Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Stwórzmy modę na zawodówki

j
Specjalistyczne pracownie techniczno-przyrodnicze czy wyposażenie szkół zawodowych w nowoczesny sprzęt - to perspektywa, która już niedługo ma być rzeczywistością w dolnośląskich placówkach edukacyjnych
Specjalistyczne pracownie techniczno-przyrodnicze czy wyposażenie szkół zawodowych w nowoczesny sprzęt - to perspektywa, która już niedługo ma być rzeczywistością w dolnośląskich placówkach edukacyjnych Anatol Chomicz/zdjęcie ilustracyjne
Nowe przedszkola, w których ma nie brakować miejsc dla najmłodszych, specjalistyczne pracownie techniczno-przyrodnicze czy wyposażenie szkół zawodowych w nowoczesny sprzęt - to perspektywa, która już niedługo ma być rzeczywistością w dolnośląskich placówkach edukacyjnych. Wszystko to dzięki unijnym pieniądzom.

W Regionalnym Programie dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 ponad 600 mln zł przeznaczy się na edukację. Rodzice mogą się spodziewać nie tylko więcej miejsc w przedszkolach, ale także dodatkowych zajęć rozwijających kreatywność i przedsiębiorczość dzieci. Planuje się tworzyć centra dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży, tak aby uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.

W nowym rozdaniu unijnych funduszy samorząd województwa będzie realizował działania wspierające rozwój kształcenia zawodowego. Wszystko po to, żeby absolwenci dolnośląskich szkół potrafili się odnaleźć na rynku pracy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Miliony na nowoczesny biznes. Kto może na nie liczyć?

Pewna praca dla młodych ludzi dzięki praktycznej nauce zawodu, dualnym studiom i klasom patronackim - te główne cele stawiają sobie partnerzy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, który powołano do życia w kwietniu w Legnickiej Strefie Ekonomicznej. W bezpośrednim otoczeniu strefy znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz osiem uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. Współpraca w klastrze ma pomóc także w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy na różne projekty służące rozwojowi edukacji i przedsiębiorczości.

- Musimy stworzyć trwały system współpracy nauki z biznesem, aby każdy przedsiębiorca wiedział, gdzie się zgłosić, jeśli chce współpracować ze szkołami. Wtedy szkoły będą miały pewność, że tworzą przyszłe kadry na potrzeby przemysłu i że dla tych kadr będzie praca - mówiła w kwietniu wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która od początku wspierała tę inicjatywę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łatwiejszy dostęp do e-administracji i szybszego internetu

Dolnośląski Klaster Edukacyjny LSSE znacznie ułatwi prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności, zawody oraz zwiększy dostępność do praktycznej nauki zawodu. Dzięki jego powstaniu możliwe będzie jeszcze lepsze skoordynowanie działań szkół i firm, aby umożliwić im nawiązanie współpracy w zakresie powstawania klas patronackich i rozwijania idei kształcenia dualnego na potrzeby przedsiębiorstw.

Samorząd województwa dolnośląskiego ma wspierać także młodych, przeznaczając pieniądze na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, dzięki nim osoby zaczynające dopiero swoją karierę będą mogły założyć, a potem rozwinąć pierwszą firmę. Będzie się liczył dobry pomysł na biznes. Młode osoby otrzymają wsparcie merytoryczne, dzięki któremu będą mogły spełnić marzenia o własnej firmie.

W nowym RPO znajdą się także pieniądze na projekty związane z godzeniem życia zawodowego i prywatnego, co może zainteresować np. młode mamy. To właśnie wśród kobiet jest większe bezrobocie niż w grupie mężczyzn. Często trudniej im wrócić na rynek pracy po urlopie związanym z urodzeniem dziecka.

Dla wielu młodych osób decydujących się na powiększenie rodziny ważne jest to, czy znajdą opiekę dla swojego dziecka. Do tej pory nie było to takie oczywiste. W wielu żłobkach i przedszkolach na Dolnym Śląsku brakowało miejsc dla dzieci. Ciągle też występują dysproporcje między miastami a wsiami, w których tylko 38,8 proc. 4-latków ma miejsce w przedszkolu. To ma się zmienić m.in. za sprawą unijnych funduszy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu - Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, tel.: 71 776 95 01, 71 776 96 51, e-mail: e-mail: [email protected]
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu - pl. Magistracki 1, tel.: 74 66 55 172, 74 66 55 173
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy - Rycerska 24, tel.: 76 723 54 80, 76 723 54 81
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze - pl. Ratuszowy 32/32a, tel.: 75 764 94 66, 75 752 49 42

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska