. Inaczej natomiast jest, gdy strona stale mieszka za granicą lub ma siedzibę za granicą. Wówczas jest ona zobowiązana wskazać w kraju pełnomocnika do doręczeń, skutkiem jego braku jest to, że pismo  pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
Powyższy tryb doręczenia dotyczy osób fizycznych, jeżeli natomiast adresatem pisma jest firma, pismo doręcza się w lokalu ich siedziby, do rąk osób uprawnionych.

Nie chce odebrać listu
Czym jest odbiór - to potwierdzenie poprzez złożenie własnoręcznego podpisu i podanie daty doręczenia. Co jednak, gdy adresat uchyla się od potwierdzenia lub nie może tego uczynić, wówczas doręczający sam wpisuje datę, wskazuje osobę, która odebrała pismo, i podaje przyczynę braku podpisu.
Może też  być tak, że adresat odmawia  przyjęcia pisma, co wtedy, a wtedy pismo zwraca się do nadawcy z adnotacją o odmowie jej przyjęcia i dacie odmowy, co wraz z adnotacjami włącza się do akt sprawy   i przyjmuje, że doręczone zostało w dacie odmowy.

Doręczenie jest niemożliwe
Na koniec jeszcze kilka słów o tym, co w sytuacji, gdy doręczenie jest niemożliwe, zdarza się tak w dwóch sytuacjach, gdy miejsce pobytu adresata nie jest znane lub gdy jest znane, ale np. nie przebywa on stale w miejscu, na który wysyłana jest korespondencja. Przepisy przewidują tu następujące zasady.

W pierwszym przypadku, to osoba lub urząd musi wystąpić do sądu o ustanowienie przedstawiciela, czyli występuje odrębna procedura, która niestety czasem bywa konieczna.

W drugim przypadku, pismo przechowuje się u operatora pocztowego  (zgodnie z przepisami Prawa pocztowego) przez okres 14 dni.

Zawiadomienie wraz informacją o możliwości odbioru w terminie 7 dni zostawia się w skrzynce oddawczej, w  drzwiach mieszkania lub gdy nie jest możliwe dostanie się na teren posesji, w jakimś innym widocznym miejscu. Może być tak, że zawiadomienie będzie widniało na drzwiach wejściowych do klatki schodowej. Mimo że budzi to opór, niestety nie ma w tym nic dziwnego, coraz częściej bowiem zdarza się, że wejście do bloku mieszkalnego jest niemożliwe.

W przypadku, gdy przesyłka nie zostanie podjęta w wyznaczonym w zawiadomieniu terminie, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia. W takim wypadku uważa się, że doręczenie zostało dokonane z upływem ostatniego dnia (14. dnia). Przepisy przewidują również możliwość zawiadomienia o czynności poprzez ogłoszenie publiczne, co zwykle następuje przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób i wtedy doręczenie uważa się, że dokonane jest po upływie czternastu dni od publicznego ogłoszenia.

KPA przewiduje również możliwość doręczenia pisma w formie elektronicznej, wówczas jednak wymagane jest uprzednie wystąpienie z odpowiednim wnioskiem i wyrażenie zgody na taki tryb doręczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska