Fotowoltaika stanie się bezpieczniejsza dzięki zmianom w prawie? Tego chce Ministerstwo Klimatu

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie z każdym rokiem, rynek wymaga jednak uporządkowania i standaryzacji.
Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie z każdym rokiem, rynek wymaga jednak uporządkowania i standaryzacji. pixabay.com
Udostępnij:
isterstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia, które ma m.in. uprościć biurokrację związaną z fotowoltaiką i ułatwić podłączanie jej do sieci.

Fotowoltaika sprzedaje się w Polsce jak świeże bułeczki. Brak odpowiednich przepisów powoduje jednak, że mikroinstalacje bywają montowane przez niewykwalifikowane ekipy, co nieraz prowadzi do błędów montażowych. Sytuację tę ma zmienić rozporządzenie ministra klimatu i środowiska, którego projekt został opublikowany 7 stycznia 2021 r.

Fotowoltaika tak popularna, że aż rodzi to problemy

Szalona popularność fotowoltaiki, napędzana m.in. przez program „Czyste Powietrze”, nie słabnie. Pod koniec 2019 r. w Polsce było już ponad 160 tys. instalacji, a Polska znajdowała się na piątym miejscu w Europie pod względem przyrostu nowych mocy PV. Co więcej, według danych firmy Eaton we wrześniu 2020 r. moc zainstalowanych paneli była już o 166 proc. większa niż w 2019 r. Wiele wskazuje też na to, że w 2021 r. fotowoltaika potanieje, co zapewne zachęci do jej zakupu jeszcze więcej osób.

W naszym kraju brakuje jednak przepisów, które gwarantowałyby, że wszystkie nowe instalacje spełniają identyczne normy bezpieczeństwa i są prawidłowo montowane. W efekcie na rynku panuje znaczna dowolność, a fotowoltaikę często instalują ludzie bez odpowiedniej wiedzy. Nieraz cierpią na tym sami użytkownicy fotowoltaiki, których instalacja działa gorzej przez błędy montażowe.

– Przykładem takiej niekompetencji jest przypadek prosumenta, któremu nierzetelni instalatorzy podłączyli linię zasilającą instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, że przez pół roku okresu rozliczeniowego nie zasilała ona urządzeń elektrycznych w budynku oraz nie oddała nawet 1 kWh energii nadmiarowej do sieci – mówi dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny spółki N Energia. – Po przeprowadzeniu audytu na zlecenie prosumenta odkryliśmy, że świeżo upieczony instalator podłączył przewody zasilające falownika w rozdzielnicy w sposób świadczący o zupełnym braku wiedzy elektrycznej.

Brak szczegółowych przepisów szkodzi też polskiej sieci elektroenergetycznej. Jak wyjaśnia dr inż. Modzelewski, masowe podłączanie instalacji o najróżniejszych parametrach powoduje bowiem wzrost napięcia w sieciach. Zmiany w prawie mają zwiększyć bezpieczeństwo zarówno sieci, jak i prosumentów.

Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu w sprawie fotowoltaiki. Co się zmieni?

Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska zawiera ujednolicone wymogi, jaką będą musiały spełniać nowe instalacje fotowoltaiczne, a także nowe zasady przyłączania instalacji do sieci. Nie wchodząc w szczegółowe kwestie techniczne, planowane zmiany można podsumować następująco:

  • każda instalacja będzie musiała mieć 5 poziomów zabezpieczeń (określonych w rozporządzeniu),
  • każda instalacja będzie musiała spełniać odpowiednie wymogi techniczne w zakresie wydajności pracy,
  • montażem fotowoltaiki będą mogli zajmować się tylko fachowcy posiadający odpowiednie kwalifikacje,
  • dwa ważne dokumenty (zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji i wniosek o wydanie warunków przyłączenia mikroinstalacji) zostaną połączone w jeden i uproszczone, co ma uprościć biurokrację.

Rozporządzenie miało być gotowe na początku 2020 r., jednak prace nad nim wciąż trwają. Wejdzie ono w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia.

Zdaniem cytowanego eksperta firmy N Energia zmiany proponowane przez Ministerstwo Klimatu idą w dobrym kierunku.

– Projekt ten profesjonalizuje i cywilizuje polski rynek PV i dostosowuje wymagania do dyrektyw sieciowych Komisji Europejskiej. Jest bardzo pożyteczny tak dla prosumentów, jak i dla uczciwych oraz profesjonalnych firm świadczących usługi instalacji fotowoltaiki. Utrudnia jednak skutecznie funkcjonowanie tym nieuczciwym i nieprofesjonalnym – podsumowuje dr inż. Modzelewski.

[QUIZ] Czy wiesz, jak uniknąć wypadków w domu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Fotowoltaika stanie się bezpieczniejsza dzięki zmianom w prawie? Tego chce Ministerstwo Klimatu - RegioDom.pl

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gnij
17 stycznia, 18:30, Piotr:

Do tych paneli proszę sobie kupić dużo świeczek bo jak zapewniają specjaliści Blackout przyjdzie napeeno. Ostatnio był prawie Blackout 08.01 . Tak więc jedzenia i świeczek na dwa tygodnie proszę trzymać.

Bo stabilna frekwencję prądu będzie coraz trudniej będzie utrzymać.

Eeee, szczytowo pompowe elektrownie nich są w pogotowiu, a nie spać na zmianach, do tego elektrownie węglowe być czujne i jak brakuje to zwiększać moc dokładajac węgla a jak nadmiar to zmniejszać, a nie spać na zmianie.

U
Ufny

Warto przypomnieć, że Polska ma jedne z największych strat w przesyle energii, Fotowoltaika może to zmienić, można by jakoś premiować obszary w najdalszym położeniu od elektrowni.

P
Piotr

Do tych paneli proszę sobie kupić dużo świeczek bo jak zapewniają specjaliści Blackout przyjdzie napeeno. Ostatnio był prawie Blackout 08.01 . Tak więc jedzenia i świeczek na dwa tygodnie proszę trzymać.

Bo stabilna frekwencję prądu będzie coraz trudniej będzie utrzymać.

J
Jerzy Kibic

Byle firma kogucik instaluje teraz fotowoltaikę, do tego dochodzą oszuści, uważajcie!

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie